...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 15 Apr 2011, 19:45

mai bine dai cu streamere de 6 7 cm si prinzi 6 7 marlitze decat sa dai cu streamere de 12 15 cm si sa le scalzi degeaba toata ziua ;)

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 15 Apr 2011, 20:29

colegu alin vorbeste din proprie iexperinta ? :D

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 15 Apr 2011, 21:19

cine o vazut pozele stie :))
Din pacate n-am dat de balene inca :(

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 15 Apr 2011, 21:49

poze ? unde ? unde ? :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 15 Apr 2011, 22:53

sunteti atat de rautaciosi ..... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 17 Apr 2011, 07:01

ciao,

am fost ieri la cumparaturi si mi-am facut cadou un kit ... e slabut dar macar am detoate . in kit e : bat 3 bucati din ceva fibra de sticla compozite graphite/carbon - blanku clasa 5-6 , lungime 8` + mulineta aferenta ( ceva plastik cred ) + fir DF45103 ( asta nu stiu ce e :) ) azi merg sa o incerc !

p.s. mama ce chinuiala sa leg leaderu de snur :oops: ( naoptea la ora 1si ceva la lumina ununi led lamp de computer ) acu verific ce am facut , sa vedem daca e conform stasului.

vorbim dupa .

ciao.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Apr 2011, 10:41

la punctul ala fie folosesti :
- bucla venita cu firul (asta daca este construit firul asa)
- fie folosesti bucla lui Kuinta
- conector de plastic
- nail knot

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 17 Apr 2011, 20:12

eu am legat leaderu de snur cu un nod albright , ca si acilea : http://www.animatedknots.com/albright/i ... dknots.com

sper ca e bine , faza nasoala a fost ca leaderul meu e extrem de lung !!!! teoretic daca sa zicem dau la clean cat de lung trebuie sa fie leaderul si cat trebuie sa mai fie legatura de la leader la carlig ?! sau pot lega direct de leader carligul ( musca ) ? am vazut si si pe net. din cate am intles eu nu e ok sa fie legat direc de leader !!. am testat batul cu firu si mulineta , hmm ce sa zik ciudat , pt ca firul am impresia e intermediate sau cum se zice , adica se scufunda putintel, cand lansez parca ajunge primul firul in apa si peura musca , cum ar trebui ? si cam cat de mari sa fie muste pt fir de 5-6 ?

mai scriem la noapte daca stati .

ciao

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Apr 2011, 20:39

Eu folosesc bucla luiKuinta la leader si nu am avut problem never ever :wink:
Nu am folosit nodul zis de tine din simplu motiv ca atunci cand vreau sa schimb leaderul va trebuii sa tai din snur si asta nu imi convine.
Lederul zic uni ca trebuie sa fie cat batu. Daca dai cu streamere atunci trebui unu mai scurt ca firul sa il poata intoarce pe apa.
Nu este OK sa pui musca direct pe leader pt simplu fapt ca vei tot schimba musca si vei tot taia din leader, asta te va duce la sapa de lemn sa iti tot cumperi leadere si musca va fi prezentata tot mai defctuos pe apa pe masura ce se scurteaza leaderul.
In capat la Leader se pune o bucatica de mono cam de 30-50 cm de diametru mai mic decat diametrul in care se termina leadetul, asa poti sa tot schimbi muste cate vrei. Cand vezi ca nu mai aia tippet sau este prea scurt, pur si simplu pui alta bucatica de tippet si esti back on the game :wink:
Normal musca trebuie sa cada prima apoi firul pe apa, dar atat timp cat pescuiesti dupa clean si se intinde tot leaderul pe apanu este o problema majora asta :wink:
Dimensiunea mustelor se stabileste in functie de specia de peste vizata.
Adica daca pescuiesti la clean merge dela un carlig de 18 (aici intra midge-urile) pana la un streamer pe carlig de 6 sau ceva mai mare

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 17 Apr 2011, 20:52

ai dreptate cu taiatul din snur asa e , din pacate nu a venit din fabrica cu loop si de facut e mai complicat , stiu procedura da nu am plastic deala sensibil la caldura si + parca mi-e frica ca se desprinde si pierd tot leader si restu dupa . o sa caut nodul indicat de tine , dau cu ochiu pe forum , banuiesc ca e ala cu tub ( l-am incercat azi noapte de 2-30 de ori si nu mi-a iesit , eram probabil prea somnoros ). e normal ca leaderul cu care a venit batul meu sa fie frigid sau asa pare ,deabia reusesc sa-l leg, plus ca din cazua ca e pus pe mulineta are o memorie f mare , respectiv sta rotocoale de parca e pus pe bigudiuri !! :) e nromal ? sau fac eu ceva gresit ?

in alta ordine de iddei , sunt sigur ca , castingul meu e aiurea detot , pt ca tind sa fac shooting tot timpul , dau 2-3 false sa usuc musca dupa care un shooting + ca tind sa strang mult snur in mina , cred ca am vazut prea multe videori pe net, cum e bine ? sau daca ma obisnuiesc asa , e stilul meu si merg asa cu el ?

scuze pt. atitea nelamuriri si intrebari si incaodata multumesc pt. rabdare ! :)

Scrie răspuns