flytying-ajutor de inceput-sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 20:21

Ma nu-s urati dar..zgarcitul se gandeste la cum ar fi mai ieftin :lol:
deci ai tai plutesc din picioare?,eu m-am gandit doar sa folosesc spuma l acorpuri,anyway, cloeanul pestele cu 1000 de fetze e cel mai pacalici dintre toti, daca eu am prins de 1-1.5-2 kg la rotative si oscilante musca de clean nu trebuie sa fie o problema

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 18 Ian 2009, 20:25

picioarele alea din rubber (:D) isi au rolul lor... ele au o anumita evolutie in apa care se pare ca da fiori nu numai la cleni,... ci si la pastravi :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 20:46

PastRAVI?zi-mi niste muste de pastrav, e un peste nu prea hotz

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 20:48

cel putin il prindeam usor la rama acu 20 ani...metoda czech nymph

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2009, 20:51

bogdans scrie:Sincer n-am inteles cum e cu ochii din bilute metalice la streamere(si am luat 2 kile de la Luci)..deci se fixeaza de capul facut din ata de montaj..dar cum?tu zici ca virgulacu 8-uri..nu prea pricep
Miky,te sparg cu intrebarile imediat :lol:
Ochii nu-s din bile normale, ci din sistem cam ca doua bile lipite. Se cumpara asa. Sau se taie din lantisor de unghiera.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Ian 2009, 20:52

batz rusesc tele de fiba de sticla ,mana pe fir..si dadea pistruiatu.pac..pacpac..n-apucai sa-i dai contra

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 18 Ian 2009, 20:55

bogdans scrie:PastRAVI?zi-mi niste muste de pastrav, e un peste nu prea hotz
de care sa-ti zic ? uscate, emergeri, nimfe, streamere ? ca is tare multe... :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Ian 2009, 20:57

bogdans scrie:cum sa ascund discontinuitatea..
asa cum am mai zis odata, nu conteaza detaliile. Doar pescarul le vede. Pestele vede mai prost!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 19 Ian 2009, 20:04

Miky,niste uscate de primavara daca-mi zici ptr pastrav..ca sa incep si eu sezonul "de la cap",acu ca s-a dat drumul la pastrav de la 01 ianuarie poate oi incepe inainte de 01 Mai. Nu prea-s lamurit eu care cum merg,nimfe,uscate,ude si in ce perioade anume..eu la pastrav merg pe rauri in general mici ,late de maxim 7 metri si adancimi maxim70 cm,primavara la deschidere am observat ca sta mult in curent,pe toata portiunea raului,vara deja cand scade nivelul apei de seceta se trage la tauri ( "tau" = acumularea de apa mai adanca si mai lina de dupa o cascada..sau minicascada pentru care v-ati nascut prin alte zone decat mine),primavara iarasi gasesc pastravul mult mai jos pe prima portiune de rau decat vara,probabil il aduce viitura sau nu se teme de seceta sa se traga mai spre izvoare(vara cand scade raul klumea nu mai gasesti nici un pastrav pe prima portiune de rau,sunt toti sus)
Cel mai mare rau pe care dau si care are pastrav e Cerna cam de la 20 km mai sus de Herculane,asta e chiar mare si are tauri cu apa si de 2 metri adancime,e mai rar pastravul dar sunt animale salbaticite si ascunse pe-acolo,mai pacalesti cate unul dar mai greu,oricum cand merg pe Cerna imi pare ca as pune si un streamer mai ales primavara devreme
MihaiV,merci de informatie cu ochii aia veniti pe lantisor,ma gandeam sca tre sa-i leg sparat,ochi cu ochi si nu pricepeam cum sa fac matisaj in 8 si sa stea ochiul acolo..deci ii pot taia cate doi,au ceva opritor pe sarma..pa asa da,m-am prins cum sta treaba si cu matisajul :lol:
Apropos,azi mi-au venit si ochii autocolant Devaux,am desfacut pliculetul si am luatt unul in mana,colanti-colanti dar nu cred sa tina numai in lipiciul de pe ei..voi ce mai puneti dedesubt?
Mi-a venit si niste quill de paun gata facut de la Luci si parca-i mai ceva decat ala care l-am facut eu..cred ca am dat cam tare cu guma de sters si l-am rupt cam scurticel
Acu am si sarma de plumb sa fac stremere mai grele,sa m-apuc de ceva nimfe (oare cu care sa incep?de fapt am inceput cu una de bodyglass dar nu prea-mi place,ata de corp dun,i-am tras niste tinsel,bodyglass-ul,torace din barbula de paun si bila de tungsten aurie..ea e frumusica dar parca-s cam neregulate turele de bodyglass..dar cum zicea Mihai pestele n vede ca noi,poate o prinde si asta..o tin acolo)
..si ieri mi-am luat si manusi chirurgicale ptr shrimpi dar cica nu-s bune ca-s cam albe,si barbat fiind la farmacie ma intreaba aia de carevreau..eu:ptr barbati!,si apoi m-am uitat la Edwards pe un filmulet in care lega un shrimpo si zicea ca trebe mai translucide,ptr copii..oricum a colorat latexul cu marker maro asa ca la shrimpul lui nu mai conteaza,voi ce folositi ptr spate de shrimp?

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 19 Ian 2009, 21:10

Citind asa articole observ ca si culorile mustelor se aliniaza la natura,anotimp..e un fel de rezumat a ceea ce am citit ca merge pe perioade:primavara muste mari,in diverse culori mai pronuntate,poate mai stridente..mai ca verdele ierbii de primavara sau culorile florilor pomilor care infloresc..primavara e plina de culori..si culori tari(cand vad poze de primavara pe aparat parca totul musteste de apa si de culoare, de viata,am impresia ca aparatul meu face poze mai misto decat in relaitate)..apoi cand iarba devine tot mai galbena, culorile padurii se uniformizeaza,e cam seceta,praf,caldura..pana si padurea e mai stearsa,raurile limpezi si mai putin rapizi..pastravanul vrea culori dun,pal,muste mici..asta probabil pana da ruginiul toamnei cu culori din nou tari :lol: ,un pic de frig umezeala si frica domnului pistruiat ca nu pune destula grasime pana da zapada..si iar musca se schmba
E un pic de adevar ?

Scrie răspuns