Inceput greu

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Inceput greu

Mesaj de shimano » 23 Dec 2011, 23:52

Ziua buna si Craciun binecuvantat la toti muscarii!
Eu fiind cu spinningul, probabil n-am ce cauta aici, insa filmul lui Brad Pitt m-a convins, iar acum am si banii necesari sa-mi iau scule de fly si sa vad si eu cu ce se mananca, caci, din cate-am inteles, muscaritul reprezinta arta la superlativ, si daca-i asa, as fi tare tembel sa mor fara sa incerc si asta...
Anyways...adevarul e ca nu pricep nimic din domeniu. Ce lanseta sa-mi iau? Ce-s cu numerele astea: 3/4, 4/5, 5....etc? Ce lungime sa aiba? Din cate segmente sa fie? Ce mulineta merge la ce lanseta? Care fir la care scule? Fir floating sau sinking? Muste uscate sau umede? Aualeeeuuuu....ma doare capul deja, atat de greu mi se pare...
Tot ce stiu e ca vreau sa incerc pe Tarnave, Mures si Cris (pe la Suncuius). in rest nu stiu nimic, dar am pus deoparte vreo 1000 de lei, care sper sa fie de ajuns pt niste scule modeste, pentru inceput.
Nu vreau sa deranjez, dar daca mi-ati explica ce si cum, cu ce sa incep, la ce sa fiu atent, care-i directia buna...ce si de unde sa-mi iau...as fi tare recunoscator.
Cu multumiri anticipate,
Robert
PS: Nu renunt la spinning, dar ma gandeam sa le combin.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 24 Dec 2011, 02:20

Filmul ,,A River Runs Through It'' cu Brad Pitt este intr-adevar o capodopera, dar sa nu uitam ca aia au alte ape :lol:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 24 Dec 2011, 04:30

Nu...nu uitam Cipic ca fiecare are alt H2O in tara lui...
Asta nu-l impiedica pe Shimano sa-si cheltuie suma in directia stabilita.. :D care ar veni vreo 330 $ daca nu ma insel?
Un nene de la ceva retea de magazine zicea ca lanseta de 9 picioare , 4 bucati, clasa 5 ar fi cea mai vinduta configuratie in US si poti acoperi multe specii de chitici cu ea,ajunge cel mai ieftin de pe net la tine acasa si o transporti cel mai usor.Una consacrata si performanta ar fi Temple Fork TiCr ce costa 200$ de obicei.
Un fir weight forward floating pentru inceput, de aceeasi clasa cu joarda.
La capitolul asta am observat ca fiecare e incintat de firul propriu :lol: deci fara frica orice trece de 60 $.Rio, Royal Wulff, Scientific Anglers,Airflo..toate foarte bune.
Daca astea doua se pot lua de la acelasi magazin si mai incape si o mulineta sa vina cu acelasi shiping e bine, daca nu.....nu mi-as bate capul pe moment cu ea.Poate sa vina si la primavara, in pragul pescuitului, ceea ce-i chiar mai bine ca stringi alti bani si apari pe balta cu una mortala cu frina super trasnet.. 8) :lol: .sau iei o Okuma SLV de la primu magazin intilnit in cale si cu asta basta...dar o rola de backing de 100 iarzi si 20 Lb sigur incape, ca-i vreo 8-9$.
Mustele si liderele le rezolvi in plan local, firul si lanseta sint cea mai importanta parte din ecuatie pentru ca poti exersa casting pe zapada sau iarba pina incepe sezonu, neaparat cu lider si lina la capat. Nu beton sau asfalt ca-l prapadesti pina la primavara.
Alta varianta ar fi sa urmaresti rubricile de ocazii de la siteurile de fly din tara si...PAC pe vreo joarda valoroasa la pret de dumping..

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 24 Dec 2011, 07:45

cipic scrie:Filmul ,,A River Runs Through It'' cu Brad Pitt este intr-adevar o capodopera, dar sa nu uitam ca aia au alte ape :lol:
:lol: avem si noi ceva balti faine de crap :twisted:

una peste alta permiteti.mi sa rad oleaca de shimano, baiet fain cu poza faina la avatar, fan bon jovi, care inspirat de brad pitt o da pe poezia flyfishingului :lol: :lol: :lol: .... Du-te bre ca ne strici imaginea :lol:

ps: shimano, stii ca glumesc, da ? :P
ps2 : shimano biocraft e iar un bat ok, ca sa iti faci si damblauaa cu marca.....
Ps3 : scuzati ortoografia dar scriu de pe telefon.....

Inchei cu inca un ... :lol: :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Dec 2011, 09:19

Nu ride brae,circotasule...invata-l pe om.. :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 24 Dec 2011, 09:20

Neatza buna.
Nu mai radeti, o sa-mi schimb poza gay de la avatar :-)
Chiar am vrut sa intreb daca stiti ceva de sculele de fly Shimano. Pe net am gasit cateva modele 300-600 Ron o lanseta, si inca vreo 300 o mulineta (toate Biocraft), in schimb vad o gramada de scule Vision... De la ieftin la foarte scump...Okuma si Cormoran nu vreau din principiu(o mulineta fly la 30-40 lei nu-mi miroase a bine).
In rest asta si vreau, sa exersez prin zapada pana prind vreun Mos Craciun, sau, daca-s mai norocos, vreo doua Craciunite blonde,proaspat importate din Playboy Mansion.
Revenind la subiect, nu stiu inca care-s firmele de incredere in materie de fly. Multumesc c-ati enumerat cateva. Mi-ar prinde bine si un fel de top5 al lansetelor, mulinetelor, firwlor, ca sa-mi fac o idee cat de cat.
Multumesc pt raspunsuri, si nu mai radeti asa tare. Nu de Brad Pitt mi-a placut,ci de atmosfera,locurile paradisiace din film, iar drillul final al lui Pitt m-a dat gata.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Dec 2011, 09:27

Shimano ,daca ai locuri de stiuca ,cred ca a prinde rapitorul asta cu tehnici de fly ar fi ceva superb...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 24 Dec 2011, 12:25

Intr-adevar ,A River Runs trough it a bolunzit pe multi worldwide si s-au apucat de fly,pentru a trece la capitolul 2 recomand The river why.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 24 Dec 2011, 13:21

Salut incepatorii la fly,recunosc un tovaras de suferinta,asa ca sa-ti spun ce am luat eu pentru stiuca:bat Santana,#7,2,7 m,mulineta Okuma SLV #5-6,fir wf Vision#7,inaintas Cormoran .Dotarea a costat,in ordine,51 ron,145 ron,90 ron,20 ron.Iti mai trebuie strune usoare si streamere.Un tip de treaba, muscar,cunoscut aici pe forum,Leowb,a avut amabilitatea sa imi arate citeva lucruri si i-a placut combinatia ,pe care eu am facut-o din nimereala mai mult.Avind in vedere ca el scoate fara prea mare efort tot firul,in casting cu streamer mare,cred ca e o alegere buna,desi eu nu pot lansa decit cam 10-12 m .Lanseta am gasit-o la Gipo,era initial 160 ron,la reducere a fost 51 ron, in Bucuresti nu mai au,la celelalte astea sint preturile uzuale.Dupa ce voi invata sa lansez mai bine,vreau sa trec pe clasa 9,tot pentru stiuca,dar mai e pina atunci.Succes in cautare.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 24 Dec 2011, 20:03

leo rullz big time :D
o sa va pun poze cu goangele lui sapt viitoare...
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns