inceputul este greu.. fly fishing

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de leowb » 01 Feb 2013, 11:22

Salut ,ce ai gasit ?Ai iesit la casting :wink: ?

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de YoNutzu » 01 Feb 2013, 12:18

Salut leo
Am iesit din parti ... nu am avut nici snur si nici timp , am inteles de la domnul Lucian ca aduce niste snururi bune de la Airflo si astept pana in martie un snur bun, dar m-am gandit sa-mi iau un vision attak (dupa cum spunei si tu) macar sa ma obisnuiesc cat decat cu castingul, niste leadere am eu pe acasa, niste muste am ... maine daca ies o sa iau snurul ala care il am eu si incerc sa vad daca merge ...
Si sper ca saptamana viitoare sa-mi iau si un kit si materiale de legat ...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de tavistan » 03 Feb 2013, 15:56

ciuby83 scrie:am citit mult pe forum dar e prima data cand postez... intentionez sa achizitionez un bat de fly e singurul stil pe care nu l-am practicat sunt mutat din Dej jud Cluj in judetul Prahova pe malul raului Cricovul Dulce cu potential de clean dar si braconat cu plase si perdele dar despre asta alta data ... nu mai lungesc vorba si cer parerea voastra la dechatlon exista un set go fishing fly la 230 de lei pe care pana vineri vreau sa il cumpar( deci nu mai am noptile somn de cand citesc despre pescuitul la mus
IN NICI UN CAZ COMBO-UL DE LA DECATHLON... TE-AI GRABIT? L-AI LUAT? Este cea mai proasta conbinatie pe care am pus vreodata mana si nici macar nu e ieftin! Stai prin zona si urmareste ce se mai vinde, mai vezi sfaturi, mici secrete... Batzul ala de la Decathlon e o fleandura ordinara.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de YoNutzu » 03 Feb 2013, 17:34

Am fost ieri si azi la exersat casting-ul ... iesri fro 30-45 de minute, azi fro 4-5 ore ... e greu sa fi "autodidact" ca nu iti dai seama unde gresesti ... fac acteva greseli (asta imi dau seama din filmuletele care le-am vazut) dar cred ca le-am corectat cat decat ... ma grabeam si nu lasam sa se intinda snurul in spate si cand vroian sa lansez se agata musca de lanseta :) ... daca nu ma grabesc si ma concentrez pe miscari arunc destul de bine 10-12 m si asta a doua oara cand incerc casting-ul ... mai fac eu noduri la leader dar merge :)) .... am avut decat leaderul de 9 ft. fara tippet si aveam impresia ca este prea aproape musca de snur cu toate ca leaderul era intins ... am reusit sa rezolv aproximativ si problema cu plescaitul snurului in apa ... mai am de rezolvat cate ceva dar daca exersez mai mult va fi din ce in ce mai bine, cred :). Am incercat de cateva ori si rol casting si nu pare asa greu ...
La inceput aveam impresia ca nu o sa reusesc dar cu cat lansam de mai multe ori cu atat imi parea mai usor ... dae cred ca este mare lucru sa te indrume cineva.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de leowb » 03 Feb 2013, 21:39

Salut , e foarte bine ca ai iesit la casting.....Incet incet inveti Incearca sa furi ceva de la mersu pe bicicleta :wink: adica daca stringi prea tare coarnele nu mai ai directie ....asa si cu lanseta ,socotest o ca o prelungire a maini......incearca sa vezi fiecare miscare a lansetei cu maxim 5 m de snur ca sa inveti sa [plimbi snuru prin aer .....incearca sa faci treaba asta lateral ca ti e mai usor sa observi ce faci decat ai face pe spate :wink: cand ti se da mana cat de cat cu astia 5 m mai scoti ceva snur .....dar marele profesor e iesirea ....Snur intins... :respekt:

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de YoNutzu » 04 Feb 2013, 08:45

Asta este una din probleme ... stau prea incordat in casting ca sa controlez miscarile ( dupa 10 lansari ma doare mana :) ) alta este ca am tendinta "cand plimb snurul" sa-l dau spre apa si o cam "pliciui" si asta daca il plimb de mai mult de 3-4 ori in aer. Chestia asta se intampla cand lansez din lateral ...
Cum este mai bine leaderul cat lanseta plus 30 cm. de tippet (asta din ce am mai citit)?

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de JB » 04 Feb 2013, 09:10

Depinde de prezentarea mustei...la alea de finete, leadere lungi. La streamere sau la muste lestate, un leader lung nu apuca sa intoarca floacele asa ca mai bine merge cu unul scurt.
Indubitabil!

Avatar utilizator
ciuby83
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Feb 2013, 05:03
Localitate: baltita
Contact:

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de ciuby83 » 04 Feb 2013, 22:58

salutari dragi muscari incerc sa intru mai des din respect pentru bunavointa dumneavoastra . inca nu am achizitionat acel set de aceea am intrat sa vad pareriile dumneavoastra si am inteles ca nu trebuie sa il cumpar , acum vin cu o alta intrebare stie cineva de unde as putea achizitiona? ionut locuiesc in baltita judetul prahova si stau chear langa cricov la 25 , optam pentru setul ala ca nu cunosc magazine de specialitate care sa fie axat si pe fly fishing
pescuitul e cel mai puternic drog al carui remediu nu vreau sa il cunosc

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de YoNutzu » 05 Feb 2013, 08:27

Salut!
Merg destul de des in zona pod la Baltita ... sunt cateva locuri super si in amonte si in aval de pod, poate ne vedem prin zona cand o sa inceapa sezonul :)...
Vorbeste cu baietii poate au un echipament second de vanzare ... decat sa iei fro balarie din comert mai bine mergi pe mana lor ...

Avatar utilizator
ciuby83
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 01 Feb 2013, 05:03
Localitate: baltita
Contact:

Re: inceputul este greu.. fly fishing

Mesaj de ciuby83 » 05 Feb 2013, 20:00

buna ionut eu stau chear langa puntia de lemn din baltita in aval de podul de care zici tu eu am fost pe cricov de la pastarnacu si pana la coada izvorului si sunt locuri foarte frumoase de pescuit imi doresc sa iesim impreuna poate ma mai inveti şi tu cate ceva sau exersam impreuna lucruri noi , mi-as dori cat mai urgent un echipament de fly sa pot exersa acum si nu sa sperii pestele in sezonul in care pestele ataca. tu de unde ai achizitionat lanseta?cum sa deschid un subiect de echipament second hand ? unde sa caut un magazin de specialitate sa pot compara lansete si sa am de unde sa aleg
pescuitul e cel mai puternic drog al carui remediu nu vreau sa il cunosc

Scrie răspuns