...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Apr 2011, 11:58

ai incercat ? :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2011, 13:00

Mai am 2 intrebari de idiot - asta e, pana inteleg.....
Cum sa leg a doua musca pe saltatoare? Unde sa o leg? Inteleg ca fac un surgeon knot sau bllod knot ca sa leg liderul de snur. Oare la acea imbinare se prinde si micul forfac secundar cu a doua musca? Parca i se zice saltatoare....cat poate fi de lunga? Sau fac un nod/bucla chiar pe lider?

Inca ceva - dupa ce am pescuit, las liderul pe mulineta infasurat sau il scot ca sa nu prinda memorie?....cel putin in partea groasa mereu are tendinta sa faca peruca. Ce se poate face?
Mersi anticipat!

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 18 Apr 2011, 13:12

Fario_nebunu scrie:
colaps scrie:Cred ca avantajul e doar ca se poate schimba mai usor leaderul ... desi din cate am inteles eu ala nu prea se schimba . Am incercat si eu sa fac nail knotu ala da` nu cu succes , mai incerc azi :). Eu am legat lederul de snur cu nodul asta : http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
. l-am si testat , am agatat de buruieni cand am lansat si am cam tras de bat , da nu s-a desprins nimika , nici batul nu s-ar upt :) :) :) .
Allbright kno, se pare ca e f bun si solid. Dar ce ai infasurat? Liderul infasurat cu 6 ture de bucla snurului, nu? Ca invers nu prea merge!
da exact.
am vazut si eu pe ceva forum .

@ la a 2-a problema

si eu mi-am pus aceeasi intrebare in legatura cu memoria leaderului. tinand cont ca am facut super nodul ala nu se desface la fiecare pescuiala pt. ca trebuie taiat din snur de fiecare data , ceea ce e aiurea . Asa am inteles eu din ceea ce mi-au zis si mie baietii . cu mustele saltatoare nu ma stiu, am vazut ep net dar nu ma bate gandul sa incerc asa ceva pt. inceput . Si cu 1 singura mi-e greu pina prind miscarile dapoi cu 2 + wee nici nu ma gandesc .


p.s. tu sa nu incerci nodul cum l-am icnercat eu , adica agatind burienile din spatele tau ...risti sa rupi batul :) da eu am bat bun ( de la REAL ) si nu s-a rupt :roll:

papa.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2011, 13:38

Mai bine cumpar de la carrefour un pastrav de 2 kile merg cu ele pe apa il agat de carlig si las sa duca curentul apoi recuperez...macar asa sa am peste mare scos pe echipament fly! :lol: Am bat Cormoran Flycor clasa 5-6, 150 lei, cam la fel de iesftin si de bun ca si al tau. Cred ca se rupa la soc...mai mult ca sigur.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 18 Apr 2011, 13:48

Nu e regula, putem avea noroc chior si nimerim ceva bun . Orikum pt. noi e buna si o joarda rupta din prima salcie :) pina invatam sa dam calumea cu firul mai e cale multa de batut . Ieri cand dadeam din greu cu musca mi-am aimintit de unele mici aspecte pe care nu le regaseam in lanseurile mele , adica prezentarea , asa troznea musca pe apa de parca ploua cu grindina ! :) :) nu e de mirare ca u inceput sa sara avatii in zona , hihi norocul lor ca e prohibitie ca imi luam snorkerul si ii furculitam de dupa coltz :evil:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 19 Apr 2011, 00:46

Fario_nebunu scrie:Mai am o intrebare. Nu e mai simplu sa nu mai pun acel conector bucla ci sa conectez snurul de lider direct cu un nail knot? Ceva de genul.... http://www.animatedknots.com/nailknot/index.php
Pana la urma ce avantaj am cu bucla aia?
In mod normal asta-i solutia de baza, cea mai aerodinamica si recomandata in mai toate cartile...Doar ca nu mai schimbi leaderul decit prin taiere.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Apr 2011, 12:17

Jedi scrie:
Fario_nebunu scrie:Mai am o intrebare. Nu e mai simplu sa nu mai pun acel conector bucla ci sa conectez snurul de lider direct cu un nail knot? Ceva de genul.... http://www.animatedknots.com/nailknot/index.php
Pana la urma ce avantaj am cu bucla aia?
In mod normal asta-i solutia de baza, cea mai aerodinamica si recomandata in mai toate cartile...Doar ca nu mai schimbi leaderul decit prin taiere.
Pana la urma nu am reusit sa fac knail-ul ptr ca avea memorie mare liderul in partea groasa si se infasura aiurea, dar am rezolvat prin Albright knot. cumva e bine sa trag un mic varnis de cauciuc peste nod? ca sa nu agate snurul sau liderul.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 19 Apr 2011, 12:29

@Fario

acum am reusit sa fac nail knot-u. Doamne da` greu a fost , in cele din urma nu am mai folosit nici o tevica era prea mare memoria firului si cand strangeam nu mergeau spirele cum trebuie si nu iesea bine. L-am legat in mina , e f usor si iese din prima trebuie sa prinzi stilul folosesti degetul aratato si indexu , intre cele 2 strangi buclele evazate adica nu cum o sa fie ci in asa fel sa le poti tine intre cele 2 degete . Incearca sa vezi iese foarte frumos . Cica asta e mai bun deca labright pt. aerodinamica . O sa vedem daca simt ceva diferenta la urmatoarea partida .

Bafta maxima !

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Apr 2011, 15:10

colaps scrie:@Fario ................
.....................
....................

Bafta maxima !
Se zice fir intins :P :twisted:

:lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 19 Apr 2011, 16:32

imi recunosc greseala, data viitoare nu o mai repet.


kakat in traista ( se zice pe la noi )
:P

Scrie răspuns