Flyfishin' la oblete

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Flyfishin' la oblete

Mesaj de Fario_nebunu » 24 Iun 2011, 16:25

Fratilor, ieri seara am mers pe raul Dambovita spre Grozavesti cu echipament fly si muste mici (ac 18-20) si am incercat sa prind cativa obleti din cei ce msuacreau de zor pe suprafata. Greu, greu la inceput. In primul rand ca snurul de desfasura greu in aer cu frica sa nu agatz musca in copaci (doar o data am comis-o), mai treceua si masini si eram atent sa nu le pun snurul pe parbriz :D si pe urma nu prea vedeam cand musca deoarecfe forfacul e lung de 2 metri si naibe stie unde e musca pe toata intinsura aia! Oare o merge obletele luat la Fly in genul asta? Nu ma las, mai incerc la clean in week end.

sherbamont
veteran
veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Noi 2009, 11:21
Localitate: bucuresti

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de sherbamont » 24 Iun 2011, 16:32

Fario_nebunu scrie:Fratilor, ieri seara am mers pe raul Dambovita spre Grozavesti cu echipament fly si muste mici (ac 18-20) si am incercat sa prind cativa obleti din cei ce msuacreau de zor pe suprafata. Greu, greu la inceput. In primul rand ca snurul de desfasura greu in aer cu frica sa nu agatz musca in copaci (doar o data am comis-o), mai treceua si masini si eram atent sa nu le pun snurul pe parbriz :D si pe urma nu prea vedeam cand musca deoarecfe forfacul e lung de 2 metri si naibe stie unde e musca pe toata intinsura aia! Oare o merge obletele luat la Fly in genul asta? Nu ma las, mai incerc la clean in week end.
Sal,am dat si eu pe Dambovita,cam in dreptul bifurcatiei sspre Totalfishing,dar doar urmareau musca curiosi si atat

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 24 Iun 2011, 17:14

Merge, merge. Am prins zilele astea un oblete mai rasarit la gandac pe carlig #10.
Indubitabil!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de miky » 24 Iun 2011, 17:30

Fario_nebunu scrie:... si pe urma nu prea vedeam cand musca deoarecfe forfacul e lung de 2 metri si naibe stie unde e musca pe toata intinsura aia!
asa scurt ? ? ? :lol:
La oblete si la muste asa mici trebe forfac mai lung,...d-aia nu prinzi :lol:
si nu trebe sa vezi unde-i musca... trebe sa stii pe unde e ... ! ! ! 8)
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 25 Iun 2011, 06:58

ieri am iesit pe cris , destul de bine a fost, adica am avut atacuri non-stop. nu am agatat nimika da` a fost f misto . am pescuit cu slapi pe 10 si pe 14 . ala de 10 l-am pierdut ca am legat aiurea tipetu ( in timp ce ma deplasam spre locul de pescuit ... ) problema mea e ca nici cum nu s-au agatat smecherii . sigur nu au fost cleni .... aia parca sar mai altfel. deci voi cam cu ce dati dupa albitura pe cris etc ?

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 25 Iun 2011, 08:01

Eu nu prea am experienta, sunt undeva la inceput de drum in fly, dar la prima partida pe Somes am prins destul de bine obleti. E adevarat ca eu cautam cleanul :D I-am prins la uscata, imitatie de tantar(nu stiu alta denumire ) :oops:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 25 Iun 2011, 11:09

@iovys despre asta e vorba ? : http://www.youtube.com/watch?v=9eK6MQBRQ4g

am si eu cativa legati da` n-am incercat inca :)

felicitari pentru capturi !

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Mesaj de adyy » 25 Iun 2011, 19:25

@fario_nebunu - merge sigur.

nu te complica cu muste uscate. Ia niste carlige de 16 si fa pe ele un corp usor fusiform din ceva culori turbate (roz fluo, alb-argintiu, portocaliu), eventual baga si un cerclaj si atata. hackle daca pui, pui degeaba. daca vezi ca numa le urmaresc, incearca sa scuturi un pic din lanseta sa le animezi prin apa.

si o faza (unii poate or sa ma injure): la oblete nu fa C&R.
astia se inmultesc ca paduchii si mananca icrele celorlalti pesti primavara. e un peste complet daunator. eventual e bun ca hrana pentru stiuca si biban, daca e pe acolo.

P.S. uite aci recordu' meu la oblete: Imagine

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 25 Iun 2011, 22:26

Obletele asta este asa de daunator incat unii l-au transportat cu elicopterul in lacurile de munte. Ce prosti erau oamenii pe vremea aia. Adica ei baga oblet in lacuri de pastrav ca sa pape icrele pastravilor :lol:

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Mesaj de adyy » 25 Iun 2011, 23:03

te referi la Vidraru probabil

Scrie răspuns