Evolutia mustelor pe apa

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Zuche » 22 Aug 2012, 10:03

Salutare! Sunt incepator in ale muscaritului , am in jur de 5 partide de pescuit , in care am reusit sa prin doar doi pesti ( cleni ) :(
Am avut ceva probleme cu castingul , mai ales cu snurul care nu se intindea pe apa , dar am rezolvat cat de cat aceasta problema , si sper sa-mi perfectionez lansarile in urmatoarea vreme.
Asadar , eu pescuiesc in general cu ude si uscate. Si as vrea sa stiu cateva lucruri , tot in legatura cu lanseurile:
Dupa ce arunc musca in apa( uscata/uda , lansata undeva la 7 8 m ) va trebui sa trag de fir putin cate putin ? Nu se vor speria clenii de dara de apa in forma de V( mai ales la cea uscata ) ? Sau pot sa fac Roll Cast ? Sau .. o alta varianta , voi cum faceti ? Va rog sa-mi spuneti cum este mai bine , deoarece nu as vrea sa pierd timpul pescuind fara sa-mi dau seama unde gresesc.
Imi cer scuze daca intrebarile mele par inutile , dar v-am spus , sunt incepator , si nu am in zona mea pe nimeni care sa ma ajute.
Multumesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de MuskMd » 22 Aug 2012, 11:53

Zuche scrie:Salutare! Sunt incepator in ale muscaritului
stim, ne-ai mai zis :)
Zuche scrie:am in jur de 5 partide de pescuit , in care am reusit sa prin doar doi pesti ( cleni ) :(
Felicitari :D . Sincer, ai prins peste devreme :D
Zuche scrie: Am avut ceva probleme cu castingul , mai ales cu snurul care nu se intindea pe apa , dar am rezolvat cat de cat aceasta problema , si sper sa-mi perfectionez lansarile in urmatoarea vreme.
super :D
Zuche scrie: Asadar , eu pescuiesc in general cu ude si uscate.
Dont we all 8) ?
Zuche scrie: Si as vrea sa stiu cateva lucruri , tot in legatura cu lanseurile:
Dupa ce arunc musca in apa( uscata/uda , lansata undeva la 7 8 m ) va trebui sa trag de fir putin cate putin ?
Asta nu e de lanseu e de recuperare si prezentare musca :D . Da, va trebui, uneori .... mai ales la uda :D
Zuche scrie: Nu se vor speria clenii de dara de apa in forma de V( mai ales la cea uscata ) ?
uneori da, cel mai des la uscate . alteori ai sa ai surpriza sa vina fix pe dara aia sa atace.....
Zuche scrie: Sau pot sa fac Roll Cast ?
Poi , daca poti, poti :lol:
Zuche scrie: Sau .. o alta varianta , voi cum faceti ?
Nu exista alta varianta: lansam, punem musca in sau pe apa si de acolo e treaba pestelui .... :P
Zuche scrie: Va rog sa-mi spuneti cum este mai bine
Nu are nimeni cum sa iti spuna ce e mai bine pt tine. Din pacate asta e o treaba pe care o afli singurel, doar pe apa si doar exersand :).
Zuche scrie: nu as vrea sa pierd timpul pescuind fara sa-mi dau seama unde gresesc.
timpul petrecut la pescuit nu e pierdut. Daca ai senzatia asta, mai bine te apuci de altceva :D . Daca deja ai prins peste inseamna ca nu gresesti f tare :)
Zuche scrie: Imi cer scuze daca intrebarile mele par inutile , dar v-am spus , sunt incepator
Ori fi inutile pt unii dar pt tine is utile, asa ca nu te scuza :lol:
Zuche scrie: si nu am in zona mea pe nimeni care sa ma ajute.
Care ar fi zona aia?
Zuche scrie: Multumesc!
sa traiesti :D !
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Zuche » 22 Aug 2012, 12:28

