...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

...inca un incepator care cauta ajutor.

Mesaj de colaps » 14 Apr 2011, 08:59

ciao la toata lumea ,


va citesc de f mult timp dar nu am avut niciodata timp sa va si scriu, acum am ajuns intr-un punct in care am mare nevoie de ajutoru vostru .

am primit cadou un bat de muscarit clasa 6-7 ceva low cost dupa cum arata ( nu imi amintesc lungimea ) , nu e nici de "firma" in fine , problema mea e ca acum trebuie sa imi iau o mulineta + fire . Tinand cont ca e clasa 6-7 ce fir imi recomandati sa imi iau ? Din cate m-am documentat se pare ca pot sa dau la stiuca, avat, salau .... as fi super fericit sa pot da si la clean,scobar dar nu cred ca pot incerca . La noi in Oradea nu cunosc pe nimeni care sa ma poata initia in fly fishing , sper ca cineva de aici sa isi faca putin timp si sa ma ajute putin. Pe linga firul principal care trebuie sa fie clasa 6-7 ( mulineta lafel ) mai am nevoie de "inaintas" care in cazul pescuitului la stiuca trebuie sa fie kevlar , sau fir otelit ca si la spining ? sau e ceva suyper special decare nu o sa gasesc nicaieri ? Inca am neclaritati in legatura cu echipamentul final pt. o partidat de pescuit , mai exact fir principal+"inaintas" + inca ceva ? semnalizatori , sper sa nu radeti de mine dar e greu sa iti dai seama cum arata un fir complet doar din niste filmulete gasite pe net ... + noduri + etc . Ok acuma va arat la ce fir ma gandeam eu : http://www.xxx.ro/produse/213/15946/ ... -WF6F.html sper ca nu se considera ca si reclama ca nu am nici cea mai mica intentie sa fac asta . e bun firul ? e prea low cost ? trebuie sa fie plutitot? scufundator ? greutatea in fata ? prea multe intrebari ...

sper sa primesc un raspuns cat de repede , trebuie sa imi cumpar firul cat mai repede ca nu mai am rabdare .

merci anticipat.

cu respect .

C.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 14 Apr 2011, 09:30

daca batul e chiar 6-7 ca si clasa ...WF6 ar fi ok.
daca nu ai mai lansat s-ar putea sa te ajute daca e un pic mai greu, caz in care ar merge un WF7....floating :)

daca iei un pic la ochi topicurile cu incepatori din sectiunea asta ai sa vezi mai multe idei ;)

spor!
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 14 Apr 2011, 09:48

merci frumos pt. raspuns.

pina acuma am "muscarit" cu un bat de 1,5m de bambus , in loc de fir aveam ata folosita la cusutul pantofilor , data cu spray de silicon pt flotabilitate , iar mustele erau facute de mine ... arata de toata groaza dar am prins clean aproape in orice apa am lansat. ( nu am folosit niciodata mulineta ). nu am "laborator" de facut muste, le faceam cu mult superglue, par din mohairu` lu` maicamea ( dat cu silicon la greu ) niste plastik topit in loc de corp , dopuri de antifonare verzi fosforescent pe post de corp la carabus ... si alte chestii total neortodoxe.

acuma la subiect . ce inaintas sa folosesc ? struna de otel neaparat banuiesc ?
si pot sa dau cu batul asta si la altceva cum ar fi clean, crap ( mor sa incerc pescuitul la crap cu musca ) .

merci inca odata f frumos pt. raspunsul prompt.

astept in continuare orice informatie .

papa.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 14 Apr 2011, 09:59

struna de otel ? :lol: nu nu....
bat, mulineta, fir, inaintas conic( se gaseste in comert sau ti-l faci tu) , tippet( mono de 014 e ok) si legi musca.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 14 Apr 2011, 10:22

ok tippetu e ok , am gasit ceva pe la 13 ron de 0,14 tip 6x.
in inaintasul e bun asta ? : http://www.xxx.ro/produse/214/15939/ ... -2-7m.html

am gasit si cum sa imi fac eu dar nu stiu de la cat sa incep + ca nu am fire atit de multe ca sa pot as il fac din 0.10 in 0.10 :) am gasit si ce noduri sa fac totul ok .

tot mai ramine intrebarea , stiuca nu o sa imi clantzaneasca firul ???

thx.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 14 Apr 2011, 10:26

daca dai la stiuci 6-7 e un pic cam mic....adic ava trebui sa te descurci cu castingul pt ca mustele de stiuca sunt destul de voluminoase. mai adaugi si ceva vant si combinatia e letala. de aia ar merge un fir mai greu ca sa poata cara flocosheniile...
decat sa pui struna( aia e grea si iti face greutati in casting :D) mai bine bagi un 15 cm de pike mono....
leaderul ala e conic.... deci ar trebui sa isi faca treaba...nuj cat e de calitativ ca nu am folosit asa ceva
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 14 Apr 2011, 10:34

Pentru aruncat floshtomoace de stiuca, n-ai nevoie de cine stie ce forfac... merge si unul innodat din 3 segmente (0.50-0.35-0.25 de ex. sau ce gasesti prin casa). Daca iese la lungime cam cat lanseta, e ok. Poti sa pui pike mono sau struna din asa zis kevlar (sunt cele negre, subtiri care se gasesc prin magazine), sunt destul de usoare, se pot arunca fara probleme cu un fir #6.
Invata din greselile altora pentru ca nu vei trai destul ca sa le faci tu pe toate.
http://www.kanciclub.webs.com

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 14 Apr 2011, 10:45

nu prea ai de ce sa cumperi leader conic cu 0.14 la capat ... batul de 6/7 e cam teapan iar deja firul de wf6 prea zgomotos sa lofosesti pt uscate ... se poate dar de obicei o sa sperii pestii cu asa ceva ... la nimfe iar e teapan , eventual la mrene de 1kg un sus cu nimfe de #8 tipp de min de 0.16-0.18 merge dar fiind incepator nu cred ca reusest sa prinzi de la inceput mrene ....
scula asta ce ai e foarte ok pt streamerit cleni si avat , cu fir de 6 (eu nu recomand de wf7 ca poate batul nu duce bine, iar tehnica de casting prinzi si singur in cateva ore max cateva zile) , leader de mono 1,5m 0.40-0.50 (la streamerit nu trebuie conic) un tipp 35-40cm de min 0.25 si musca ... cel mai simplu e asa ... musca, cu wf6f streamere de #6-4 lansezi lejer , cu timp merg si mai mari daca nu's prea stufoase ...

cam pe idea asta sa incerci la inceput , sper ca esti lamurit ...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 14 Apr 2011, 10:57

mulmumesc foarte mult pt. raspunsuri . incet incet se face lumina si la mine , deja mi-am salvat cateva linkuri de pe la magazinele de profil ( my wishlist ) urmeaza sa primesc cadou de ziua mea ce imi mai lipseste ( sper ) , dupa care merg sa prind ceva stiuca . Acuma nu avem voie la altceva. Daca prind ceva fac poze si le pun sus pe forum . Sper sa apuc sa imi ud mustele , muscoacele mai bine zis.

Inca odata multumesc !

va salut.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 14 Apr 2011, 11:55

joarda e ok si poti sa dai cu ea la toate speciile mentionate de tine... dar... orice ai face sint niste chestii peste care nu poti trece ... adica nu va fi placut sau va fi chiar imposibil sa o faci cu acelasi fir

pt cumetre ar fi mai potrivita o lanseta mai puternica dar nah... buna si aia care o ai numa ca marimia mustelor va avea de suferit iar la cumetre tre muste cit se poate de mari

snururile la cumetre sint anumea... , vezi pike series nu conteaza ce producator

merg si de alea pt tarpon

la cumetre te descurci cam cu 2 fire... unu plutitor si unu sink 3

preferabil sa fie low strech ca te ajuta la intepat... , cumatra avind ciocu destul de tare si nu patrunde chiar asa daca intepi ca o domnisoara sau ai snur ca ielasticul

inteparea o faci din fir fara sa ridici lanseta
in felul asta sigur patrunde iar daca o ratato fix cind ai intepat nu-i iese din cimpul vizual si deci ai sanse sa-ti mai traga odata

merg si shooting headuri dar tre imbinate cu running line si imbinarea aia tre fina caci se pescuieste musca pina linga tine si de acolo o ridici si scoti la fiecare lansare snurul prin inele iar daca imbinarea e grosolana deranjeaza...

running line bun pt asta ar fi rio ridge plutitor de 30 lb

lider nu tre conic

ci tre gros si scurt

floro carbon e ok dar titanu e sfint

deci lider din mono 0,5-0,8 mm ... 0,5 - 1,5 metri maxim
daca nu ai florocarbon asa gros ca sa folosesti dintr-o bucata poti folosi mono + virfu de floro carbon dar asta din urma are prostu obicei si cam arde mono daca le faci nod intre ele si deci o solutie e sa pui intre ele inel http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 59&pid=153 dar poate merge olea fracturat si poate te deranjeaza...

cel mai sfint e floro gros + lider de titan vo 30 cm

http://www.basspro.com/Terminator-Pro-S ... 27/-860847

de 20 lb e ok , asta rezista mult , e usor si se pupa bine cu http://cgi.ebay.com/AFW-SIZE-0-1-2-3-CR ... 5910wt_907 marimea zero

elegant si f functionabil e daca ii faci ochet mic la un capat cit sa treaca liderul de fluro si pe manson faci nod... incerca mai multe... universal sau albright sii ii da continuitatea aia...

muste preferabil pe tub si deci ca sa schimbi usor musca e bine ca struna sa aibe ochiet si la capatul celalat dar mai lung... cam de 2 cm e comod si ramine si ascuns in tub

daca folosesti muste cinstite o carabina fina in capatul strunei e ok

preferabil ceva home made din sirma de la dentisti de aia de fac protezele sau ceva de genul asta ... http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 59&pid=248

materialele de muste io-ti rcomand sa treci direct la sintetice slink family caci cu naturale pufoase e un chin si sa ridici musca din apa... pe cind cu astea sintetice e mult mai usor de pescuit si in afara de asta si rezista mai mult

la restul speciilor iti va trebui alte snururi daca vrei sa pescuiesti placut... nu ca nu ai putea da cu snur de asta brutal pt stiuca dar invers... nu mere ! ( cam aia vroiam sa zic la inceput )

pe mulineta nu e musai sa scrie aceleasi cifre ca pe joarda...

alea sint doar cifre... si n-au nici o insemnatate

nu lua de carbon sau de plastic si preferabil sa aibe frina...

capacitatea potrivita si diametru potrivit... asa... de pe la 80 mm in sus

Scrie răspuns