first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
waters
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 30 Noi 2008, 19:48
Localitate: Reghin

Mesaj de waters » 14 Mar 2009, 00:51

Salut!Poate cineva sa-mi spuna daca sunt bune lansetele Distinction? Am vazut una clasa 5-6 , 2,6 m cu 140 lei si vroiam sa stiu daca merita.

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Mar 2009, 07:04

Michael scrie:backing-ul este firul "support" pentru snurul de musca, pe el se "aseaza" snurul pe tambur si in eventualitatea vreunui monstru :lol: este prelungirea in drill a snurului.
eu folosesc ca si backing monofilament mai gros, pentru a aduce snurul de musca mai la nivelul de umplere al tamburului.
la backing io i-as zice fir de rezerva ( poate e mai corect spus asa... ) :lol:

na... se poate folosi orice fir... chiar si monofilament ... numa ca dind la musca des intram in apa iar mulineta + firul se uda si des prinde mucegai daca e monofilament... mai ales daca nu e pusa la uscat la sfirsitul partidei

dacron sau textil teflonat e mai bun in cazul asta ca fir de rezerva

io pe majoritatea mulinetelor am tuff de 0,40 ca backing... nu mucegaiete... e rezistent si flat ... nu intra in substraturi nici cind am frina reglata tare... si incape indeajuns... :lol:

am si dacron pe una sau doo... dar asta are viata mai scurta...

il folosesc ca tot il am... dar altu nu mai iau !

aly13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 07 Mar 2009, 23:56
Localitate: Timis

Mesaj de aly13 » 18 Mar 2009, 22:21

Salut kuintautti, multumesc pentru lamuriri oricum revin cat de curand ''cred''
cu nelamuriri mutumesc tuturor pentru raspunsuri si sunt bucuros ca fac parte din aceasta comunitate aparte.



PS sper ca nu sunt oftopic...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Mar 2009, 13:07

:lol: bine ai venit in aceasta comunitate aparte!
nu esti off-topic :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Mesaj de radu_bug » 21 Apr 2009, 12:01

na , ca m-a mancat in f.... si mi-am luat si eu un combo din sellgros pe nume shakespeare. are tot ce-i trebuie : varga lungime 2,44m , clasa 5-6 , mulineta care caraie ingrozitor , fir backing , snurul verde si leaderul ,toate sub 120 ron . am fost ieri pe un lac si dupa ce am agatzat vreo cateva muste prin copaci am inceput sa arunc 10-15 m cateodata chiar si mai mult ( din aproximari). ce ma enerveaza la mustele astea uscate ca tre sa le usuci inainte de lansare ca altfel se scufunda . mustele tot la set le-am cumparat , tot shakespeare 12 la numar pe carlig de 14 parca . acum vine intrebarea : la clean este necesara o prezentare subtila sau nu e nevoie ? citisem pe aici pe cineva care zicea ca plesnea cleanul la "slapi" fara multa discretie . iar ca sa scap de incovenientu asta cu mustele uscate care se scufunda ma gandesc sa la fac corpul din lemn de balsa sau fuma cu diferite prezentari de pene la cap , coada sau aripioare laterale. nu stiu , e bine , nu e , a mai facut careva asa?

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 21 Apr 2009, 12:29

salult

bine ai venit !

poate eu am scris poate si altii ... cleanul la uscate e foarte mufturos (cleanul mare) odata tre sa plaznesti musca pe apa alta data tre sa fi finut fara zgomote ...
uscate de slapi cel mai usor poti face din mouse pad-uri polifoam (alea vechi negrii) , e cel mai bun material pt slapi ... ceva picioruse de cauciuc si gata ... cu timp gasesti si tehnica cum sa legi sa fie si mai plutitor, dar si mai greu ca sa poti plezni :wink:

probabil luna viitoara incep concursurile judetene ... daca ai ocazie participa si tu in judetul tau ... poti invata foarte mult de la veterani :wink:

