first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 10 Mar 2009, 19:14

Salut alin,

Vad ca esti din zona..in afara de Adi din cate stiu cam toti suntem la primul sezon si asteptam odata sa iasa mustele alea :lol: sa dea caldura
De echipament ce sa zic,ne-am luat si noi la sfatul altora,iti spun si eu ce-am auzit de la "batrani"..ptr un rau ca Barzava clasa 4-5 (ca la noi asa-s betele astea mai ieftine,intre clase) e numai buna,asta daca nu vrei sa-ti iei vreo firma mai hakana si sa dai ceva bani mai multi,eu mi-am luat un Sert(am batut cateva magazine si am incercat din slaba oferta de vreo 3 firme ce mi-a picat mai bine la mana) la 120 lei si la castinguri mi se pare ok desi am mai pus mana doar pe customul lui Michael..nu mi s-a parut vreo mare diferenta ..doar ca rigiditate,almeu e mai moale un pic(dar bine,nu ma pricep nici eu,am doar cateva iesiri de casting). Un 10-15 metri zic eu ca o sa poti lansa cu un bat de pana-n 1.5 milioane si pe Barzava chiar nu-ti trebe mai mult,mai ales ca vara banuiesc ca te bagi si-n apa
Mulineta ..se gaseste si la 20 RON (eu asa am luat..si metalica,e un shtic dar pana sa ma prind cum e cu fly-ul n-am vrut sa dau mai mult pe ea ca multa lume zice ca-i doar un suport ptr fir in caz ca nu te astepti la monstri sa-ti trebuiasca vreo frana performanta,mai gasesti Okume cam la pret de batz,mult mai bine lucrate,mai finute..acu vezi tu ce vrei,sa "te iubeste femeile" sau sa rada copii de Baracuda ta :lol: )
La snururi cica e mai cu skepsis..daca iei jafuri(noi am luat celmai ieftin Cortland ptr beginneri,il gasesti pe flytying.ro,dar sunt si unele cu vreo 10-15 RON mai scumpe dar care cica-s mult mai bune..daca ma gandesc bine imi cam pare rau ca m-am zgarcit la snur,dar e bun si asta la cat ma pricep eu..si altul F nu mai iau,cred ca DT va fi prima investitie)s-ar putea sa te dezamageasca sportul asta(cel putin asa zic unii care au trecut de la Cormorane la firme mai serioase),mai sunt fire ca Scientific Angler,Rio,etc..ia-ti unul mai ok..la bat clasa 4-5 mie mi-au recomandat de 5..sau 4,am luat totusi de 5..si WF(weight forard),adica are capatul dinspre musca ceva mai greu ca sa-ti fie tie mai usor sa lansezi mai la distanta
Mai iei 1-2 leadere conice de pe piata sau de pe Flytying.ro sau unde mai stii tu vreun magazin(la noi is doar Cormorane prin magazine,mie unulnu mi-a placut si mi-am mai luat un Devaux mai finutz ptr pastrav dar nu l-am incercat asa ca nu pot sa-ti spun diferenta)..tippet folosesti monofilament ceva mai subtire ca leaderul..si mai ai nevoie de muste (alea iti spune prietenul tau la ce a spart cleanul pe Barzava..si poate ne zici si noua :wink: )
Unde pe Barzava mergi?Eu am fost in zona Gataia anul trecut de cateva ori,pe la podul de cale ferata ..si pe Barzava moarta sau cum ii zice la aia mica..la capat are o balta cu o salca mare care arata ca pomul de craciun..e plina de lingurite si rotative :lol: ..multi clenuti,cred ca va fi distractiv la musca ca la rotativa se cam inecau cu ea(dar insistentii micutii!mi-a palcut de ei,abia astept sa dea soarele_)
Eu ti-am zis parerea mea,acu poti sa-ti iei scumpaciuni daca ai bani de dat(e si clar ca-s mai bune ca-s firme care asta fac de cand lumea),eu am preferat sa iau ieftinituri si sa bag bani in materiale de legat muste ca oferta pe piata e cam slaba..oricum daca nu incerci Dacia n-ai cum sa-ti dai seama de calitati la Ferrari :lol:

aly13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 07 Mar 2009, 23:56
Localitate: Timis

Mesaj de aly13 » 10 Mar 2009, 20:58

Bogdanas mersi mult pt raspunsuri,dar as mai avea cateva intrebari daca vrei sa imi raspunzi te rog.

