Flyfishin' la oblete

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Mesaj de cooolmarius » 19 Iul 2011, 15:17

PinkPong scrie:
MuskMd scrie:aveti ceva comun in stilul de legat sa zicem .
:arrow:
Adeca pescuitul cu hatch? :twisted:
E vorba de optimizarea rezultatelor, captura de albituri per numar de lansari creste considerabil (in cazul cel mai bun) generand un potential conservator (adeca conserva, borcan cu muraturi) pe placul la familie
E buni obletii la gust?
stiu persoane care adora gustul de crap in asteptare .. :)) stiuca sau shalai plictisiti de plastice , rataciti prin cine stie ce cotloane ale dunarii , numa-n cosu lor nu si .. pastravi bine pitulati pe dupa pietre .. care le-arata numa coada ca cik nu le place muzka ...
" e buni " si obletii coane, printre altele .. nu face burta grasa ca slana d porc :P da vezi matale , mai pacalesti si cate-un clean , cate-un avat ceva .. nu o arzi aiurea ..

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Iul 2011, 16:42

vad ca baietii au dat-o in glumite.
parerea mea personala e ca buldo, tparina ce vrei tu nu are treaba cu flyfishingul. simplu.
iarasi promovarea oricarui stil de pescuit intru umplerea burtilor imi provoaca niste sentimente nu tocmai nobile.

bafta multa.... :arrow:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 20 Iul 2011, 07:11

Andrei draga ,.Sti cum este cu CHESTIUNEA asta ,daca m-ai multe persoane impartasesc aceeas atitudine PROBABIL ca au DREPTATE ,ca prea o zic ,cu BULDO asta .Ne peace UNORA ,s-au nu cred ca este eficient si cred ca si placut pescuitul la BULDO.Ca sunt ei Cleni s-au Obletii,eventual pastrav unde nu de poate da cu fly ,lacsi da chiar satisfactie si UNORA DEPENDENTA :o :wink:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Mesaj de cooolmarius » 20 Iul 2011, 10:16

stiuca scrie:Andrei draga ,.Sti cum este cu CHESTIUNEA asta ,daca m-ai multe persoane impartasesc aceeas atitudine PROBABIL ca au DREPTATE ,ca prea o zic ,cu BULDO asta .Ne peace UNORA ,s-au nu cred ca este eficient si cred ca si placut pescuitul la BULDO.Ca sunt ei Cleni s-au Obletii,eventual pastrav unde nu de poate da cu fly ,lacsi da chiar satisfactie si UNORA DEPENDENTA :o :wink:
guys , cred ca ar trebui sa vedeti si partea buna a postului meu , desi multi vad ca-l condamna...ok..nu ma deranjaza , fiecare e liber sa creada ce doreste .. dar de ce nu intreaba nimeni .. ma , din mustele alea , pe care ai luat cel mai bine oblete .. sau clean .. credeti ca alea nu pot fi folosite si cu echipament fly ? pot fi folosite f bine ... hai sa nu mai carcotim aiurea ...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 20 Iul 2011, 11:00

poate m-am exprimat eu aiurea....
repet, nea Stiuca, fara sa mai incep iar discutia ai veche ....
buldo e ...buldo
nici spin nici fly....
taparina.... din ce tin eu minte avea o limita de carlige ca sa fie legala...nu mai stiu.
ideea e simpla
in anumite conditii, la locul potrivit, la momentul potrivit, cu musca potrivita, poti curata un rau de clean, oblete, pastrav , lipan samd..... sa pui asta in combinatie cu un buldo , o lanseta de 2 lei si o mulineta asijderea in mana unor "flamanzi" cum e plina lumea de ei personal mie mi se pare crima.
Faptul ca unii aleg varianta asta pt ca e mai simplu de lansat, nu mai necesita nici un comentariu
poate ca sunt eu nebun, personal n-am nic cu nimeni, nici cu cei care fac limited kill, dar aci miroase a pescuit "culinar" ....

L.E . daca tu zici ca din mustele alea le putem considera ca un exemplu de flytying , eu ma retrag din discutie.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 20 Iul 2011, 11:29

@A...B...asta...MuskMd: am auzit ca conservele de oblete e bune! Eu renunt la a mai lega muste pe carlige #8 si o sa cumpar ceva mai mari (#18, #20) sa incerc la oblete. No, acuma, nu lansez cu un hatch intreg de muste, ca ma doare spatele sa leg mai mult de 10 intr-o zi, da' poate iasa de o omleta sa dau cu maxim 2 odata. :twisted:
Indubitabil!

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Mesaj de cooolmarius » 20 Iul 2011, 23:57

MuskMd scrie:vad ca baietii au dat-o in glumite.
parerea mea personala e ca buldo, tparina ce vrei tu nu are treaba cu flyfishingul. simplu.
iarasi promovarea oricarui stil de pescuit intru umplerea burtilor imi provoaca niste sentimente nu tocmai nobile.

bafta multa.... :arrow:
asa cum scrie si pe blog , it`s just for fun .. si nu ptr umplerea burtilor ... mi-e greu sa cred ca prin randul celor de pe aici sunt pescari care merg la pescuit d foame ... de foame se duc aia cu sute de m de plase , de foame se duc domnii " electricienii" cu zeci de amperi dupa ei " taraindu-i '' pe apa ... stau pe malul dunarii si merg destul de des pe dunare , incat sa pot spune aceste lucruri .. nu cred ca e prb la ala care prinde 1 kil doua de obleti la taparina ... e prb la ala care prinde cateva zeci .. sute de kg ( exemplul scrumbiei de anul acesta cand la galati , la o tura de plasa luau cate 200...300 kg de peste ) si care poate mai distruge cel putin jumatate din atata , asta insemnand puiet ..

cooolmarius
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 133
Membru din: 19 Iul 2011, 13:08
Localitate: Tr Severin

Mesaj de cooolmarius » 20 Iul 2011, 23:58

..

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 21 Iul 2011, 06:49

:?: Cei care zic de legal si m-ai putin legal ,dar cine te opreste sa dai DOAR cu o musca ,si care este problema . :cry: Ca se numeste Fly,Spin etc tot pescuit este ,si SUNT CONVINS ca totii impatimitii se duc sa m-ai si prinda cite ceva macar pentru poza de grup :lol:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: Flyfishin' la oblete

Mesaj de stiuca » 20 Apr 2013, 09:51

Pentru cine nu este SUFICIENT de informat : Obletele ,el cel mare ,s-au cel mic ,ma refer la dimensiuna pina la care creste m-ai este numit si PASTRAVUL DE APA DE SES ..Cu privire la conserve ,nu cred ca le intrece altele . :D
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Scrie răspuns