MuskMd scrie:
Zuche scrie:Salutare! Sunt incepator in ale muscaritului
stim, ne-ai mai zis :)
Zuche scrie:am in jur de 5 partide de pescuit , in care am reusit sa prin doar doi pesti ( cleni ) :(
Felicitari :D . Sincer, ai prins peste devreme :D
Zuche scrie: Am avut ceva probleme cu castingul , mai ales cu snurul care nu se intindea pe apa , dar am rezolvat cat de cat aceasta problema , si sper sa-mi perfectionez lansarile in urmatoarea vreme.
super :D
Zuche scrie: Asadar , eu pescuiesc in general cu ude si uscate.
Dont we all 8) ?
Zuche scrie: Si as vrea sa stiu cateva lucruri , tot in legatura cu lanseurile:
Dupa ce arunc musca in apa( uscata/uda , lansata undeva la 7 8 m ) va trebui sa trag de fir putin cate putin ?
Asta nu e de lanseu e de recuperare si prezentare musca :D . Da, va trebui, uneori .... mai ales la uda :D
Zuche scrie: Nu se vor speria clenii de dara de apa in forma de V( mai ales la cea uscata ) ?
uneori da, cel mai des la uscate . alteori ai sa ai surpriza sa vina fix pe dara aia sa atace.....
Zuche scrie: Sau pot sa fac Roll Cast ?
Poi , daca poti, poti :lol:
Zuche scrie: Sau .. o alta varianta , voi cum faceti ?
Nu exista alta varianta: lansam, punem musca in sau pe apa si de acolo e treaba pestelui .... :P
Zuche scrie: Va rog sa-mi spuneti cum este mai bine
Nu are nimeni cum sa iti spuna ce e mai bine pt tine. Din pacate asta e o treaba pe care o afli singurel, doar pe apa si doar exersand :).
Zuche scrie: nu as vrea sa pierd timpul pescuind fara sa-mi dau seama unde gresesc.
timpul petrecut la pescuit nu e pierdut. Daca ai senzatia asta, mai bine te apuci de altceva :D . Daca deja ai prins peste inseamna ca nu gresesti f tare :)
Zuche scrie: Imi cer scuze daca intrebarile mele par inutile , dar v-am spus , sunt incepator
Ori fi inutile pt unii dar pt tine is utile, asa ca nu te scuza :lol:
Zuche scrie: si nu am in zona mea pe nimeni care sa ma ajute.
Care ar fi zona aia?
Zuche scrie: Multumesc!
sa traiesti :D !
Iti multumesc ca ai rabdare cu un incepator .. asa ca mine :D , nu ma asteptam sa ma ajuti dupa ce am tot citit un timp indelungat pe forumul asta , si mi-am dat seama ca esti un tip care se tine in general de misto:D.. dar se pare ca iti placi sa ajuti pe cine glumind .. si nu e prima oara cand ma ajuti cu ceva .. oricum , merci ! :respekt:
As mai avea totusi o intrebare , in caz ca mai ai rabdare;cred ca ai trecut de mult de pragul de incepator ,deci mai mult ca sigur s-ar putea sa te pricepi: ce musca ar merge mai bine la clean ? am inteles ca gandacii din foam , asa este ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de MuskMd » 22 Aug 2012, 12:53

:lol: :lol: :lol: :lol: Nu nu am trecut de pragul de incepator :D

nu stiu pe ce ape dai tu, dar la noi in parohie pe raurile noastre merg asa :
uscate de tot felul , cand muscareste. Udele clasice ( red tag, black zulu, march brown, grhe, royal couchman) . Muddler minnow varianta clasica cu par de cerb de iarna si aripa de curcan. Imitatiile cu par de cerb de greieri si lacuste. gandacii negri de foam cu ceva cerclaj pe burta si mai putin cernobil ant. La muste mici furnicile dau oricand randament la clean.

Personal, pt clean , daca vreau sa fiu sigur ca vad macar o coada de peste in orice conditii as pescui o sa am grija sa tin in penar urmatoarele:

furnica neagra si maro , marimi 16-14-12
bibio, black zulu wet cu cerclaj argintiu pe 12 si 10.
red tag uscate si ude.
gandaci de foam pe carlige de la 12 la 8
muddler minnow pe carlige lungi de 12, 10, 8.
adams uscata
f fly cu corp de fazan si cerclaj auriu , aripa cdc tabac pe marimi de la 18 la 12.
elk hair caddis :D.

daca vrei sa pescui mai jos in coloana, nimfe lestate de grhe si PT .

la capitolul streamere : woolly bugger negru pe carlige de la 14 la 6 :) .


