...inca un incepator care cauta ajutor.

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 06 Iun 2011, 16:53

Pai si ce se face daca ii asaza naspa firul?
Indubitabil!

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 06 Iun 2011, 21:19

noah sincer nush cum e sa se aseze rau firul, da o sa vad eu. multumesc frumos pt. informatiile date.

daca tot vine vorba ca mulineta tine firul... ce ziceti o pot folosi pe asta ? o am din epoca urss :) . ah da si un minciog custom made .

https://picasaweb.google.com/w33dp0w3r/ ... 6i0wqmrnAE#

spor la ras

:wink:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 06 Iun 2011, 21:23

nu e de ras....de unde ai mulineta aia ? :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 06 Iun 2011, 21:30

am primit-o de la parinti cu multi ani in urma . aveam pe cineva care aducea din rusia tot felul de chestii printre care mulineta asta , si niste carlige pe care ma antrenez eu acuma . mai am inca una identica da` a ruginit nush cum . o reconditionez eu cumva.

sa nu imi spui ca iti place ! o pot folosi ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 06 Iun 2011, 21:57

nuj daca imi place :lol:
dar s-ar putea sa fie foarte interesanta ca si element de colectie!
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 06 Iun 2011, 22:55

mah, stii ceva.... serios, mulineta asta este de un milion de ori mai misto decat gioarsa aia de patrujde roni! cu asta esti mister style pe malul garlei 8) pe bune. este un timeless-evergreen-classic :lol: daca nu-tzi place da-mi-o mie. vb serios. de ce sa nu potzi s-o folosesti? ce au mulinetele moderne si asta nu are?

Imagine

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 07 Iun 2011, 05:35

Am si eu una similara, am folosit-o vre-o doi ani impreuna cu o undita de aluminiu, dar nu la musca :lol:
In principiu ai putea sa o folosesti, dar am impresia ca e destul de mare si prea grea.
Minciogul ala e din metal sau mi se pare mie numai?

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 07 Iun 2011, 12:59

minciogu e dintr-o sarma old style ,se folosea pe vremuri, are ceva miez de aluminiu sau ce naiba si o camasa plasticata . miezul e destul de gros, lafel si camasa , de aceea e rigid cat sa tina si sa nu se indoaie cu una cu 2 . minerul este din ceva material metalic . pe ambleel le-am gasit in peretii casei cand am modernizat-o :) :) :) , plasa este gasita pe balta, m-am agatat in ea . ceva braconer a nimerit o groapa mai adica si nu avea destul fir, a trebuit sa ii dea drumul, altfel se inneca . pe linga plasa am recuperat si o gramada deplumbi , f folositori si acuma .

ma bucur ca va place mulineta :)) o sa o pun la batul de bambus . si ala e custom made . sa nu va ganditi ca e asa cum trebe sa fie un fly rod de bamboo ca nu e delok ...dar o sa fie .

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 07 Iun 2011, 22:55

colaps scrie:ma bucur ca va place mulineta :)) o sa o pun la batul de bambus . si ala e custom made . sa nu va ganditi ca e asa cum trebe sa fie un fly rod de bamboo ca nu e delok ...dar o sa fie .
care batz de bambus custom made??? baga o poza ceva, te rog.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 30 Iun 2011, 20:12

am iarasi ceva intrebari ... legate de casting .
pescuiesc in niste zone foarte accidentate ( pt. mine un incepator ) adica cu malu in spatele meu si tot felul de plante inalte , copaci pe margini etc . nu pot intra in apa ca e prea mare , deci dau de pe mal . vreau sa va intreb ce casting se preteaza la asa conditii vitrege ? trebuie sa fie ceva alternativa la back casting , rollcastingu e exclus pentru ca apa e mai jos si e plin de ragarii ... , exista ceva care sa se potriveasca cu ce vreau eu ? daca se poate ceva linkuri cu poze/videouri ( ar fi super ) .

multumesc anticipat.

Scrie răspuns