first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 21 Oct 2008, 18:38

aaa.......si mai e ceva ...sa stiti ca daca cumperi o lanseta scumpa si apoi iti dai seama ca nu e ceea ce-ti trebuie indiferent ca poarta ''nume de renume'' ...plangi mai rau dupa bani decat cu una ieftina cu care iti faci damblaua la inceput apoi la cat ai dat pe ea .... nu mai conteaza ca nu-ti mai place si o dai cadou (sau o pastrezi pt. nimfa ...ca acolo nu conteaza prea mult :) )

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Oct 2008, 18:52

pai tocmai de asta vreau sa incep cu scule mai ieftineanu, dar cat de cat sa nu fie chiar de obor...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 21 Oct 2008, 19:00

alea ''de obor'' sunt made in china ...alea din magazine ieftine....si nu numai sunt tot made in china :D

oricum prin obor nu gasesti de fly pt. ca nu se cauta!!! :wink: :)

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 22 Oct 2008, 06:52

Am inceput sa leg muste e 50% din placere.
Apoi am inceput cu un cormoran greu de naiba de clasa 7.
Acuma ca incepator am o baracuda de clasa 7 un fir cortland (prost) clasa 7 si o mulineta okuma ieftina. La ce mana am eu nu cred ca un bat mai fin as arunca mai departe deocamdata.
Cei avansati mi-au spus ca trebuie cam 2-3 ani pana te mai dumiresti despre ce e vorba si cat poti sa arunci ca lumea .Asa ca deocamdata nu investesc.
Reusesc sa arunc dupa 1 an cam 10-15 metri si ok. Eu pe mures as avea nevoie de mai mult dar asta e.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 22 Oct 2008, 09:21

dragos74 scrie: stai linistit Leba ca nu are ce sa vada la sculele prietenilor decat poate eticheta.... :D ...daca asti incepator nu ai ce sa intelegi de la o lanseta indiferent despre care lanseta e vorba ...
poate doar sa imprumute si sa invete sa lanseze cu lansetele prietenilor si apoi sa-si faca o parere dupa ce a inceput sa priceapa cum lucreaza o lanseta de fly....dar asa doar ca pune mana pe ele la inceput ...nu il ajuta la nimic.. :wink:

eu unul am si uitat cate am schimbat de-a lungul timpului de cate ori mai treceam cate o etapa in ale muscaritului... :) adevarat insa ca am si dat mai cu toate clasele si aproape la mai toate speciile de pe la noi...
pai asta am zis si eu, daca lanseaza o zi intreaga cu o clasa 4 si a doua zi cu #7 va realiza cateva chestii esentiale: cat, unde, de ce, la ce pesti, cu ce muste etc
totul e sa aiba cine sa-i dea scula la pipait :twisted: .
pe de alta parte sunt total de-acord cu faptul ca trebe ceva timp pana sa relizezi ce scula iti place :D

Michael, da ai pus manutza vreodata pe lanseta de fly?
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 22 Oct 2008, 10:19

nu stiu ce-ai zis tu dar .....numai eu am dreptate....indiferent.... :)

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 22 Oct 2008, 10:22

sir.JONES scrie:Am inceput sa leg muste e 50% din placere.
Apoi am inceput cu un cormoran greu de naiba de clasa 7.
Acuma ca incepator am o baracuda de clasa 7 un fir cortland (prost) clasa 7 si o mulineta okuma ieftina. La ce mana am eu nu cred ca un bat mai fin as arunca mai departe deocamdata.
Cei avansati mi-au spus ca trebuie cam 2-3 ani pana te mai dumiresti despre ce e vorba si cat poti sa arunci ca lumea .Asa ca deocamdata nu investesc.
Reusesc sa arunc dupa 1 an cam 10-15 metri si ok. Eu pe mures as avea nevoie de mai mult dar asta e.
cred ca avansatii aia vor sa te saboteze.... :D sa nu cumva sa-i ajungi din urma :twisted:
poate poate renunti intre timp :!: :D

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 22 Oct 2008, 10:35

e destul de frustrant pentru ca desi am reusit sa arunc destul de departe inca nu am reusit sa intep.
Adica am avut o gramada de rateuri. Mai ales la clean care culmea cred ca foarte usor de intepat . In schimb am fost mai noros la scobar si oblete.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 22 Oct 2008, 10:51

Michael, ne organizam odata si-ti dau sa incerci cu scule(OK) de clasa 4 :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 22 Oct 2008, 10:54

un mic sfat pentru intepare. varful batul tinut in jos cat mai aproape de luciul apei (sa nu faca un arc de cerc mare in aer) si snurul cat mai intins inspre musca. Am citit si eu asta intr-un articol de-al lui Luci cred si rata de intepare a crescut simtitor.

Scrie răspuns