first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 11 Mar 2010, 11:55

marinica scrie:colegi va multumesc pentru ajutorul acordat si ideile personale oricum depinde de mine la urma sa ma adaptez cu sculele si sa devin un bun flyer dar asa cum spuneam mai sus nu am inteles cum se face o montura poate cineva sa imi explice ??? :lol: va multumesc
MArinica, atentie, nu prea te poti adapta oricat.
Adica, gandeste-te ca esti la spinning... cu un bat de clasa 3-4, adica un fel de UL la spin, nu poti pescui cu slidere de 10 cm sau pilkere de 40 d grame..
La musca e si mai si pentru ca daca la spin poti arunca daca t chinui sliderul ala, fara sa rupi varga, la musca trebuie ca snurul sa poata sa poarte pri aer o musca mai mare si batul sa dirijeze ansamblul cu snur cu tot...

Deci d aici apare necesitatea unui echipament putin mai greu.

Unele muste careprind clean le poti arunca, altele insa nu...si de obicei alea care prid sunt ca mari si au portanta mare in aer, necesita fir mai greu.

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 12:01

pai atunci ce imi recomanzi ca fir un clasa 5 sau ceva mai mare in baza firului e necesar sa imi cumpar si batul nuuu ??? si mulineta ma rog :wink: sa spunem ca sunt cu o clasa #5 si un bat de 8"(2,5mt) daca as vrea sa folosesc o clasa #4 cum se comporta tot ansamblul ? vroiam sa spun cat in afara parametrilor standard poti sa oscilezi cu masurile ?
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 12:16

http://www.cacciaepescatognini.it/prodo ... r-fly.html ce parere aveti cum si la ce se potriveste ? as putea sa-l folosesc fara prea multe probleme pentru clean pastrav lipan acest bat fiind un clasa 9' si #5 ? tin sa precizez ca voi pescui majoritatea timpului pe raul tisa cu latimea aproximativ de 10-15 mt. mai rar 20mt. :wink: http://i625.photobucket.com/albums/tt33 ... 020321.jpg
beast master huchohucho

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 11 Mar 2010, 13:27

Marinica, treaba e simpla:
- in functie de ce muste vrei sa arunci ,alegi o clasa de fir...muste mai mici poti arunca cu un fir de clasa mai mare, , invers insa e foarte greu pentru ca firul nu poate "purta" musca prin aer cum ar trebui...

Mustele, dimensiunea lor, greutatea daca e cazul dar mai ales volumul, portanta in aer adica, le alegi in functie de pestii vizati...
Una e sa dai la lipan sau oblete, cu carlige de 20-16-14, muste in general mici si usoare, care nu se "opresc" in aer din cauza volumului mare, si alta e sa dai la clean cu gandaci de foam sau stimulatoare flocoase legate pe 12-8.
Uneori la clean folosesti si ude pe 6 sau streamere pe 4-2...

- Apoi, in functie de fir, alegi un bat car sa duca bine firul cu pricina.

in general te orientezi dupa ce scrie pe bat, de multe ori insa poti jongla cu cifrele astea ...sunt bete de 5 care arunca lejer si fir de 6, sunt insa si bete de 5 care abia pot arunca firul de 5 aia 10-15 metri asa cum trebuie...

Conteaza aici nu doar puterea batului, cate "grame" de fir poate dirija prin aer fara a fi suprasolicitata .. un bat mai nervos, mai fast, desi de putere teoretic mai mica, poate sa fie mai "bun" cand vrei sa poti da si cu fire 1-2 clase mai mari...sau mai mici... un bat mai moale, mai moderat, poate sa arunce bine un fir de clasa lui si sa moara /sa fie suprasolicitat la un fir de clasa mai mare...

Acuma, bocrafturile sunt bete bune din cate stiu eu, destul de nervoase fara a fi agresive...

Poti linistit sa consideri ca un 5 duce bine un 5 si probabil macar un 6.

