first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Michael » 19 Oct 2008, 19:47

salut toti muscarii,

de ceva timp ma cam bate gandul sa avansez in pescuit spre fly dar si mai tare m-a intaratat faptul ca ieri pe timis doi veterani de vreo 70 de ani mi-au dat clasa la pescuit clean, eu incercand rotative, oscilante si voblere intr-un timis care se poate traversa fara ca apa sa se reverse in cizmele de cauciuc.
asa ca am inceput sa ma documentez pentru a fi bine informat pana la primavara cand voi achizitiona sculele de fly.
deeeeci, ma intereseaza o lanseta care sa lanseze maxim 10-15m, muste care sa imite insecte, pestisori&stuff la pescuit de clean, avat, biban si ce-o mai intra.
asa ca va rog sa-mi dati sfaturi referitoare la lanseta, mulineta, fir, leader, etc.
fiind biban in domeniul asta nu vreau sa cheltuiesc prea mult la inceput, deci as dori sa ma incadrez cu toate in maxim 4 bulioane.

tnx all
Ultima oară modificat 05 Mar 2009, 15:01 de către Michael, modificat de 2 ori în total.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 19 Oct 2008, 21:45

Hai ca iti zic eu cum m-am apucat de muscarit. Mi-am luat un combo baracuda ieftin pe la 1 milion, un snur ieftin cormoran(dar foarte prost) si asa am inceput. Daca zici ca dispui de vreo 400 de lei, am vazut ceva bete energo team, sert, falcon pana in 200 de lei. Bune pentru inceput.Ti-as sugera sa iti iei un snur bun, eu am acum un cortland, luat de pe flytying.ro. Mulineta pe la 50 de lei gasesti, nu prea o vei folosi decat daca agati pesti mari. Cat despre muste, eu am inceput sa mi le fac singur dar am inceput cu cele din comert cu care am si prins...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2008, 06:58

lanseta nu as vrea sa fie prea lunga, max 2.4 m, daca se poate si mai scurta, ce clasa de putere sa-mi iau?
firele tot pe clase de putere se vand?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 20 Oct 2008, 07:19

lanseta nu as vrea sa fie prea lunga, max 2.4 m, daca se poate si mai scurta,

+++ DE ce????

ce clasa de putere sa-mi iau?

+++ 4

firele tot pe clase de putere se vand?

+++ Da.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2008, 07:39

pai ma gandesc ca lungimea lansetei sa nu ma incomodeze in crengi si-n vegetatia de pe mal, oricum va trebui sa-mi iau si niste wadershi sau cum le zice pantalonilori pana la piept.
de catia ani incoace timisul a scazut sistematic si a ramas lat, dar cu un nivel foarte scazut....trebuie sa ne adaptam la el.
ma gandesc ca la inceput imi voi cumpara mustele, pana ma lipesc de un profesor care sa-mi deschida ochii.

tnx.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 20 Oct 2008, 07:49

Michael scrie:pai ma gandesc ca lungimea lansetei sa nu ma incomodeze in crengi si-n vegetatia de pe mal,
N-o sa te incomodeze. Nu e ca la spinn.

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 20 Oct 2008, 20:02

Michael merita sa-ti iei un fir bun ...ex cortland 444 e f. bun daca gasesti si trebuie sa fie pana in 150 ron... :wink:
Mulineta nu trebuie sa depaseasca 50 ron ...ex ocuma sert etc ...in buc se gasesc :wink:

cat despre lanseta e de discutat...e bine totusi sa fie un 9' pt ca fiind incepator te va ajuta si lungimea ...mai ales ca vrei sa dai la mai toate speciile dupa cum ai scris la inceput... :wink:
acum insa trebuie sa stabilesti si ce clasa se potriveste ... :?: :!:
adica daca vrei sa dai si la avat ...pt a putea arunca streemere mai mari trebuie cel putin clasa 5.( mai mare nu ar mai fi placuta pt pescuitul pastraviorilor ,lipanilor etc...)

un 9' o sa te ajute mai mult si in pescuitul cu nimfe... :!:

acuma ca si lanseta ...in fc de cati bani ti-au mai ramas dupa ce ai luat firul si mulineta...adica dupa calc mele vreo 200 ron..cred ca gaseswti sigur pe la un energofish ceva ....adica alege pe cea mai rapida dintre cele care le gasesti pt ca rapiditatea te va ajuta sa arunci mai bine pe vant un streemer mai voluminos...

vezi insa sa respecte clasa firului ...sa nu fie mai puternica decat scrie...
de asemenea sa nu fie prea grea...


insa la oricare te vei hotara va fi ff suficient pt inceput...ia-o si baga casting toata iarna pe zapada ...ca sa ionveti ...iar altadata vei putea opta si pt alta lanseta dar mai intai trebuie sa sti ce vrei de la o lanseta adica sa te obisnuiesti cu stilul si sa incepi sa intelegi mecanismul lanseului :wink:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2008, 22:57

multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 21 Oct 2008, 11:07

Michael scrie:multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele :wink:
cred ca ar fi ideal sa pui mana pe niste scule ale unor prieteni ca sa realizezi ce si cum doresti.
asa, daca ti se spune "ia-ti lanseta/mulineta/snur clasa cutare", e posibil sa-ti displaca ulterior si sa dai vina pe noi :) si nu vrei asta. :twisted:
bajetii au zis bine, nu-ti lua ragalii ca sigur regreti.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 21 Oct 2008, 18:14

leba scrie:
Michael scrie:multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele :wink:
cred ca ar fi ideal sa pui mana pe niste scule ale unor prieteni ca sa realizezi ce si cum doresti.
asa, daca ti se spune "ia-ti lanseta/mulineta/snur clasa cutare", e posibil sa-ti displaca ulterior si sa dai vina pe noi :) si nu vrei asta. :twisted:
bajetii au zis bine, nu-ti lua ragalii ca sigur regreti.
stai linistit Leba ca nu are ce sa vada la sculele prietenilor decat poate eticheta.... :D ...daca asti incepator nu ai ce sa intelegi de la o lanseta indiferent despre care lanseta e vorba ...
poate doar sa imprumute si sa invete sa lanseze cu lansetele prietenilor si apoi sa-si faca o parere dupa ce a inceput sa priceapa cum lucreaza o lanseta de fly....dar asa doar ca pune mana pe ele la inceput ...nu il ajuta la nimic.. :wink:

eu unul am si uitat cate am schimbat de-a lungul timpului de cate ori mai treceam cate o etapa in ale muscaritului... :) adevarat insa ca am si dat mai cu toate clasele si aproape la mai toate speciile de pe la noi...

Scrie răspuns