echipament fly

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
radu matase
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 09 Dec 2013, 16:57

echipament fly

Mesaj de radu matase » 24 Ian 2017, 15:17

Salutare
Vreau sa incerc pescuitul la fly pestele tinta fiind cleanul pe Bistrita si Siret.
M-am tot uitat dupa lansete,mulinete, fire dar nu stiu ce sa aleg.Nu am un buget limitat si nu as vrea sa-mi iau ceva ieftin ca dupa sa tot schimb.Pt inceput as vrea sa incep cu lanseta ( poate un blank care merita), mulineta, snur si dupa mai vad.
Multumesc

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: echipament fly

Mesaj de Jedi » 25 Ian 2017, 13:48

Poti construi pe un blanc MHX de 5 Wt cu kit complet de la Mudhole...Nu vei simti nevoia sa-l inlocuiesti dupa o vreme, pentru ca va fi foarte greu sa gasesti competitor de 3-4 ori mai scump...Am facut doua lansete deja si le-am comparat cu vreo citeva ,chiar si Sage One...Sint blancuri al naibii de tari si usoare...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: echipament fly

Mesaj de leowb » 25 Ian 2017, 19:49

Radu ia ti ceva ieftin pt inceput gen Jacson clasa 5 un fir bun Vision sau rio sau altceva si vezi daca te prinde sportul asta ca nu i chiar asa usor ,multi renunta dupa primele 10 pescuituri sau chiar nu ajung la 10 .Si daca iti place ideea atunci te echipezi cu ce trebui,lanseta ,mulineta ,fire ,Waderi,bocanci ,geaca ,borseta sau vesta ,diverse tooluri,tipete .lidere si mai sunt destule care costa destul.Arunca un ochi pe https://flyfishingoutlet.ro/despre-noi Si da MHX e un blanc foarte bun ,mai ales pt pescuitul la streamer...

radu matase
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 09 Dec 2013, 16:57

Re: echipament fly

Mesaj de radu matase » 29 Ian 2017, 13:31

Multumesc pt recomandari.Wadesi, bocanci, vesta am tot ce imi trebuie.Am iesit cu un prieten si am probat cateva bete si entry level pana la z axis.Ideea e ca imi place dar din ce am apucat sa-mi dau seama nu imi plac betele moderate.A pescuit cineva cu Greys GR 50?

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: echipament fly

Mesaj de ady_fly » 30 Ian 2017, 18:59

Da, eu! Am pescuitul cu el de vreo 2-3 ori și nu am știut cum să ma scap de el mai repede! Nu mi-a plăcut!
Desigur părerea mea nu contează fiind una subiectivă!

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: echipament fly

Mesaj de citizenics » 09 Feb 2017, 12:22

Redington vapen black/red din cate stiu e chiar fast (nu l-am tinut in mana) poate mai intra muskmd pe aici si-ti zice mai multe.
Eu am un Vision GTFour de 9' #5 de care sunt foarte multumit. Mulineta mi-as alege asta: https://flyfishingoutlet.ro/mulinete-mu ... uid-3-pack

Arunca si o privire aici:
https://www.yellowstoneangler.com/gear- ... optistream

radu matase
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 09 Dec 2013, 16:57

Re: echipament fly

Mesaj de radu matase » 10 Feb 2017, 20:51

Mulineta am luat un Orvis mid arbor Access si fir voi lua un Rio Gold 5 WF.La lanseta sunt nehotarat dar din ce am mai vazut as opta intre Cabelas LSI , Mystic Reaper, Beulah Guide Series II sau Douglas DXF.(am vazut review pe yellowstoneangler).

Scrie răspuns