Flyfishin' la oblete

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de stiuca » 26 Apr 2013, 19:19

?????????? :| Nu intru in polemica .
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de wildexplorer » 27 Apr 2013, 19:28

Pentru ca sunt pescar si nu prinzator de peste, am folosit furnici legate pe 18.
Obletii erau atat de mici incat nu le puteau lua, ii vedeam facand cerculete la musculita si nimic mai mult.
In acelasi loc, anul trecut, obletii de 15 cm erau cei mai multi, acum nu stiu unde stau ascunsi ca sunt doar exemplare cam de 7cm maxim. (apreciati de pe mal)
Despre calitatile culinare ale obletilor nu va pot spune nimic, nu mananc peste...

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de stiuca » 27 Apr 2013, 19:35

Nu am pescuit NICIODATA cu cirlige m-ai mici de 16,la musca artificiala ,de la oblete la lipan ,etc . :| :|
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de MuskMd » 28 Apr 2013, 06:16

george daca vrei doojdoiuri te pot ajuta :lol: ....calitete japoneza, f bune. Singura chestie e ca.s asa mici ca nu le gasesti :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de wildexplorer » 28 Apr 2013, 08:51

Da Andrei, multumesc!
Am un binoclu mic si usor, incerc sa-l adaptez la purtat pe nas si daca reusesc iti spun! :)) Doar asa o sa pot vedea muste asa mici!
Nu mai incerc la obleti, sunt prea mici. Mai stau vreo 10 zile pe aici, o incepe si stiucleanul sa manance :)

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de stiuca » 28 Apr 2013, 10:39

LEGE musca mica ,vine peste mic ,Musca m-ai mare ,si peste pe masura .Logica si daca vine cel mic la o musca m-ai mare nu o poate lua ,si invers daca vine cel m-ai mare ,CA SIGUR vine io scoti din gura ca-i musca pe cirlig PREA MIC .Aspectul se respecta cam la totii pesti .Avantaj ca vine ,si, si mare si mic ,dar la cel mare , dezavantaj ca se poate sa o ia m-ai usor ,dar si sa ,io scoti din gura ,ca de regula au gura mare rapitori ci chiar si cleanul .,de restul rapitorilor nu m-ai vorbesc ,.LUATI INFORMATIA ,CA ATARE uni s-ar putea sa aibe alte parerii. :?
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de tavistan » 28 Apr 2013, 11:39

Eu unul n-am inteles-o complet nici pe asta! :mrgreen: :lol: :lol:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de JB » 28 Apr 2013, 11:45

Cloncuzia: se prinde peste cu orice marime la musca. De-acord aici cu senior Stiuca! :elkgrin:
Indubitabil!

Scrie răspuns