Incepator (cu bani putini)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 19 Apr 2013, 16:54

De tensor finalizator si standard thread am nevoie... PS am o groaza de pene:bibilica, cocos, gaina, si o coada de vulpe :D

Avatar utilizator
Tako
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2013, 11:55
Contact:

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Tako » 19 Apr 2013, 21:45

Hell scrie:Cu o gaina neagra si cateva pene de paun...bati la fund cam tot ce ai luat de acolo. Asta la capitolul clean :wink:
Cel mai real raspuns de la topicul asta. 10 + :D
Sa prinzi peste e uman, sa-l eliberezi e divin.
http://braconaj.blogspot.ro/

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de agabi » 22 Apr 2013, 10:40

Sebi...ata de cusut si niste pene din alea lungi si inguste de la gitul cocosului....royal coachman mai incolo...Musca(in prima faza,pina iti intri in mina) simpla fara brizbrizuri:corp si guler.Mustele de cuparat ar fii o solutie dar mie imi par scumpe si destul de slabe.Poti sa iti iei in prima faza vreo trei si eventual sa incerci sa le copiezi folosind si alte culori.Incearca sa gasesti pe net filmulete in care arata cum se leaga mustele si sa inveti de acolo chestiile esentiale:realizarea corpului,a nodului final,etc
Incurajez entuziasmul tau vis-a-vis de pescuitul la fly dar incearca sa incepi cu ce e mai simplu,nu te arunca pe tehnici si materiale sofisticate...alea vin cu timpul si cu cresterea indeminarii

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 22 Apr 2013, 12:52


YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de YoNutzu » 22 Apr 2013, 12:55

Salut!
Vezi ca sunt o gramada de forum-uri pentru muscari unde iti spune absolut totul de la muste de baza cu materialele necesare pana la fel si fel de "creaturi". Vreau sa spun ca eu am legat anumite modele de musca pana au iesit asa cum trebuia' (cred eu :) ) apoi am legat ce-mi trecea mie prin cap sau cum "vedeam" eu ganganiile ... la ultima partida am dat cu muste legate de mine si am prins destul de bine pentru prima partida de pescuit ca restul au fost doar casting ...

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de YoNutzu » 22 Apr 2013, 13:01

Sebiyi vorbeste cu domnul Lucian Vasies (are un magazin de profil) si iti va face un minim de materiale si "echipament" de lagat in functie de cat esti dispus sa dai ...

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 22 Apr 2013, 13:05

Am comandat de la dumnealui... n-avea in stoc tensor...si avnd in vedere ca nu am decat un finalizator... m-am gandit sa mai strang niste banuti sa imi iau tot ce trebe...

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de leowb » 22 Apr 2013, 14:01

Salut ,Sebiyi ai grija ca setu de la Arw in cateva partide de legat se rupe ..........crede ma ca eu am rupt vreo 2 pana mi am luat ce trebui....la conexiunea aia de alame e problema :respekt:

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 22 Apr 2013, 14:14

Ok... atunci o luam altfel: stie cineva un magazin de pescuit de unde pot lua un tensor pt bobine mari-medii si mici daca se poate :D in buc... sec. 4 preferabil..

Sebiyi
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 28 Mar 2013, 23:32
Localitate: Bucuresti, Alexandria

Re: Incepator (cu bani putini)

Mesaj de Sebiyi » 24 Apr 2013, 17:04

sa inteleg ca nu stie nimeni un magazin in bucuresti de unde pot sa imi iau un tensor? (pe viu, nu online)

Scrie răspuns