flytying-ajutor de inceput-sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 21 Ian 2009, 22:11

genu scrie:Da mie ce mi-ai aratat ? Sticla de wisky ca sa nu mai vad mustele ? :P
nerecunoscatorule, tie ti-a aratat ceva roz :oops: dupa care te-ai inspirat la realizarea celebrei pinky nymph cu care m-ati inebunit pe mine :twisted:

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 21 Ian 2009, 22:17

bogdans scrie: ... Mi-a zis odata un prieten c-a vazut niste pesti mai lungi de pe un pod in Cerna si care de sus aratau cumva ca niste salai,cumva vargati se vedeau pe spate,sa fi fost lipan?...
Or fi fost salai veniti din Clisura, da' nu-i bai, poti sa-i prinzi si pe aia la streamere desi iti trebe o varga de clasa mai mare :lol:

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 22 Ian 2009, 08:18

fff scrie:
nerecunoscatorule, tie ti-a aratat ceva roz :oops: dupa care te-ai inspirat la realizarea celebrei pinky nymph cu care m-ati inebunit pe mine :twisted:


Ala era rozul de pe sticla de Vilmosh :P

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 23 Ian 2009, 15:52

Salaul de clisura nu urca pana acolo..in schimb bibanul vad ca se cam adapteaza si la rauri,l-am gasit vara si la 7-10 km in sus de gura de varsare pe unele rauri cu pastrav care se varsa in Dunare,unde se instaleaza bibanul nu mai gasesti pastrav,nu se impaca
Mai am niste intrebari de tying la voi,la corpurile cu biot sau barbule de diferite pene cu barbule mai late (fazan,aripi de paun si alte oratanii) din care se leaga corpuri cum procedati,se foloseste o singura barbula?mai multe? (cam cate de ex ptr un carlig de 16 la un corp de 3/4 restul fiind torace?sau se taie o portiune de o anumita latime de pana(cum s eprocedeaza la alegerea aripilor de uscata) se asigura spre varful penei de carlig si se incep spirele spre ochet)..si am vazut la unele muste de genul asta ca intre spirele date mai apar niste mici perisori..de unde?.se face dubbing sub corp sau asa raman ei intre spire de la conformatia penei?sau se vine cu ture de alt material printre spirele de corp(ex barbula de paun)
Si la nimfe pentru formarea picioruselor din potarniche se da o tura de hackle cu potarnichea si apoi se orienteaza piciorusele spre jos si lateral prin taierea celor in plus?(eu asa am facut dar parca nu iese tocmai ok..ies toate putin orientate spre o directie cum e si hackle-ul normal de uscate) intr-o poza pe Flytyingro am vazut ca asigura pana nu ca pentru hackle ci pe la mijloc cu varful penei spre curbura dar era sarita urmatoarea faza de montaj,a formarii picioruselor asa ca nu-mi dau seama cum urma sa le imprastie piciorusele (sau ramanea doar cotorul penei ptr picioare si se taie varful penei?)

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 23 Ian 2009, 17:07

bogdans scrie:Salaul de clisura nu urca pana acolo..in schimb bibanul vad ca se cam adapteaza si la rauri,l-am gasit vara si la 7-10 km in sus de gura de varsare pe unele rauri cu pastrav care se varsa in Dunare,unde se instaleaza bibanul nu mai gasesti pastrav,nu se impaca ...
Bogdane, daca tot intrasi in randu' muscarilor si legatorilor ar trebui sa'ncepi deja sa te obisnuiesti cu glumele :twisted:
Serios acum, merge si bibanul la streamer si inca bine de tot :wink:

N.B. la restul intrebarilor lasam maestri sa raspunda:lol:


Genu - la cata reclama i-am facut lui "pinky" vezi poate uiti de Vilmosh-ul ala ...

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 23 Ian 2009, 17:14

:P

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 23 Ian 2009, 18:19

fff,

stai linistit ca stiu de gluma,nu numai muscarii sunt glumeti si spinerii
N-am intrat inca in randul muscarilor..intentionez doar..orice esec de durata insa te poate duce inapoi la linguri si silicoane :lol: ..eu sper sa-mi placa (deja tyingul m-a prins,esti un mic artist la tine-acasa fara sa expui la expozitii :lol: ,la casting inca sunt in faza de neanderthal)
Ca am legat 10 muste si am facut doua iesiri la casting fara profesor aia-i nimic
Pai de ce sa raspunda maestrii ca banuiesc ca-s intrebari de novice,oricare din voi care leaga de ceva mai multa vreme ca mine a legat macar o musca cu corpul respectiv sau cu picioare de potarnich,din cate m-am dumirit eu sunt unele din cele mai uzuale materiale

