first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
GigiBM
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 27 Mai 2007, 03:22
Localitate: Baia Mare

Mesaj de GigiBM » 26 Apr 2009, 09:12

O solutie asemanatoare cu a lui hegedusalin este sa scufunzi lanseta in apa, adica sa uzi firul din cand in cand...

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 26 Apr 2009, 10:57

Se depun, de acord, dar nici chiar asa sa nu mai poti lansa! Ciudata treaba. Greu de dat solutii fara a vedea!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 26 Apr 2009, 17:16

Da, ciudat,parca mai bine-mi iese lansarea pe sub mana,laterala decat cea normala..undeva la inelul 2 imi pare ca nu aluneca,cred ca-s inelele (cel de varf si urmatorul) cumva facute de se bucleaza snurul intre ele si freaca dar si firul jegos ca atunci incepe sa faca fite
Azi am fost dar ne-a omorat vantul..si batea exact din amonte spre aval,abia prindeai o pauza sa lansezi in rest iti lua batul din mana..si la uscata in 80 la suta din cazuri am luat lansand in amonte. Mai erau si o multime de puiandri pe la mal care sareau pe musca si dupa vreo doua lovituri de cap reuseau s-o faca uda,apa destul de involburata si cam uda musca. ne-a mai salvat Stimulatorul lui Miky care intr-adevar pluteste cel mai bine dar am legat doar doi,si unul l-am rupt eu intr-o gura de clean(am intepat ca ciobanul surprins de atac) unul l-a pierdut Michael
..dar ne-am distrat,ba nu mai voiam sa plecam pe cand al 3-lea ortac care dadea la spinning se plictisise dupa doua ore (la noi tot mai vedeai miscare la musca,el a batut un km de rau pana noi batusem 200 m),am luat ceva clenisori,oblete de cernobal :lol: ,am scapat si un scobar care s-a dat la uscata cand deja se udase si se apropia de fund iar pe mine ma furase peisajul..si bineinteles cleanul mai mare s-a dus cu o alta uscata in bot....poate la nimfe sa fi fost mai productiv dar inca n-am dexteritate sa schimb repede la leadere si metode si lenea e mare mai ales ca la uscate-i mai palpitant (la ude nu ma prea pasioneaza,parca-i tot un fel de spinning)

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 27 Apr 2009, 08:46

bogdans scrie:... ne-a mai salvat Stimulatorul lui Miky care intr-adevar pluteste cel mai bine dar am legat doar doi,si unul l-am rupt eu intr-o gura de clean(am intepat ca ciobanul surprins de atac) unul l-a pierdut Michael
:D 8)
incearca sa vezi "ce poate" si Iresistible !!! :wink:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

GigiBM
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 27 Mai 2007, 03:22
Localitate: Baia Mare

Mesaj de GigiBM » 27 Apr 2009, 20:25

La "iresistibile" ce materiale folosesti pt coada si hackle?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 27 Apr 2009, 20:43

cand ma grabesc :) , folosesc hackle de cocos brown,... pentru coada la fel... (barbule din pene de cocos brown)
cand nu ma grabesc :lol: , folosesc in combinatie hackle de cocosi brown si grizzly,... pentru coada la fel... (brown + grizzly), exact ca la musca Adam's
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 28 Apr 2009, 19:02

sa inteleg ca atunci cand nu te grabesti e mai.."deadly" :lol: acu incerc si eu una dar nu stiu cum o iesi fara scula aia magica..si tot cu par de elk ca numai de-ala am deocamdata(si e natural deschis..dar la stimulator a mers)..acu's contratimp ce sa leg ca vineri dimineata is calare pe pastrav..dar poate vineri fac spinning si doar sambata la musca unde-s mai multi si mai marunti,acolo am sansa sa observ ce-i place si sa experimentez..pe raul mai mare de vineri "ie mai mari da mai rari" si n-as prea sta sa schimb la muste ..inca-s in dubii ca am zis ca plec cu un singur batz,sa vad ce vise am in noaptea dinainte :lol:

Cracus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 20 Noi 2007, 00:29
Localitate: timisoara/resita
Contact:

scule incepator

Mesaj de Cracus » 01 Iun 2009, 08:11

m-am uitat pe flytying si mi-a placut sage launch si winston ascent!care e mai buna pt inceput si cu ce mulineta ar merge?dau la clean si pastrav pe rauri mici si mai rar pe lac!!!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: scule incepator

Mesaj de miky » 03 Iun 2009, 17:31

Cracus scrie:m-am uitat pe flytying si mi-a placut sage launch si winston ascent!care e mai buna pt inceput...
Neeee... io zic sa nu te complici cu ieftineli ca incepator... nu cadreaza !!! :lol:
drumul spre desavarsire devine mult mai scurt chiar de la inceput cu minimum un Loop Opti,...
desi mult mai indicat ar fi daca tot te-ai uitat la Winston si ti-a placut, sa optezi direct pentru Winston Boron IIx,... adica e altceva, ma intelegi ... ori te apuci de fly ori nu,... mai ales ca urmeaza sa dai la pastrav si clean pe rauri mici...
deci nu merge cu Sage Launch pe rauri mici,... ca incepator... neee !!! nici vorba !
si apai Winston Boron ala merge perfect cu mulineta Vosseler S, ca sa nu mai zic de Loop Opti care are si mulineta ultradedicata tot Loop Opti...
trebe sa tii cont ca la pastravii si clenii de pe raurile mici de la noi,.. iti trebe frana si Large Arbour, nu jafuri... si backing ! mult backing ! :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 03 Iun 2009, 17:43

nashpetilii doar iti dau durari di cap...

cu o scula mai bazata rupi norii chiar si in lumea competitionala... zau !

adica... nu se stie niciodata ... :lol:

Scrie răspuns