first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 22 Oct 2008, 12:29

In schimb am fost mai noros la scobar si oblete
La ce naiba ai prisn scobarii ca eu toata vara am luat vreo 2 si aia din prost noroc. II vad pe suvoaie cum stau si dau cu nimfe si nimic...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Oct 2008, 13:52

leba scrie:
Michael, da ai pus manutza vreodata pe lanseta de fly?
he he, prin anii 90 am pipait o lanseta de fly si am incercat niste tentative de lanseu, dar pe-atunci abia aflam ce este spiningul...
de-atunci m-am mai copt la minte (a se citi imbatranit :lol: )
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Oct 2008, 13:54

Adi_ scrie:Michael, ne organizam odata si-ti dau sa incerci cu scule(OK) de clasa 4 :wink:
OK, ar fi super...tnx!
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Oct 2008, 14:04

ok, am inteles ca m-as incadra la clasa 4 (gimnaziu :lol: )
ceva marci si preturi, linkuri pareri despre sculele detinute de voi....tnx
lanseta sa fie cam la 200-250 ron, mulinelul pana-n bulion si firul am inteles ca unul decent e tot pe la bulion.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 22 Oct 2008, 16:44

greu de spus.
acu, sunt doo variante, ori te-apuci sa rasfoiesti pe-aici (sunt cateva subiecte cu incepatori, scule & stuff) ori astepti sa intre greii sa-ti recomande ce si cum. fereste-te de puristi, astia din Sage si GLX nu te iarta :fluch
io pot sa-ti zic ca am o lanseta de 5-6 Monterra, mulineta de 4-5 Okuma Airframe, snur floating WF clasa 4, si e bine, dau si la clean si la avat linistit. alti rapitori n-am prins, decat d-aia fara dinti si care nu dau cu coada. :P
pt. muste vezi ca e cel putin un site romanesc bun, cred ca stii tu care.
desi s-a tot zis ca-i boala grea si daca te-apuci mori cu ea, la mine nu s-a manifestat asa, dau mai mult la spin, asta si poate ca pentru pesti mai mari n-am prins cu musca. :oops:
deh, cate bordeie atatea obiceie, pretenul muscar conteaza enorm sa stii, zicea unu ca daca inveti de la un muscar lanseul gresit, gresit lansezi o viata intreaga :lol: asa ca, watch it. :twisted:
parerea mea.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 22 Oct 2008, 17:08

leba scrie:... fereste-te de puristi, astia din Sage si GLX nu te iarta :fluch

... de ce ti-e frica nu scapi... :twisted: :lol:
leba scrie:. desi s-a tot zis ca-i boala grea si daca te-apuci mori cu ea, la mine nu s-a manifestat asa...

Leba, la tine e doar o viroza trecatoare,... tu precis esti vaccinat :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Oct 2008, 17:23

Eu nu sunt de acord cu varianta ieftina.
Daca nu ajunge bugetu nu mai zic nimc, asta e, in fond se poate pescui f. bine si cu scule ieftine.
Daca bugetul e mai elastic o tzara, as indrazni la ceva mai de calitate chiar de la inceput.
Nu GLX sau Sage Z-Axis de 600 de coco, dar un Sage Launch, un Redington nu sunt chiar asa de scumpe.
In plus, as zice ca daca e sa faci un upgrade sau sa te descotorosesti de ele, mai ai o sansa la revanzare si-ti recuperezi o parte din bani fata de o lanseta no-name. Asta e mai putin important, important e ca placerea va fi mai mare cu scule de calitate macar medie.
Daca tot astepti pana-n primavara, stai cu un ochi atintit pe reducerile de la cabelas sau pe anunturile de pe aici, s-ar putea sa prinzi o ocazie. Intre timp te mai documentezi. :wink:
Eu mi-am luat un combo de la Cabelas, Sage Launch de 9' clasa 4, cu mulineta Cabelas nush de care, fir Rio si backing, vreo 260 de dolari a fost parca pretul pentru toata treaba. Atata cat ma pricep eu, sunt f. multumit de alegere, isi face treaba in majoritatea situatiilor la clean si pastrav.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Oct 2008, 17:30

leba scrie: .
desi s-a tot zis ca-i boala grea si daca te-apuci mori cu ea, la mine nu s-a manifestat asa, dau mai mult la spin, asta si poate ca pentru pesti mai mari n-am prins cu musca. :oops:
deh, cate bordeie atatea obiceie, pretenul muscar conteaza enorm sa stii, zicea unu ca daca inveti de la un muscar lanseul gresit, gresit lansezi o viata intreaga :lol: asa ca, watch it. :twisted:
parerea mea.
pesti mai mari decat ce?
si be)
prietenul nu poate face minuni :twisted:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Oct 2008, 20:13

leba scrie:
...am o lanseta de 5-6 Monterra, mulineta de 4-5 Okuma Airframe, snur floating WF clasa 4...
de ce nu-s toate intr-o clasa?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Oct 2008, 20:32

Pentru ca aceste clasificari nu sunt f. relevante pentru pescuitul propriu zis.
O mulineta de clasa 4 poti sa o folosesti f. bine si pe lansete de alte clase apropiate.
Si la bete si la fire e cam la fel. Sunt pescari care pe bete fast clasa 6 folosesc fire clasa 7 de exemplu, pentru ca se incarca mai bine la distante scurte.
Baga un ochi aici:
http://www.common-cents.info/aftma.pdf
http://www.flyfishingforum.com/expertis ... atings.htm

Scrie răspuns