first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ortoadi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 22 Apr 2013, 13:50
Contact:

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de ortoadi » 23 Apr 2013, 08:46

Nu-i asa? :P

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de YoNutzu » 10 Mai 2013, 09:52

a folosit cineva Airflo Light Trout Polyleader Transparent Plutitor 5'? cum sa continui leaderul pana la partea de tippet, pot sa-l pun dintr-o bucata sau in impart in fro 3? as vrea sa ajung undeva la 2,70 cu leaderul ...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de tavistan » 10 Mai 2013, 10:18

In capatul polileaderului faci o bucla Rapala finutza si partea de tipet o legi bucla in bucla; partea aia de tipet poate fi conica (2-3 segmente) sau level, in functie de lungimea pe care o vrei si de musca. Dupa caz, poti sa treci cu lungimea totala a leaderului de 9' pentru ca polileaderul transfera energia snurului incomparabil mai bine decat un leader conic obisnuit. Ce grosime are polileaderul pe varf?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de MuskMd » 10 Mai 2013, 10:24

Salut. am eu unul il folosesc cu mare drag pe Dh doar ca e salmon ( adica mai multe lb rezistenta :) si implicit mai gros).
Parerea mea e ca daca vrei sa il folosesti la clean/pastrav mai bine mergi pe variante clasice de mono conic ( mai ieftin si mai usor de folosit ) . Dar in final e o chestie d epreferinta personala.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de YoNutzu » 10 Mai 2013, 11:06

Eu pentru "transferul mai bun de energie" l-am luat .. nu stiu sa-ti spun acum ce grosime are pe varf ...
Eu vroiam sa fac partea de polyleader+"leader-ul meu" de 9' apoi partea de tippet ... este mai buna conexiunea bucla-bucla? eu foloseam Surgeon's knot parca ...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de MuskMd » 10 Mai 2013, 12:11

merge si bucla bucla fara stress :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de tavistan » 12 Mai 2013, 16:49

YoNutzu scrie:... este mai buna conexiunea bucla-bucla? eu foloseam Surgeon's knot parca ...
Zici ca l-ai luat pentru transferul de energie... polileaderul face chestia asta dar nu neconditionat; eu nu stiu care e nivelul tau la casting. Polileaderele imbunatatesc un casting bun; nu compenseaza greselile de casting. Asa ca daca ai probleme la casting e mai economic sa le corectezi cu un leader obisnuit si de-abia dup-aia sa treci la polileadere; noduri "de vant" (de fapt "de casting") poti face si pe polileader si astea costa mai mult. Din acelasi motiv conexiunea bucla in bucla intre polileader si tippet e de departe cea mai convenabila; orice alt nod se face pierderi ulterioare de material.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Jedi » 12 Mai 2013, 17:29

YoNutzu scrie:a folosit cineva Airflo Light Trout Polyleader Transparent Plutitor 5'? cum sa continui leaderul pana la partea de tippet, pot sa-l pun dintr-o bucata sau in impart in fro 3? as vrea sa ajung undeva la 2,70 cu leaderul ...
Firul e de 12 livre . Poti continua cu inca vreo doua bucati descrescatoare , prima de un metru si ultima de vo 50 cm..10+8 , 10+6 sau chiar 8+4 livre in caz de dat fin de tot.
Oricum tu vei cerceta grosimea si rigiditatea firelor ce vrei sa le legi, pentru ca nu pusca intodeauna cifrele de pe rola cu tranzitia ce o doresti...
Chiar ieri am dat cu poliliderul Airflo de 5' dar varianta intermediara si miezul lui de 12 livre e mai gros si mai rigid decit un fluorocarbon SeaGuar GrandMax de....16,5 livre :shock:
Apoi un Maxima Ultragreen de 10 lb e mai gros si mai rigid decit miezu lu Airflo de 12 lb....Deci e o aiureala totala...de asta trebuie sa apreciezi ochiometric si tactil...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de YoNutzu » 12 Mai 2013, 19:34

Am facut 2 iesiri sa vad cum merge cu poliliderul si sigur este altceva (bine acum am si un snur nou Airflo RIDGE SUPPLE TACTICAL WF5F). A batut vantul ca la balamuc ... si fata de alte iesi am "reusit" decat un nod :) si inainte cand le facem le faceam pe partea de tippet aproape de musca ... Pe mine ma incurca rau de tot vantul ... :))
Jedi scrie:Firul e de 12 livre . Poti continua cu inca vreo doua bucati descrescatoare , prima de un metru si ultima de vo 50 cm..10+8 , 10+6 sau chiar 8+4 livre in caz de dat fin de tot. Oricum tu vei cerceta grosimea si rigiditatea firelor ce vrei sa le legi, pentru ca nu pusca intodeauna cifrele de pe rola cu tranzitia ce o doresti...
Multumesc pentru indicatii, o sa tin cont.

atigbr
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2013, 18:49

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de atigbr » 29 Aug 2013, 19:04

Buna. Poate ma ajuta si pe mine cineva in legatura cu alegerea echipamentului Fly la clean. Dupa auzite si documentatie am ajuns la marginea prapastiei :) Nu mai siu oare care lanseta ar fi mai potrivit 4# sau 5#, lungime....etc. Stiu ca lanseta si firul conteaza foarte mult. Precizez ca nu am mai pescuit la musca. Pescuiesc spinning mai ales cu voblere la clean, dar as incerca si muscaritul. Astept Sfaturi...,,cat mai bune,,...:) Fir intins

Scrie răspuns