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Mesaj de radu_bug » 21 Apr 2009, 12:47

te referi la concursuri de pescuit sau de confectionat naluci? concurs de confectionat nu am auzit prin zona mea . mai este un cauciuc buretos ce sa foloseste de zugravi si e lipit de scula aia numita mala cu care ei dau gletul fin pe perete. ala e mai gros parca . daca gandacul care se prezinta pe apa e ceva mai marisor la vreo 3-4 cm poate se feresc aia mici si vine bunicul lor facand astfel o selectie , si la dimensiunea aia sigur face un plici destul de zgomotos pe apa. nu stiu , imi dau si eu cu presupusul . ce ma opreste momentan e prohibitia asta :x

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 21 Apr 2009, 12:55

Weekendul asta am inceput si eu seria capturilor:) la primul clenutz care era cat degetul mic ma bucuram ca un copil,apoi rateuri,alte capturi,si mai mari si mai mici,apa limpede,ii vedeam cum se ridica dupa musca,unii direct cu botul la ea,altii circumspecti,cateodata dupoa ce o studiau bine si isi dadeau seama de fals dadeau ciudoshi cu coada in musca si o luau din loc:)..foarte frumos la uscata ce sa zic (am luat si un oblete)
apoi au urmat doi pastraviori la nimfa pe un rau mic(dupa ce am dat o ora la uscate si nu s-a ridicat niciunul i-am gasit pupa de scorobete care i-a placut:))
Deh, o fi prohibitie dar n-am mai rezistat ispitei
Am mai invatat si unele chesti de casting,mi-am dat seama ce buna e scoarta aia absorbanta fiindca in prima partida cand n-am avut-o la mine dupa fiecare clean musca se imbiba cu mucus si n-o mai puteam face nicium sa pluteasca,degeaba o agitam prin aer pana ma durea mana...in rest daca nu avea mucus pe ea prin 3 -4 lansari false plutea ca si scoasa din cutie( muste facute de mine,tre' sa ma laud si eu).Data viitoare iau si gelul CDC dupa mine ca ma observat ca daca nu e perfect uscata sa stea batzoasa nu vor sa puna botul pe ea
Desi mi-am pus speranta in gandacii de foam n-am avut nici o prezentare,poate fiindca era apa cristal,am prins doar la clasice dar cam la toate,March Brown,AdamsRoyal Coachman,Efemera Danica,varianta de viespe uscata(ca am fost nevoit sa schimb musca dupa fiecare peste si n-am legat prea multe din acelasi model ,dar ma si vrut sa vad care-i place mai tare:)..pana la urma una full din CDC muncita mult,corp de CDC alb crem si hackle CDC+cocos brown,coada de Leon a fost cea mai tare..dar si plutea foarte bine,cadea lin pe apa si am luat ceva mai maricei la ea)
in legatura cu castingul mi-am dat seam ca nu prea-mi trebuie cine stie ce distanta mai ales la uscate..si-asa cum n-am precizie inca la a pune musca unde vreau cateodata cu o musca mai inchisa ma uitam ceva vreme pana vedeam unde a cazut..daca lansez la 15 metri cred ca nici n-o mai zaresc
Abia astept sa pot sta cateva ore pe apa ca acum am fost presat de timp si am stat maxim 1 ora.o ora jumate pe partida..mai mult mi-a luat sa desfac si sa inchid batul si sa schimb mustele

radu_bug
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 27 Mai 2007, 14:41
Localitate: IASI

Mesaj de radu_bug » 21 Apr 2009, 14:22

ce culoare si ce marime aveau gandacii de foam la care nu ai avut prezentare?

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 22 Apr 2009, 11:25

Pai am pus un gandac de foam negru cu torace din dubbing mai grosolan verde-galbui sters si picioruse de potarniche,asta a fost cel mai discret ce-l aveam fiind apa cristal,restul cu torace galben aprins,rosu m-am gandit ca-s prea stridenti
Ieri mi-am tras niste uscate clasice mai mari pe carlige de 10 si 8 daca-i apa tot limpede next time poate iau mai mari cu astea

Scrie răspuns