first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Nici macar incepator

Mesaj de Sheniloiu » 09 Apr 2010, 13:16

Salutare tuturor,
Dupa cum am spus, nu sunt nici macar incepator, doar doritor sa degust muscaritul. Ceea ce nu inseamna ca nu am ceva experienta cu alte stiluri!
Am inceput cu lanseta - o Energoteam Premier, clasa 4-5, lungime 2,6m, mai scrie pe ea 2s, nu m-am prins inca ce actiune are, banuiesc ca Medium/Fast.
Ma bate gandul la o mulineta Okuma Airframe sau Airstream, dar din pacate pe net, unde am gasit, sunt la sold 0.
Tinte potentiale - clean si avat, pe Timis si Bega, desi s-ar putea sa nu fie cea mai adecvata lanseta pentru asa ceva.
Ce alte sfaturi puteti sa-mi dati, referitor la fir si muste/streamere? Apreciez orice, doar sunt novice rau!
Toata stima!

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 15 Apr 2010, 14:02

Am si eu o intrebare. Inca nu sunt nici macar incepator in ale muscaritului dar ma tenteaza sa cochetez cu acest tip de "activitate" :).

Daca iau o lanseta clasa 4-5 se poate intelege cu o mulineta clasa 5-6? Daca da, un fir de clasa 4 merge pe mulineta de clasa 5-6? Merita un asemenea compromis?

Intrebarea asta desi apre cam "idioata" (daca nu chiar e :roll: ), vine de la faptul ca pentru bugetul dispus sa il aloc la inceput (in jur de 300 de lei totul) nu prea gasesc pe stoc ceea ce vreau eu.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 15 Apr 2010, 14:10

DA, merge. Mulineta 5-6 fata de 4-5 e doar mai mare in diametru, incape snur mai gros pe ea, cam astae singura diferenta. Pui mai mult backing sau pui ceva sfoara sub backing sa impli tamburul si e chair mai bine pentru ca buclele snurului vor fi mai mari (o faci SLA :D)
singurul inconvenient e ca muineta mai mare nu "da bine" pe un bat finut , maia les daca e si scurt de sa zicem 8 picioare.
in rest ...
ca idee, daca te gandesti la SLV 5-6 e doar mai mare, nu si mai greu, posibil sa vie 7-10 grame in plus dar la mana nu se simte. 4-5 pare un pietroi, 5-6 pare usoara la cat de mare e.

snurul de clasa 4 merge, evident...doar ca mai subtire fiind iti ramane loc mai multpe tambur, cum ziceam pui sfoara saubacking mai mult (cel mai bine si foara, apoi peste 30-50 m backing si apoi snurul)

Ca sa potrivesti cantitatea de sfoara le pui intai in ordine inversa, snur, backing, sfoara, umpli tamburul in proportie de 90-95% si tai sfaora. apoi desfaci si le pui normal.

Cand alegi snurul de musca e bine sa incerci firul pe bat, chair daca scrie 4-5 poate ca varga merge mai bine cu 4 nu cu 5...
cu 5 arunci muste mai mari, dc o vrei pentru clean e mai indicat. Dar si 5 merge foarte ok.
Dc batule flycor merge ok cu ambele fire pana in 15-17 metri.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 15 Apr 2010, 14:55

Multumesc de raspuns si de faptul ca e foarte util si detaliat.

Thumbs up! :D
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 15 Apr 2010, 15:21

VEzi ca astia cu mustele din bucuresti, o parte din ei, ne intalnim in fiecare joi undeva in aviatiei, chiar langa statia de metrou.
Fa o vizita pe acolo si o sa ai ocazia sa afli mult mai multe informatii si o sa poti vedea echipament sa te plictisesti ;)
Azi la 18, as usual.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 15 Apr 2010, 15:55

Pai zi-mi unde poate dau o fuga chiar astazi ca stau in baneasa. :)
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 15 Apr 2010, 18:38

parintele scrie:Ca sa potrivesti cantitatea de sfoara le pui intai in ordine inversa, snur, backing, sfoara, umpli tamburul in proportie de 90-95% si tai sfaora. apoi desfaci si le pui normal
trucaje ! :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 15 Apr 2010, 19:08

kuintautti scrie:
parintele scrie:Ca sa potrivesti cantitatea de sfoara le pui intai in ordine inversa, snur, backing, sfoara, umpli tamburul in proportie de 90-95% si tai sfaora. apoi desfaci si le pui normal
trucaje ! :lol:
evident :!:
nu stii nimic parinte....nu ai trecut si leaderul+tippet..... :lol:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 15 Apr 2010, 19:32

hell

daca tendinta ... trendul... e sa ai viteza si memorie mica la snur insemna ca rashnita sa fie fix plina
si aia nu se face asa ... ci fix normal... mulinind strins si uniform bakingul si apoi restul in ordinea si sensul functionarii !

cum zici tu... cu lider si tipet intii... mulinind snurul gros in diametru de pvc pe inima aproape goala a tamburului ( si apoi restul ) se creeaza brusc prea mult spatiu prin nr de straturi / spire sau cum draq sa le zic... caci nu echivaleaza ca volum pus invers si pe minus procentual... in nici un caz ...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 16 Apr 2010, 05:49

ai perfecta dreptate, gandid logic, backing-ul este mult mai moale si mai mic in diametru decat snurul, deci daca le mulinam in ordine inversa(asa cum zice parintele) backingul va patrunde printre spirele de snur si in momentula cesta obtinem eroarea aia :D
Si mai ziceau unii ca nu stii nimic :lol: :wink:
Apropo....vad ca dincolo nu mai dai nici un semn, doar nu te-ai lasat afectat. Sau ai luat Ban? :lol:

Scrie răspuns