flytying-ajutor de inceput-sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

flytying-ajutor de inceput-sfaturi pentru incepatori

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 18:37

Salut,

De curand m-am apucat de legat,sunt la a 7-a musca si vreo doua streamere si deja imi dau seama de niste chestii care nu-s ok,mi-am luat materiale de la Luci,lucruri de calitate(ca am luat si de prin bazaruri ate de corp si alte chestii ...destul de folositoare dar mai rar..am niste tinseluri de daca dai doua ture ai umplut carligul de 14,cred ca-s pentru chestii marine..in fine ..graba incepatorului)

Si as avea ceva chesti de intrebat pe ici pe colo pentru a scapa de frustrarea aia..a iesit ca p..a! :lol:
Nu vin chiar asa cu intrebarile ca nesimtitul fara sa fi citit cam ce-a fost de citit, zic eu ca am incercat sa aflu mai multe dar unele chestii nu le-am gasit sau n-am insistat destul :oops:
1) ata de montaj- am vazut o postare parca de la MihaiV ca foloseste in principal negru si maro,in mod normal ata de montaj trebuie sa se regaseasca cel mai putin "la suprafata",asa-i?..adica trebuie "ascunsa" cat mai mult..dar cand faceti dubing peste sau folositi corpuri mai translucide negru-maro nu-i schimba tare mult culoarea finala in apa?
2) ata de corp..cum se lucreaza cu ea?..eu avand un singur bobinator o legam aproape de curbura ,treceam ata de montaj pana la torace si apoi da-i spie cu mana pana unde trebuie asigurata :cry: cam greu,imi trebuie doua bobinatoare?sau cum procedati?
3)hackle- mi se cam rupe in pensa aia ptr hackle..si am incercat sa-l prind de mijloc,de cotor ca am zis ca-i mai tzapan,n-am reusit sa dau hackle decat cu mana pana acum, si cum se incepe cu el?dinspre cotor sau dinspre partea mai fina?
4)sadle- am inteles ca saddle sunt pene de gaina de pe o anumita zona a spatelui si ca astea nu prea se preteaza la hackle de uscate(un articol a lui luci in care spunea ca virgulacele de cocos sunt ptr uscate si de gaina ptr ude), dar pe un anumit site la sadle apare ca se pot lega muste uscate cu hackle-ul respectiv
va urma.. :lol:

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 19:04

Episodul2
1)la Streamere..de ex mi-am luat numa carlige de 10 3x long sau 4x long..daichi, nu mai stiu cat de lungi sunt..la toate trebuie folosit lestaj?ca am fcut unul dar can il cantaresc in palma imi pare cam usor sa cada cu capul inainte si sa-i dau eu miscarea aia fantastica de up=down,trebuie lestate?,si daca-i pun ochisori din bile metalice e de ajuns?cum prind ochii aia de cap?
3)pentru GRHE si alte chestii cu par de iepure in dubing cum tai paul de pe domnu e-purila,am o masca,banuies ca de-acolo tre sa iau,dar trebuie subpar sau parul normal?si cam la ce dimensiune sa-l tai
4)tot legat de e-purila, odata ce i-am smuls parul care trebe cum e dubbing-ul in loop?chestia ai ca formezi o bucla din ata de legat,bagi parosenia si rasucesti cu o scula?..eu am o chestie cu doua crosete la capat care cica-i pentru dubing dar nu prea stiu cum s-o folosesc
5)am facut eu cu guma de sters niste quill de paun din zona ochiului dar mi se pare scurt pe o latime care ar putea face un corp(asta la muste 14 si mai mari),deci il folositi doar la muste 14 mai jos?sau nu stiu eu..si apropos de corpuri,am incercat o nimfa cu ceva bodyglass round, am securizat materialul de body spre curbura ca am zis sa incep cu turele sa acopere ata de corp(si asta e valabil la toate corpurile indiferent de material)..si-apoi am venit cu turele peste dar bineinteles ca nu mai iese un corp normal ci cu umflaturidaca vii cu corpul peste ce-ai securizat si materialul nu se aplatizeaza la securizare,deci cum sta treaba?
Va urma..ep3

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: flytying-ajutor de inceput

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2009, 19:08

1) daca ai corp translucid negru si ata neagra, e ok. idem la maro. mai merge si la alte nuante. In culoarea finala poti lua in calcul si efectul existentei atei. Sau faci o goanga si o bagi in apa sa vezi ce culoare are uda. Rar vei avea nevoie si de alte culori de ate.

2) mai ia un bobinator

3) depinde ce hackle folosesti. daca folosesti genetic, lung, de 15-20 cm, atunci lucrezi cu mana. Daca folosesti pene din gat de cocos atunci prinzi cu pliorul si nu tragi prea tare sa nu rupi. Prinzi pana de varf cu pliorul. Prinzi pana de cotor pe carlig cu ata.

4)ai inteles gresit. saddle inseamna pene de pe spate.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2009, 19:15

Episodul2
1) unele lestate, altele nu. depinde cum vrei sa evolueze. sunt ochi metalici usori si grei. ii pui la locul lor si dai cu ata in forma de 8

2) n-ai

3) cu foarfeca, cu masina de tuns ...
il tai si-l amesteci.

