Flyfishing in Alexandria

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 10 Sep 2012, 14:43

O sa fiu cam o luna in Alexandria. Am vazut ca e raul Vedea pe acolo. Am sanse sa prind ceva pe el, sau ce alternative mai am prin zona? Mersi

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de ranga » 11 Sep 2012, 09:41

Mergi pe Teleorman. La intrare in Alexandria(cum vii dinspre Bucuresti), mergi pe drumul spre Pitesti. Evita locurile umblate.
La intrare in Laceni, pe partea dreapta e o statie de apa. Incearca in padure acolo. Iti dai seama singur pe urma.
Asa...sunt multe locuri bune dar nu le pot scrie aici, cred ca e de inteles de ce.

O sa pun si niste poze recente de pe Teleorman, sa stii la ce sa te astepti. :wink:

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 11 Sep 2012, 14:28

Mersi mult, o sa vad ce si cum cand ajung acolo

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de ranga » 11 Sep 2012, 23:10

Imagine

Asta ar fi unul dintre cei cativa prinsi recent. Din pacate..n-am avut ce sa-i mai fac, a inghitit lingurita de m-am chinuit 5min sa o scot din gat. Ce m-a surprins a fost faptul ca a inceput sa "pape" exact cand se facea intuneric, de nu vedeam unde lansez. Si asta nu a fost singurul. Pana atunci au intrat numai pisoi, de maxim 200gr.
Daca mergi incet fara sa te simta, ii vezi cum umbla pe langa mal.
Vezi ca sunt si marlite, 1-2kg.
Sa-mi lasi numarul tau pe privat si cand ajungi acolo, te indrum catre niste locuri care inca tin peste. Singura rugaminte e sa nu faci poze dn care sa se distiga locatia. Sau sa nu le pui pe net. E barbarie ce se petrece acolo. Zici ca au iesit din epoca bronzului si au descoperit parasuta si plasele. Unii au incercat si cu Tomosan, de nu mai vedeai nici obleti...
In asta o luna cat zici ca stai pe acolo, poate ajung si eu si mergem amandoi.

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 12 Sep 2012, 09:52

Ok, mersi inca o data de informatii, poate ne vedem pe acolo

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 17 Sep 2012, 22:29

Vreau sa ies in weekend pe aici pe Vedea, se baga cineva?

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 22 Sep 2012, 16:56

Am fost astazi pe Vedea. O gramada de clenuti si un avatel....nimic mai mare

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de ranga » 22 Sep 2012, 18:21

Vineri noapte ajung in Alexandria. Sambata dimineata pot merge sa ne destrabalam nitel. Nu stau mult ca merg la o nunta... :wallbash:

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de juventinu88 » 29 Sep 2012, 13:34

Da un semn daca ai chef de iesit....

Avatar utilizator
Tako
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2013, 11:55
Contact:

Re: Flyfishing in Alexandria

Mesaj de Tako » 17 Mar 2013, 13:28

juventinu88 scrie:O sa fiu cam o luna in Alexandria. Am vazut ca e raul Vedea pe acolo. Am sanse sa prind ceva pe el, sau ce alternative mai am prin zona? Mersi
Salut,
Vedea are clean de la Rosiori, pad. Vedea, pad. Albesti, pe la Albesti e Vedea +1 pirau bonus cred ca de 1.5m latime pe care l-am descoperit cand a fost Vedea prea tulbure, gropi cu vegetatie Nenciulesti+malul drept cu padure in directia Alexandria cum mergi dinspre Parul Rotund, padure Nanov, pina dincolo de pod la Alexandria. Problema cu Vedea e ca rareaori o prinzi limpede, tronsonul mentionat sus e o zona de fly destul de buna, oamenii locului nu prea pescuiesc la artificiala, in cel mai bun caz lacuste, gandaci de colorado cu aripile tari rupte, greieri, viermisori etc. asta cand nu sunt cu postrovolul , plase, curent, spray-uri paralizante,bombe atomice si alte metode elegante de a extermina aproape tot pestele din anumite locuri. Anul trecut am auzit cum barfeau niste carutasi cu vreo 2 galeti de peste prins cu postrovolul in spate meu:
-Ba, asta are mainile in coca ii prinde repede dar ii scapa din mina cand ii spala.(catch & release)

PS. Despre ce se prinde la fly, clean si avat dar mai greu, din nefericire nu am prins nici o stiuca. Cea mai buna perioada din anul trecut: timp pe partida de pescuit: 4 ore, 7 cleni peste 500 gr si 2 avati cam la fel.
Sa prinzi peste e uman, sa-l eliberezi e divin.
http://braconaj.blogspot.ro/

Scrie răspuns