Gandacii , daca dai cu ei , incearca s aii plescai in apropierea malului opus. si atentie : la clean apropierea e cruciala....clenii mai rasariti nu prea mai pun botul daca te-au simtit in zona.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Zuche » 22 Aug 2012, 13:23

MuskMd scrie::lol: :lol: :lol: :lol: Nu nu am trecut de pragul de incepator :D

nu stiu pe ce ape dai tu, dar la noi in parohie pe raurile noastre merg asa :
uscate de tot felul , cand muscareste. Udele clasice ( red tag, black zulu, march brown, grhe, royal couchman) . Muddler minnow varianta clasica cu par de cerb de iarna si aripa de curcan. Imitatiile cu par de cerb de greieri si lacuste. gandacii negri de foam cu ceva cerclaj pe burta si mai putin cernobil ant. La muste mici furnicile dau oricand randament la clean.

Personal, pt clean , daca vreau sa fiu sigur ca vad macar o coada de peste in orice conditii as pescui o sa am grija sa tin in penar urmatoarele:

furnica neagra si maro , marimi 16-14-12
bibio, black zulu wet cu cerclaj argintiu pe 12 si 10.
red tag uscate si ude.
gandaci de foam pe carlige de la 12 la 8
muddler minnow pe carlige lungi de 12, 10, 8.
adams uscata
f fly cu corp de fazan si cerclaj auriu , aripa cdc tabac pe marimi de la 18 la 12.
elk hair caddis :D.

daca vrei sa pescui mai jos in coloana, nimfe lestate de grhe si PT .

la capitolul streamere : woolly bugger negru pe carlige de la 14 la 6 :) .


Gandacii , daca dai cu ei , incearca s aii plescai in apropierea malului opus. si atentie : la clean apropierea e cruciala....clenii mai rasariti nu prea mai pun botul daca te-au simtit in zona.....
Nu e cazul de nimfe si streamere la mine :| Eu nu am inca materiale si ustensile sa mi le leg singur , si sa le cumpar .. sunt cam scumpe pe aici , in jur de 3 lei una ( scumpe pt mine , pt alti ... ) , si nici nu ar merita efortul sa cumpar muste , deoarece pe raul unde pescuiesc este foarte multa vezetatie pe maluri si le-as pierde destul de repede. Oricum , am in jur de 10 muste , le-am primit de la un pescar de stationar care nu le folosea ,in general ude , de care o sa " trag " pana la iarna
In orice caz .. m-ai lamurit la intrebarea asta :respekt:
Cat despre faptul ca inca esti ' incepator ' ... cred ca esti doar modest ; rar vezi un incepator cu atatea bete :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Hell » 22 Aug 2012, 13:44

Nu nu...chiar este incepator! L-am vazut eu cum lanseaza :lol:

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de edy.tm » 22 Aug 2012, 15:52

Hell scrie:Nu nu...chiar este incepator! L-am vazut eu cum lanseaza :lol:
:lol:
MuskMD- ti-o luat vreo 30 minute la primul post? :lol1:

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Zuche » 22 Aug 2012, 16:54

Hell scrie:Nu nu...chiar este incepator! L-am vazut eu cum lanseaza :lol:
Nu-i o problema , invata de la tine :lol: :lol: :lol:

Zuche
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 15 Aug 2012, 10:20

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Zuche » 22 Aug 2012, 16:57

edy.tm scrie:
Hell scrie:Nu nu...chiar este incepator! L-am vazut eu cum lanseaza :lol:
:lol:
MuskMD- ti-o luat vreo 30 minute la primul post? :lol1:
A meritat :respekt:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Evolutia mustelor pe apa

Mesaj de Hell » 22 Aug 2012, 17:35

He is called The Stig of FF :lol:

Scrie răspuns