Eu zic asa, pentru clean ia un bat de 5...4 e cam mic si nu prea poti pescuit cu orice... adica poate ca vei arunca foamuri normale dar nu foamuri de 3-4 cm si o sa fie suprasolicitat la ude mai maricele sau ministreamere.

Pe cand un 5 care mai e si relatic fast ar trebui sa fie un bat puternic, suficient cat sa iti duca si un fir de 6 la nevoie....de ce nu chiar un 7 pe o distanta rezonabila de pescuit la clean, adica 15 metri....daca stii sa il folosesti vei putea la nevoie sa dai si cu un fir de 7 fara sa il rupi.

Pentru rarele ocazii in care vei pescui lipan si pastrav, firul de 5 e ok... ar fi mai indicat un 4, care si ala poate fi aruncat cu un bat de 5...sa nu crezi ca daca scrie pe el 5 nu poat arunca fire de 4...problema o sa fie la modul cum cade firul cu musca pe apa...mai grosolan, ca deh, greutatea si grosimea conteaza...DAR cu putina tehnica nu e chair asa o drama...

Fii sigur ca vei putea pescui, important e sa pescuiesti in conditii foarte bune la ce dai in majoritatea timpului....clean adica...

Apoi, poti sa mai fi sigur de ceva, ca daca vei simti ca trebe un bat mai usor pentru lipani si pastravi, o sa iti mai iei unul de 3 dedicat...

La pastrav oricum 5 merge foarte ok...nu e un peste asa pretentios cum pare.



DEci, eu as zice un 5 bun, shimanourile alea sunt chiar ok, destul de fast...sa nu iei un 5 bleg, molau, care balangane ca o undita d'aia de fibra bleaga. atunci da, mai bine un 4 ferm, care bataie din varf si se opreste rapid.
DAr repet, shimanoul ala e un bat bun. Arapaima poate sa iti spuna mai multe, el are unul si e foarte incantat ;)

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 13:42

daca imi permiti o gluma esti chiar un parinte pt noi incepatorii merci mult de sfaturi !!! cand spui un bat de 5 te referi la #5 adica snurul sau 5' foot adica 1foot in engleza (30,...cm) lungimea batului ? shimano de mai sus e un 9'0" adica vreo 2,70mt. si un snur clasa #5 deci daca am inteles eu bine ar fii ok pentru inceput in general ! pe urma bineinteles ca daca voi simtii necesitatea unui alt set de fly mai usor sau mai greu il voi cumpara !!! merci inca o data si scz pentru atatea nelamuriri dar sti cum e cand citesti peste tot si iti faci niste idei personale la inceput e mai dificil sa pricepi bine toate ideile :roll:
beast master huchohucho

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 11 Mar 2010, 16:03

5 e clasa... care la fire inseamna o anumita greutate(d fapt masa) pe care o are firul pe primii aprox 9-10 metri.
La bete, simplificand, clasa indica fir de ce clasa poate controla/dirija acel bat.

Daca o sa te uiti intr-un tabel cu clasele AFTMA, vei vedea ca diferenta intre clasele mici este destul de mica... adica primii 9-10 metri de fir de fiecare clasa difera intre ele cu ceva de genul 1.5 grame, intre clasele 2-3-4 diferenta e chiar mai mica, pe masura ce creste clasa diferenta creste si ea la 2-3 grame sau mai mult.. (intre 7 si 8 sau intre 10 si 11).

acuma gandste-te si tu putin, un bat de spin cam ce plaja are? 5-10-15 grame sau mai mult, nu? Crezi ca betele de fly sunt mai ale dracu?
Nu, tot aia e, exista tolerante, marje, clasa indicata de producator e orientativa, adica iti permite sa te joci 1 clasa mai mult sau mai putin...

Nu e chiar o plaja mare, controlul firului in aer nu e totuna cu a arunca un vobler, deci nu e chiar ca la spin...adesea o sa constati ca un bat de clasa x chair arunca bine fir de clasa x si face figuri cu clasa x+ sau - 1
DAR, de regula te poti juca putin cu aceste repere....

Considera clasa batului ca un reper, cam acolo ar trebui sa meraga optim, apoi in functie de tehnica de cast si fiecare bat-fir in parte, iti permite o anumita toleranta, uneori mica, alteori destul de mare..chiar 2-3 clase.

depinde si de fir, DT are masa dispusa spre mijloc deci primii 10 metri plus 10 de la mijloc inseamna cel putin de 2 ori greutatea clasei, mijlocul fiind mai greu decat partea din fata...
un WF are toata masa in fata, restul fiind relativ usor, running line... 10 metri grei si apoi masa semnificativ mai mica...
Batul de clasa x ar trebui sa fie capabil sa arunce bine si DT-ul si WF-ul, nu doar primii 10 metri ci si 20 sau mai mult...
deci e o toleranta acolo, care tine de materialul din care e facut batul, de caracteristicile de constructie ale blankului (conicitate, grosimea peretelui, dispunerea masei blankului, etc...)

Cum ziceam insa, shimanourile astea visinii si scumpicele sunt bete bue care pot destul de mult... niciodata nu poti fi sigur ce poate un bat pana nu il incerci, punand pe el diverse fire si lansandin diverse moduri, la diverse distante...
Asta insa mai tarziu, deocamdata daca iti permiti biocraftul este excelent...restul o sa decizi tu singur mai tarziu, atuni deja o sa cam stii cum sta treaba.

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 18:21

perfect merci pentru clarificari :P sunt multe de invatat de la persoane ca voi cine stie poate intr-o zi ne intalnim la apa si povestim mai multe va salut si ne auzim la urmatoarea... :lol:
beast master huchohucho

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 13 Mar 2010, 10:00

marinica scrie:daca imi permiti o gluma esti chiar un parinte pt noi incepatorii merci mult de sfaturi !!!
liviule te-ai ajuns :twisted: .....incepi sa recrutezi pt metrou ? :lol: :lol: :lol:
marinica io zic asa : ia-ti ceva cat tde cat, sa nu rupi bugetul in doo totusi ;) ..... oricum dupa primele 5-6-10 iesiri o sa vrei altceva sau si altceva :lol: ...si o sa mai bagi niste bani, cu diferenta ca atunci vei sti mai bine ce cauti ....
dupa cum zicea si parintele....:D ia un bat #5 mod-fast ;) ca sa nu iti legi din prima firul dupa cap :D , si un fir bun de 5.....si iesi pe balta....si ai sa vezi ca practica elimina multe intrebari :D
si mai e o chestie care mie (tot incepator :D ) mi se are mai importanta decat banii/firma sau aspectul batului : felul in care se potriveste cu firul :!: :!: :!:
...acelasi bat care nu ti-a placut odata s-ar putea sa te impresioneze placut cand schimbi firul.....care e la fel de important ca si batul :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 13 Mar 2010, 10:12

pai problema de buget nu ar fii, initial ma gandisem si la un set SAGE adica bat mulineta si fir asa cum spui tu la inceput nu ai cum sa stii ce si cum pe parcurs fiecare isi face gusturile ce mi-ar fii de ajutor e sa stiu voi majoritatea ce mi-ati recomanda pentru inceput bineinteles daca se poate si ceva de calitate in general pentru clean iar daca se poate in alternativa pastrav sau lipan !!! daca stau bine sa ma gandesc as prefera sa incep cu un set un pic mai greoi pentru clean care nu e chiar asa pretentios asa in viitor as putea sa-l folosesc si pentru niste stremere , pe parcurs as cumpara un set mai finut la pastrav sau lipan !!! :?
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 13 Mar 2010, 10:21

cine poate sa-mi faca o lista cu ce muste pescuim in fiecare perioada a anului cleanul, pastravul si lipanul ? macar alea baza gen renumita march brown etc. :wink:
beast master huchohucho

Scrie răspuns