1 De unde ti-ai luat lanseta si mulineta exact asa m-am gandit si eu dar nu stiu unde le pot gasi.

2 Firul WF sau DT? din aceasi clasa cred...,plutitor,scufundaor itermediate?
3 Leadere si tippet cred ca stiu ce sunt dar nu sunt sigur daca vrei sa-mi explici cred ca se leaga pe fir nu?

Pt incepu m-am gandit la scule ieftine si pe barzava merg la parinti la sat Denta si ai dreptate vara intru in apa.

Oricum am un buget redus....asta e viata de somer :lol:

Multumesc si te astept cu un reply. :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Mar 2009, 21:44

1.lanseta si-a luat-o din tm, e un magazin langa p-ta iosefin pe coltz, unde tramvaiul coteste spre gara...nu stiu cum ii zice.
2.fir DT de clasa 5 ne-am luat. cortland fair play ii zice.
http://www.flytying.ro/shop/shop.php?pa ... tem_id=343
3.leaderul este din monofilament conic si se leaga intre snur si musca.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

aly13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 07 Mar 2009, 23:56
Localitate: Timis

Mesaj de aly13 » 10 Mar 2009, 22:46

Michael mersi pt raspunsuri stiu unde e magazinul si am sa ii fac o vizita.
Dar tippet-ul se lega intre leader si musca?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Mar 2009, 22:54

Da, tippet-ul e cel mai subtire.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

aly13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 07 Mar 2009, 23:56
Localitate: Timis

Mesaj de aly13 » 11 Mar 2009, 00:51

Ok m-am lamurit dar Backing-ul la ce se foloseste?
Saptamana viitoare plec la cumparaturi si o sa revin sigur,oricum intru in fiecare zi cred ca ma prinde microbul... :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Mar 2009, 11:46

backing-ul este firul "support" pentru snurul de musca, pe el se "aseaza" snurul pe tambur si in eventualitatea vreunui monstru :lol: este prelungirea in drill a snurului.
eu folosesc ca si backing monofilament mai gros, pentru a aduce snurul de musca mai la nivelul de umplere al tamburului.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

aly13
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 07 Mar 2009, 23:56
Localitate: Timis

Mesaj de aly13 » 11 Mar 2009, 12:50

Mersi Michael raman dator o sa mai revin sigur cu ceva nelamuriri... :lol:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 13 Mar 2009, 12:53

De curand mi'am achizitionat un batz de fly clasa 6-7 mulineta clasa 5-6 si fir clasa 5-6 wf....intentionez sa pescuiesc mai mult pe niste lacuri de campie care au destul de mult clean in ele,dar si pe niste rauri care n au mai mult de 5-6 m latime....Ma gandeam sa fac duminik o iesire la clean pe lac....Mentionez k nu snt lacuri de acumulare pe vreun rau sau ceva...snt simple lacuri din care n trecut se lua apa pt stropirea pomilor:)....ce imi sugerati:uscate,ude sau streamere?Multumesc!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 13 Mar 2009, 21:02

nu stiu cum e vremea pe la Tg-Jiu, dar p-aci pe la Cluj e cam frigutz! Acu nu m-as duce pe lac cu uscate la clean. Cu ude nu ma pricep. Asa ca as da cu snur sinking la stremer, recuperat f lent la diferite adancimi!

Scrie răspuns