first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 09 Mar 2010, 21:37

salutari tuturor !!!sunt generatia 82 pescuiesc pe raul tisa stationar in mare parte, cand apa e buna prefer spiningul iar acum dezamagit de clenii care se odihnesc pe sub malul ucrainei fara sa am prea multe succese la mepsuri ma gandesc sa ma apropii de fly , de acea va cer cateva informati pentru a face un corect inceput !!! am studiat si eu putin necesarul gen bat mulineta fir muste ce imi recomandati pentru clean si eventual pastrav lipan totusi ceva bine balansat , pe urma cum se face montura ? :? mai jos ar fi cea ce as dori sa cumpar adica shimano biocraft xta fly 8'6" #4 , shimano xt large arbor xt 34 iar pt fir dubiul este DT sau WF care este diferenta bineinteles tot #4 , astept parerile voastre va multumesc anticipat ! :wink:
beast master huchohucho

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 10 Mar 2010, 21:35

....pai cam in ce conditii vrei sa prinzi tu clean ....pe malul Tisei la ucrainieni...??? :)
...ca oricum din ce ai ales mie unul nimic nu mi se pare potrivit.... :?

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 10 Mar 2010, 21:37

....pt. pastrav si lipan e cu totul alta mancare de peste ...chiar daca unii incearca sa impace si capra si varza cu o clasa 5..... :wink:

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 10 Mar 2010, 22:11

sa spunem ca daca as intra in apa pana la mijlocul tisei in multe locuri se poate ajunge cu usurinta malul opus fiind accesibile multe locuri iar apa nu depaseste 1mt deci aproximativ pana in brau ! pe urma vazand mai multe siteuri si aici in italia se recomanda pt pescuitul pe un paraias max 2-3 mt latime fire de la clasa 1-5 si bete clasa 7-9 dupa placerea fiecaruia pentru rauri in general de la 5 la 20mt fire clasa 4-8 bete clasa 8-12 iar pentru lacuri fire clasa 7-10 si bete de la 9 in sus incluse si amandoua mainile !!! acum din cate am reusit eu sa deduc se recomanda pentru incepatori un #4/#5 si un 8"-9" pe urma bineinteles daca fiecare are posibilitati finantiare bune si partecipa si la vreun campionat se perfectioneaza dupa zona si peste eu ceream o configurare clasica pentru incepator !!! [img]http://i625.photobucket.com/albums/tt33 ... 020321.jpg[/img]
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 10 Mar 2010, 22:17

pe parcurs o sa am ocazia sa ma perfectionez cu tehnica de fly ce nu am reusit sa inteleg e cum se face montura una baza daca sunt mai multe adica incepand de la model wf sau dt clasa bineinteles(#) :(
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 10 Mar 2010, 22:21

cu toate aceste astept parerile si ajutorul vostru cine poate sa imi recomande un chit baza pentru incepator bineinteles prefer sa am deja ceva de calitate cu ce sa incep bugetul meu ar fi cam 300€ pentru bat mulineta si fir ! muste waders si alte accesori am deja ! astept ajutorul vostru va multumesc ! :wink:
beast master huchohucho

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 11 Mar 2010, 01:47

Mariica, lasa tu ce spun italienii ...
Pentru clean iti trebuie sa poti arunca muste maricele, pe cele mici oricum le poti arunca si cu clase mai mari iar neajunsurile date de clasele mari la muste mici, adica modul mai grosolan in care mustele cad pe aapa, devin avantaje la clean...nu e un peste pretentios la modul in care cade musca pe apa, dimpotriva, uneori vrea sa o "pleznesti" pe apa, sa faca putin zgomot-vibratii in apa, asta incitandu-l/atragandu-i atentia.

Deci, ca sapoti pescui clean echipamentul optim e ceva intre5 si 7...
5-7 daca vrei doar uscate si ude, ceva mai mare daca vrei sa nu ai stress cand o sa incerci si ceva ministreamere ...
Eu as lua un bat de clasa 5 sau un 5-6, poate chiar 6...depinde de bat, actiune, etc.


Mulineta poate fi orice, daca iti permiti ceva cu o frana cat de cat decenta e ok, daca nu poti lua ceva foarte ieftin...
Fir... poti incepe linistit cu fire entry, gen Cortland 333 care e sub un milion sau vision attack...
DT sau WF la clean nu prea conteaza...

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 10:10

colegi va multumesc pentru ajutorul acordat si ideile personale oricum depinde de mine la urma sa ma adaptez cu sculele si sa devin un bun flyer dar asa cum spuneam mai sus nu am inteles cum se face o montura poate cineva sa imi explice ??? :lol: va multumesc
beast master huchohucho

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 11 Mar 2010, 10:47

noduri partea 1
noduri partea 2
Pe scurt: mulineta -> backing -> firul de musca -> leader -> tippet

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 11 Mar 2010, 10:58

:P merci inca o data pentru ajutor !!!
beast master huchohucho

Scrie răspuns