first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 04 Iun 2009, 10:04

Salut,revin de la pescuit:)
Am luat primii pastravi la uscata,in primavara am luat doar la nimfa si am asteptat sa se mai incalzeasca si sa apara zburatoarele si pe rauurile mai impadurite
La prima partida am inceput cu un March Brown pe 12 si am luat rapid vreo 3 pastraviori si doi cleni cam la 18-20 cm apoi am schimbat cu Adams ca am zis ca-i mai vizibil dar nu le-a placut..si am schimbat iar..Stimulator pe carlig de 10:) (din par de elk maro) am luat unul la dimensiunea legala si scapat 3 bucati mai frumoase( parca-i mai greu sa-i controlezi cu batul de fly cand sunt mai maricei,tre' sa-i cam lasi sa-si faca damblaua si sa te plimbi dupa ei pe malul raului)
Am mai incercat si-un klinkhamer,mult mai vizibil cu smocul ala alb dar nu le-a placut
Ceva nu mi-a placut la felul cum am pescuit,pastravii se cam tineau in capatul de sus,langa cascada(suvoi),doar acolo atacau dar apa fiind rapida si multe chestii venind pe suvoi(frunze,scoarta de copac,muste,etc)mi-era greu sa disting o musca mica cu hackle maro..daca n-o ocheam cand a cazut pe apa dupa aia mi-era si mai greu s-o mai vad intre atatea mizerii plutitoare..ma gandesc ca e o problema de precizie la lanseu,voi ce ziceti?..mai depindea si unghiul in care lansam fata de cum cadea soarele pe apa,ajuta polarizantii si la detectarea mustei cand stai rau cu precizia?
Si inca o chestie,majoritatea atacurilor de pastrav au fost zgomotoase..o involburare pe locul unde era usca si intepatura..dar mi s-a intamplat de mai multe ori(si am prins si un clean asa) cand pur si simplu musca a disparut subit de pe suprafata fara sa vad vreun peste ca s-a ridicat(curentul destul de tare poate de-aia,si fara polarizanti) iar eu n-am intepat crezand ca s-a stropit cumva hackle-ul si de-aia s-a dus la fund,se poate sa fi fost si atacuri asa discrete?sau tot timpul pastravul ataca zgomotos
Am pescuit la deal si totusi daca dadeam din picioare aia care erau prin zona mea se duceau la deal si cred ca-i alertau pe ceilalti (raul e putin adanc) ca nu prea luam,asa ca am exersat mersul piticului dar m-a rupt febra musculara a doua zi

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 05 Oct 2009, 12:09

Oh, da! Cam asta pot sa zic dupa prima partida de muscarit :)
Am dat cu gandac de foam si cu muste uscate pe Timis in ceea ce vroiam sa fie o "sesiune de antrenament de casting"... si am avut parte si de 6 cleni din care 3 mai mici decat palma - desigur toti s-au intors in apa! - chit ca am dat 3 ore intr-un singur loc unde muscareau clenii, la suprafata. A fost o placere si am ramas foarte placut impresionat de feeling asa ca m-am convins: ma las de spinning si am sa aprofundez muscaritul :)

Si o intrebare ce ma roade: am "exersat" si roll casting, in 60% din cazuri iesea bine doar ca musca facea "plici" mult prea aproape de firul #4. Leader-ul era de 2.7 m...Ce nu faceam bine de nu se intindea leader-ul?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Oct 2009, 09:24

spintm scrie: Si o intrebare ce ma roade: am "exersat" si roll casting, in 60% din cazuri iesea bine doar ca musca facea "plici" mult prea aproape de firul #4. Leader-ul era de 2.7 m...Ce nu faceam bine de nu se intindea leader-ul?
Nu cred ca poate cineva sa-ti rapunda doar pe baza acestei descrieri. Sunt multe care pot fi gresite in lansare.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 06 Oct 2009, 09:25

leaderul e lung , musca e mare si usoara :wink:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de JB » 06 Oct 2009, 09:42

_Sanya scrie:leaderul e lung , musca e mare si usoara :wink:
"Suna" logic :)
Mai e loc de multa practica, doar timp de iesit pe apa sa fie!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 06 Oct 2009, 19:58

greseala cred ca vine din lansare.... :wink: = atrenament mai mult!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Oct 2009, 20:20

Dornea Ionut scrie:greseala cred ca vine din lansare.... :wink: = atrenament mai mult!
antrenament fara antrenor? ii intra in reflex greselile si nu le mai scoti nici cu slujbe! :lol:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 07 Oct 2009, 19:05

si asta este adevarat!
pe mine, antrenorul meu, m-a batut la cap cu bucla pe care trebuie sa o faca firul in aer, la cum sa incarci lanseta cu snurul! asta cred ca este unul dintre cele mai importante elemente!!! sa iti explic cu vorbe imi este destul de greu! in rest... personal am prins destul de repede miscarea, nu este imposibila, dar inca mai am de invatat!!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Oct 2009, 19:43

atata tot ca energia merge de la mana la lanseta, apoi de la lanseta la snur si apoi de la snur la lider si apoi de la lider la musca, deci lanseta se incarca cu mana, nu cu snurul, dar in rest ai perfecta dreptate! :lol:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 08 Oct 2009, 16:43

se incarca ea cu mana.... dar de nu ar fi snurul nu ai avea ce incarca... :)! mult prea delicat subiectul pentru mine, un incepator, pentru a intra in detalii!!! eu am spus, cu cuvintele mele, ceea ce am sintit eu pe pielea mea, asa cum ma pricep!!! sa nu fie cu suparare...

asa ca... o poti lua si invers (de la mana la snur sau de la snur la mana), daca vrei. sunt de acurd cu tine!!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Scrie răspuns