Incepator (cu bani putini)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 28 Mar 2013, 23:51

Buna ziua! am o problema: vreau sa ma apuc de fly, dar nu ma lasa capitalul. am o lanseta de spinning 2.40 7-30 de grame si am facut rost de o mulineta de fly... m-am gandit sa le combin, sa iau un snur DT ieftinel si sa ma joc, sa vad daca imi place... problema majora e ca nu am muste, si nu stiu ce sa aleg... ma puteti sfatui in legatura cu mustele si echipamentul?
Multumesc!

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 29 Mar 2013, 00:46

am gasit asta, ce ziceti?
http://www.xxx.ro/produse/213/31866/ ... -DT-F.html
Multumesc!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Mar 2013, 06:35

Vezi ca mai sint baieti pe aici care au de vinzare goange,cum ar fi Leowb,si mai era ceva anunt la vinzari cumparari,parca..
Link-ul dat de tine nu functioneaza..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 29 Mar 2013, 06:57

Da... multumesc pt sfaturi... imi cer scuze pt link, e un Snur Jaxon Easy Cast 28m #4 DT-F, ce parere ai de combinatia cu lanseta de spin? ( nu imi place sa fac tiganeli d'astea, da' macar sa incerc sa vad daca imi place...)
Legat de muste, am inteles ca sunt mai multe categori, m-ai putea ajuta?... si mai am o intrebare: daca am snur floating,merge sa folosesc muste scufundatoare?

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de tavistan » 29 Mar 2013, 09:09

N-o sa reusesti sa lansezi snur cu lanseta de spin, cel putin nu in faza de inceput. Un muscar cu state mai vechi ar putea (desi eu unul nu am incercat :roll: ) sa lanseze cu snurul "in buzunar", asa, ca experiment, sa vada daca lanseta aia poate si merita a fi transformata intr-una de fly. Oricum, lanseta ta ar corespunde probabil claselor 8/9/10, adica de clasa mare. Asta inseamna ca si snurul va trebui sa fie undeva pe acolo, ca sa simti ca se incarca lanseta.

Dar ca sa vezi daca iti place sau nu, mai bine incearca sa iei legatura cu un muscar din zona sa-ti faca o mica initiere... De unde esti? :)

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de tavistan » 29 Mar 2013, 09:10

Aaaa! acuma am vazut! Pai sigur gasesti pe cineva dispus sa te ajute...

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 29 Mar 2013, 09:37

ok... o sa incerc sa strang banuti, poate iau si o joarda... :D pana una, alta, as vrea sa incerc asa, chiar daca nu dau mai mult de 5m, dar ma poate ajuta cnv cu un bat acceptabil pana in 150lei... cat pe partea cu ajutorul... eu am 13 ani... mi-e cam frica... nu spun ca sunt oameni rai, dar totusi... si cu mustele pot rezolva cu ace dintr-acelea cu ochet, cu sarma si cu pene de gaina, curca, bibilica, rata, porumbel (din ograda bunicului :)) ) eventual puf de epurash? Multumesc pt parere!

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de leowb » 29 Mar 2013, 09:53

Salut,Sebiyi mai bine strange niste bani si te ajutam noi sa ti cumperi o lanseta bunicica si opteaza pt un jnur WF sa inveti mai repede casting si cu mustele nu i problema iti fac eu cadou niste Arme.... :respekt:

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 29 Mar 2013, 10:23

Multumesc mult! Apreciez gestul... mai ales ca ador pescuitul. Nu ii pot intelege pe colegii mei care tot weekendul sunt pe calculator(stau in bucuresti). Fly-ul este un pescuit activ. cat despre snur... din ce m-am documentat am inteles ca WF face Pleoshc, iar eu sunt total pentru finetzuri. In plus lansari mai lungi de 15m nu cred ca pot efectua avand in vedere mainile micute :( Oricum, nimic nu e batut in cuie, asta este parerea mea din ce am citit, nu stiu, nu am vorbit cu nimeni altcineva, d'asta am apelat la acest forum. cat despre mulineta am una albastra (cica) n-am vazut-o inca:)) azi plec la bunici (acolo e) in alexandria stau langa padure, deci ajung repede la Vedea. Din cate am inteles nu e cine stie ce peste, dar merita incercat. Multumesc inca o data si fire intise! mai vorbim :D

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de tavistan » 29 Mar 2013, 11:31

Sebiyi, Sebiyi... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: 13 ani? si vrei sa te apuci de unul singur? Intr-adevar trebuie sa ai grija... Muscarii in orice caz sunt oameni de treaba deci in locuri publice nu ar trebui sa-ti faci probleme, insa esti minor, parintii raspund de tine si vor trebui sa stie de tine in orice clipa. Tu ar trebui sa inveti casting cu bete usoare, scurte, de clasa mica (undeva pe la clasa 3...). In functie de cum esti dotat fizic poate n-ar strica sa-ti intretii dragostea de pescuit cu spinningul sau cu altceva, sa-ti strangi banutii si sa te apuci de fly mai pe la vreo 16-17 ani.
Si eu o sa ma apuc sa-ti leg cateva muste, ti le fac cadou pentru ca sunt impresionat! As vrea ca peste 3 ani baiatul meu sa gandeasca asemenea tie!
Sa-ti ai grija! :)
P.S.: WF-urile nu fac pleosc! Pescarii fac pleosc! :wink:

Scrie răspuns