Indrumare scule Fly.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 16 Aug 2011, 09:29

Nodul are tendinta sa se stranga atunci cand se trage de acel loop, eu as pune si leader de platina, asa incredere as avea in nod :D
Indubitabil!

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Mesaj de tux » 16 Aug 2011, 09:50

Evident ca am prins, dar numai pastrav / clean sub 1 kg. La avat nu stiu daca cedeaza camasa firului cand prinzi un balaur.

colaps scrie:e fain si loopu asta tux . merci . ai prins pesti folosind loopu asta ? adica ce ma intereseaza e daca a tinut sau nu .... eu am degand sa dau dupa avat deci o sa fie oleaca de solicitare .... si nu vreau sa ma trezesc ca pleaca cu leader cu tot ... :)
Born to F.i.s.h, Forced to Work ...
I need a 6-month Fishing Trip ... Twice a Year

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 16 Aug 2011, 12:27

Am facut demult o bucla grays pe un fir si a tinut la tot felul , inclusiv smuls leader gros din tufisuri sau crengi.

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 16 Aug 2011, 17:32

colaps scrie:edy , eu am un kit luat din real ,,, 170 ron bat clasa 4-5 mulineta grafit + fir + leader + cateva muste .

am prins cu batul ala clean frumos . firul era naspa dar merge.


@hell dude da-mi te rog linku cu sbs pentru bucla lu` kuin , am si eu mare nevoie sa-mi fac bucle ca mi-e tare mila sa tai firu cand se termina leaderu .

thx. si bafta .
Da, dar precis o sa-mi placa fly-ul, si decat sa-mi iau un combo ieftin de tot si apoi imediat sa vreau sa-l schimb cu unul mai bun, mai bine imi iau din prima ceva mai bunicel... daca se poate numi bunicel combo la 300 lei... am vazut bete cica pentru incepatori.. pe la 3 bulioane si juma... si fir de 2 si juma... Pfff... Multumesc de informatii poate totusi am sa ma duc sa vad echipamentul.
MRobert scrie:edy,si eu sunt incepator la fly.eu am un bat jaxon eternum fly #4-5 de 2.70.fir de 60 lei ai putea sa-ti iei jaxon.eu am jaxon dar nu bat prea bine la 15 m sau distante mari,nu cunosc niciun muscar si e mai greu invatatul castingului.mai bine intri in apa pana la brau si iti iei un abt de 2.70.betele mai lungi mai iarta din greselile de casting din cate am inteles eu si nu-s chiar asa incomode..flyfishingul nu seaman deloc cu spinningul cand vb de lungimi adecvate etc :D.
Pfff, am sa ma mai gandesc la lungimea lansetei, insa tot pe una mai scurta as ramane, asa-mi plac :( ...

Salut. si ms.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 16 Aug 2011, 20:55

Vezi pe flytying.ro, mai vand unii scule second hand bunicele la preturi OK
Indubitabil!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 16 Aug 2011, 21:01

sorinB scrie:Oooo, La multi ani, Hell!! numa' bine si snur intins! :)
Multumesc Sorine :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 17 Aug 2011, 07:17

PinkPong scrie:Vezi pe flytying.ro, mai vand unii scule second hand bunicele la preturi OK
Si altcineva in afara de dinu ? :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 17 Aug 2011, 07:19

Mai era unu' simpatic, Aron...sau Adrian...asta...Andrei, asa Andrei! Da' o plecat in concediu in Muntenegru :lol:
Indubitabil!

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 17 Aug 2011, 07:47

unde e siteu ala ? flyforum ? sau cum ai zis ? si sa stii ca aia e o clona care vinde .... ca tot ea si cumpara ce vinde . e un cerc vicios acolo , nu am deunde sa stiu ca nu stiu sa intru in lumea aceea obscura si plina de pericole.

@admin scuze de off topic.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 18 Aug 2011, 20:57

deci o dam in diverse..
Edy, ai decis deja?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns