...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 30 Mai 2011, 22:10

noapte -> intuneric -> pescuit -> snur fosforescent -> lumina -> vizibilitate -> peste :wink: logic.

itzi recomand cu incredere orvis nighthawk. un doubletaper floating de clasa a 5a! foarte bine vizibil noaptea, mai ales in noptzile cu luna plina.


Imagine

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 30 Mai 2011, 22:44

Stie nevasta ca i-ai luat instalatia de la pomul de craciun la pescuit? :lol:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 31 Mai 2011, 07:39

:P

pai deaia l-as vrea fosforescent sa vad 1 unde arunc si 2 daca pleaca la plimbare stiu ca am peste nu ? sau e mai buna metoda cu musca licurici ? :)
parca aia merge umai la obleti ....

pastrav 27
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2008, 17:05
Localitate: bucuresti

Re: harti ?

Mesaj de pastrav 27 » 31 Mai 2011, 11:10

[quote="colaps"]in alta ordine de ideei.
nu stiu daca ar fi bine sa deschid un topic nou, asa ca incep aici o discutie noua ( sa ma ierte admini daca nu e ok ce fac ).

are cineva posibilitate/vointa sa ma ajute cu niste harti hidro ? nu stiu exact cum sa le numesc , dar stiu ca exista niste harti foarte amanuntite cu toate canalele, rauri, etc etc , pe care le au cei de la apele Romane si politia de frontiera. Nu reusesc nici cum sa fac rost de ele , pe mine ma intereseaza judetul Bihor, daca cumva aveti va rog sa ma ajutati si pe mine .

am incercat cu google earth , evident nu se vede mare lucru , total nefolositor.

multumesc anticipat.

cu respect.[/quote]

Incearca sa gasesti cartile lui Decei.Sunt trecute si desenate,toate cursurile superioare ,ale raurilor cu pastrav din tara.
Sau aproape toate.Oricum cele mai interesante.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 31 Mai 2011, 11:48

ok merci acu` dau un search sa vad ce imi gaseste.

un titlu de carte sau ceva mai exact poate ma ajuta mai mult.
nu am citit si nici auzit nimika de Decei ( paul decei ??? ), pina acuma ... da` o sa-l citesc numai sa gasesc ceva dspre el .

cine ma ajuta ?

pastrav 27
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2008, 17:05
Localitate: bucuresti

Mesaj de pastrav 27 » 31 Mai 2011, 12:55

Paul Decei - Pe drumuri de munte

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 01 Iun 2011, 08:46

colaps scrie:ok merci acu` dau un search sa vad ce imi gaseste.

un titlu de carte sau ceva mai exact poate ma ajuta mai mult.
nu am citit si nici auzit nimika de Decei ( paul decei ??? ), pina acuma ... da` o sa-l citesc numai sa gasesc ceva dspre el .

cine ma ajuta ?
ai MP

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Iun 2011, 09:12

Adi G scrie: orvis nighthawk. un doubletaper floating de clasa a 5a! foarte bine vizibil noaptea, mai ales in noptzile cu luna plina.
daca urla la luna il ia mama dracu' :twisted: :lol: :lol:
w33d, vb luni :wink:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 06 Iun 2011, 11:23

noah bun, acu ma framinta alta intrebare :) am rezolvat problema cu snurul minunat fosforescent ( am dat cu instalatia de pom in vana sa vad daca e sau nu floating ... NOT :roll: )

fiti antena acilea . am gasit pe net ceva monstru de mulineta de la baracuda , modelul FL80 . are cineva minuatia asta ? nu prea sunt caracteristici pe net si doresc sa stiu daca are frana, de ce tip e, cam ce clasa e modelul asta , e din aluminiu cum zice producatorul sau nu ?

multumesc anticipat.

@MuskMd da da vorbim !

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 06 Iun 2011, 12:12

colaps scrie:
am gasit pe net ceva monstru de mulineta de la baracuda , modelul FL80 . are cineva minuatia asta ? nu prea sunt caracteristici pe net si doresc sa stiu daca are frana, de ce tip e, cam ce clasa e modelul asta , e din aluminiu cum zice producatorul sau nu ?
nu-mi inspira incredere de loc mulineta aia. ciudat ca nu scriu nimic despre greutatea ei sau ce clasa este... 4, 5, 6...??? si ce vrea sa insemne 80? grame? centimetri? :roll: sau e clasa 8? serios, o mulineta de aluminiu la 40 de lei???? hmmmm.... "capacitate de fir - 150m - 0.50".... oare a vazut unul din producatori macar la televizor cu ce se mananca flyfishing? ca io tare ma indoiesc....
nu trebuie sa dai sutele de euro pe o mulineta de fly destul de buna, da 40 ron.... parca prea de tot.

Scrie răspuns