...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Apr 2011, 21:03

Cauta filmele lui Mel Krieger, vei invata casting mult mai repede si mai corect :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Apr 2011, 21:37

Eu am cumparat de la firma lui Luci din Cluj niste bucle de loop gata facute, din alea cu tubuletz dar nu stiu prea bine cum sa le fixez. Ma rog, am vazut pe net dar nu stiu daca tubul e termocontractant ca sa incerc cu bricheta. Daca nu e inseamnca ca distrug conectorul, nu? Daca nu e termocontractant ajunge doar presiunea creata de tub ca sa nu se desprinda snurul de lider? Am si bob de orez dar parca e mai estetica bucla...o sa fac o bucla cu 3 ture pentru lider sau un perfection loop si prind bucla in bucla. Nu cred ca un clean sau pastrav de 300-500 grame imi poate smulge snurul din conector....

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 17 Apr 2011, 22:03

Fario ....cu un monofilament fa vreo doua nail noduri peste conector si tubusor si nu mai iese nici la pastrav de 15 000 de grame.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Apr 2011, 05:00

conectoarele alea nu ies iele cind tragi de ele... ci ies cind le slabesti... , atunci isi dau drumul pe degeaba ! :lol:

principiul de functionare e acelasi si la bucla cum are Hell ... adica frictiunea... si cu cit tragi mai tare cu atit se stringe mai tare... deci ambele fix la fel... dar conectorul fiind pe iexterior se labarteaza cind nu e in tensiune... deci canci frictiunea aia .. si singurul lucru care il tine acolo e un capat mic de furtunas care si ala se labarteaza... deci nu e de mirare sa isi da drumul

cum are Hell... nu apare riscul ala

daca faci sudat.... si nu ai incredere... , vorba lui Jedi... ii mai poti da un nod cu mono... sau chiar doo si e sfint ! nah ... combini metodele...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 18 Apr 2011, 08:09

kuin tauti scrie: nah ... combini metodele...
"pescuitul ie vast" 8) :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2011, 08:52

Jedi scrie:Fario ....cu un monofilament fa vreo doua nail noduri peste conector si tubusor si nu mai iese nici la pastrav de 15 000 de grame.
Asa voi face, 2 nail knots, dar nu se ingroasa montajul, nu devine cam grosolan? Daca face plici pe apa cand aterizeaza?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2011, 08:59

Mai am o intrebare. Nu e mai simplu sa nu mai pun acel conector bucla ci sa conectez snurul de lider direct cu un nail knot? Ceva de genul.... http://www.animatedknots.com/nailknot/index.php
Pana la urma ce avantaj am cu bucla aia?

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 18 Apr 2011, 09:40

Cred ca avantajul e doar ca se poate schimba mai usor leaderul ... desi din cate am inteles eu ala nu prea se schimba . Am incercat si eu sa fac nail knotu ala da` nu cu succes , mai incerc azi :). Eu am legat lederul de snur cu nodul asta : http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
. l-am si testat , am agatat de buruieni cand am lansat si am cam tras de bat , da nu s-a desprins nimika , nici batul nu s-ar upt :) :) :) .

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Apr 2011, 10:04

bun batz ! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2011, 11:25

colaps scrie:Cred ca avantajul e doar ca se poate schimba mai usor leaderul ... desi din cate am inteles eu ala nu prea se schimba . Am incercat si eu sa fac nail knotu ala da` nu cu succes , mai incerc azi :). Eu am legat lederul de snur cu nodul asta : http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com
. l-am si testat , am agatat de buruieni cand am lansat si am cam tras de bat , da nu s-a desprins nimika , nici batul nu s-ar upt :) :) :) .
Allbright kno, se pare ca e f bun si solid. Dar ce ai infasurat? Liderul infasurat cu 6 ture de bucla snurului, nu? Ca invers nu prea merge!

Scrie răspuns