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 23 Ian 2009, 20:22

ma,... pana apar maestrii aia sa explice eu iti zic cam cum fac eu :
ai aici:
http://vodpod.com/watch/1052115-tying-t ... tail-nymph , un filmulet despre cam cum se leaga corpurile + coada + legs din barbule de fazan, zic eu ca e destul de concludent...
ai aici:
http://www.youtube.com/watch?v=DPN3I1kZl-8, un alt filmulet, care iti arata cum se foloseste pana de potarniche pentru un soft hackle de efect
in afara de astea ar mai fi doua chestii care ti le-as recomanda, situatii pentru care n-am gasit filmulete pt exemplificat...
o sa incerc sa fiu pe cat pot eu de incalcit, sa nu pricepi nimica :lol: :
atunci cand vrei sa faci legs din picioare de potarniche - ai doua variante:
1) uita-te la primul filmulet de sus si da atentie la partea cu piciorusele de fazan - imagineaza-ti ca in locul snopului de barbule de fazan care se leaga spre ochiul carligului sunt barbule de potarniche, restul e la fel
2) abia asta e metoda pe care o cauti :lol: :
in al doilea filmulet ai vazut cum se pregateste pana de potarniche pentru a fi prinsa de carlig: se separa varful de barbulele care se dau in raspar, dupa care varful ala se prinde de tija
deci:
dupa ce ai separat varful respectiv, il tai definitiv :D...
restul penei de potarniche il tii de cotor si il prinzi in gura intre intre buze, umezindu-l ...
tragi de cotor astfel incat barbulele sa revina in pozitia naturala si sa ramana putin umezite cat sa stea lipite
obtii astfel un fel de furca din pana respectiva, cu care incaleci tija carligului, de jos in sus, sau de sus in jos, orientate inspre curbura sau inspre ochiul carligului (deci dupa cum vrea muschiul tau)
cu degetele de la cealalta mana aduni barbulele langa tija si tii strans pana matisezi si asiguri pana prinsa de tija in pozitia dorita, dar nu mai mult de 3-4 ture de ata,...
apoi tragand de cotorul penei reglezi lungimea picioarelor dupa gust, dupa care poti matisa in continuare...
tai cotorul penei ca nu mai trebe, dupa care continui cu musca...
sau cu intrebarile ...
sper ca n-ai inteles nimica si esti in ceata :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
djtood
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 28 Iun 2008, 01:46

Mesaj de djtood » 23 Ian 2009, 20:55

http://www.youtube.com/watch?v=IUITfklk ... annel_page

eu va recomanda sa dati o geana la filmulete acestui tip din Scotia, leaga foarte fain si cu multe explicatii despre cum si ce trebuie facut,iar filmuletele au calitate foarte buna. Eu am prin o gramada de idei bune din filmuletele lui si chiar mi-am imbunatatit tehnica de legat :D

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 26 Ian 2009, 21:28

Da, ok filmuletele de pe Youtub cu scotianul,ma mai dumiresc de unele chestii
Miky,dupa cum bine ai zis n-am prea priceput cu potarnichea cum sta treaba(si al doilea link ce mi l-ai pus nu ma duce la nimic doar in general la yutube), oricum prima schema de la pheasant tail am prins-o ,am si legat doua si seamana a ce trebuie sa fie,parca la nimfe m-am descurcat mai bine dar can am trecut la uscate :oops: ..ba mi se lasa coada prea jos cand m-apuc de corp(daca mai e si cercelaj si vreau sa ascund underbodyul se blegeste de tot coada..n-o planific bine de la inceput)..la hacle iarasi imi prind urechile,,raman cu cotoare de pana orientate prin toate partile si cand vreau sa le acopar la cap ori fac un cap prea voluminos si deja peste ochet de nu mai las loc sa fac si nodul sau imi fuge ata de pe ochet ,ori fac capul prea lung ca sa nu ma duc prea in fata spre ochet si sa-l acoper si atunci iese o musca mutant cu capul lung,uff,ma gandesc ca la ce bani am dat pe materiale(si tot imi mai trebuie) poate era mai simplu sa cumpar mustele la gata
De CDC nici nu mai vorbesc cum le-am imprastiat peste tot prin casa si cum stric penele,si-aici m-am zgarcit ca am luat alea mai ieftine in loc sa iau unele mai select,mai stufoase si sa nu folosesc 3 pene la un hackle sa raman cu cotoare peste tot
Mi-ai zis de niste nimfe Prince si Cooper John,nu le-am gasit la libraria de muste pe flytying dar am gasit ceva pe google,la Prince cele doua pene albe de aripi din ce le pot face?biot alb n-am si nici n-am prea vazut
Si la corpuri din barbula de paun le mai dati ture de ata neagra din loc in loc pentru intarire?..acu ma gandesc ca daca-mi da un pastrav cu coltii in ea si am facut tot corpul prins cu ata doar la cap-coada s-ar putea sa se desire toata..si chiar la un mic torace se mai dau ture de ata de montaj pe barbula de paun?

Scrie răspuns