4) greu de explicat aci. cauta pe net filmulete

5)daca nu-ti ajunge mai pui unul
detaliile nu-s importante in practica

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: flytying-ajutor de inceput

Mesaj de miky » 18 Ian 2009, 19:16

bogdans scrie: 1) ata de montaj- am vazut o postare parca de la MihaiV ca foloseste in principal negru si maro,in mod normal ata de montaj trebuie sa se regaseasca cel mai putin "la suprafata",asa-i?..adica trebuie "ascunsa" cat mai mult..dar cand faceti dubing peste sau folositi corpuri mai translucide negru-maro nu-i schimba tare mult culoarea finala in apa?
asa e, ata de montaj trebuie ascunsa de regula... ea trebuie sa fie neagra sau maro doar in perspectiva incheierii mustei, adica a confectionarii capului prin nodul final, pe ideea ca majoritatea insectelor au capul mai inchis la culoare...
la confectionarea mustelor inchise la culoare nu prea are importanta insa la cele mai deschise sau translucide, eu folosesc ate deschise la culoare: alb. bej, cream, etc. (ex: ata aia 17/0 - cu care am zis ca lucrez este alba, chiar un pic translucida)
cand ajung la nodul final, inainte de a-l face ... colorez vreo 10 cm ata cu un marker de culoarea pe care vreau sa o aiba capul (de obicei negru)
bogdans scrie: 2) ata de corp..cum se lucreaza cu ea?..eu avand un singur bobinator o legam aproape de curbura ,treceam ata de montaj pana la torace si apoi da-i spie cu mana pana unde trebuie asigurata :cry: cam greu,imi trebuie doua bobinatoare?sau cum procedati?
asa se lucreaza cu ea,... atunci cand n-ai al doilea bobinator :D
al doilea bobinator ti-e util nu neaparat ca iti usureaza munca , mult mai important este ca iti pastreaza ata de corp "curata" si in culoarea ei initiala: de ce? pentru ca lucrand cu mana ata, de corp, aceasta din urma se imbiba si se impregneaza cu grasimea de pe mana, " murdarindu-se... efectul asta nu il poti indeparta de pe maini oricat te-ai spala inainte...
bogdans scrie: 3)hackle- mi se cam rupe in pensa aia ptr hackle..si am incercat sa-l prind de mijloc,de cotor ca am zis ca-i mai tzapan,n-am reusit sa dau hackle decat cu mana pana acum, si cum se incepe cu el?dinspre cotor sau dinspre partea mai fina?
la asta nu ai ce-i face decat sa exersezi pana iti formezi mana sa nu mai tragi prea tare de pana...
daca pana este mica, de pe gat, se poate incepe oricum, dar iasa mai fancy daca incepi dinspre varf...
daca e hackle genetic... dinspre cotor ca acolo lucrezi la norma de lungime
bogdans scrie: 4)sadle- am inteles ca saddle sunt pene de gaina de pe o anumita zona a spatelui si ca astea nu prea se preteaza la hackle de uscate(un articol a lui luci in care spunea ca virgulacele de cocos sunt ptr uscate si de gaina ptr ude), dar pe un anumit site la sadle apare ca se pot lega muste uscate cu hackle-ul respectiv
eu nu sunt sigur ca saddle inseamna gaina
dupa mine gaina = hen, atunci cand ii vorba de hackle:
hen hackle= hackle de gaina
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 19:18

Merci Mihai!

Deci pentru a lucra si cu ata de corp imi mai trebuie un bobinator,am crezut ca toti se chnuie ca mine :lol:
Saddle..am cautat pe un fel de dictionar al muscrilor si ziceau ca-s pene din zona de spate dar...de gaina,adica recomandate la ude..atunci cum aleg materialul de hackle ude vs uscate?din ce-am citit mi-a ramas in cap..gat de cocos hackle uscate/ sadle hackle ude,vezi? multri zic multe si ramai cu idei gresite, de-aia caut lamuriri "in romanian pls" :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2009, 19:24

"hen saddle" = pene de pe spatele gainii
"rooster saddle" = pene de pe spatele cocosului
gaina face ude, cocosul uscate, in general

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 19:26

Oh, va stresez azi, merci Miky si Mihai,

Sincer n-am inteles cum e cu ochii din bilute metalice la streamere(si am luat 2 kile de la Luci)..deci se fixeaza de capul facut din ata de montaj..dar cum?tu zici ca virgulacu 8-uri..nu prea pricep
Miky,te sparg cu intrebarile imediat :lol:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 18 Ian 2009, 19:27

bogdans scrie:..si apropos de corpuri,am incercat o nimfa cu ceva bodyglass round, am securizat materialul de body spre curbura ca am zis sa incep cu turele sa acopere ata de corp(si asta e valabil la toate corpurile indiferent de material)..si-apoi am venit cu turele peste dar bineinteles ca nu mai iese un corp normal ci cu umflaturidaca vii cu corpul peste ce-ai securizat si materialul nu se aplatizeaza la securizare,deci cum sta treaba?
pentru a scoate un corp uniform, bodyglassul, sau orice alt material de corp, trebuie sa-l "securizezi", cum zici tu, adica sa-l matisezi pe toata lungimea tijei carligului pana in locul unde urmeaza sa pui hackle-ul (pentru asta cand il prinzi de tija carligului trebuie sa-i lasi rezerva lungimea necesara)
nu stiu daca am fost explicit
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 19:29

Miky, ai zis ca tu colorezi ata ptr capatzana inainte s-o bobinezi, am vazut la alti ca -i dau culoare cu markerul de-abia cand au facut nodul final..si mai chestie, tin markerele astea permanente la apa?

Scrie răspuns