Echipament Fly ( buget limitat )

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

adelin801swim
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 26 Oct 2012, 13:50

Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de adelin801swim » 27 Oct 2012, 15:05

Salutare tuturor pescarilor.
Tin sa multumesc anticipat celor care vor avea sfaturi pertinente.
Sunt un impatimit al pescuitului la spinning , (o "boala" care mi-a afectat " sistemul Imunitar " foarte repede).
Din cauza diferitelor emisiuni despre FLY si din cauza observatiilor mele proprii despre CLEAN in anumite perioade m-am gandit foarte bine si sunt chiar nerabdator sa ma apuc de FLY Fishing.

Notiunile de baza despre echipament le-am tot citit si rascitit pe diferite siteuri , asa ca am in mare parte habar despre ce imi doresc sa achiitionez.
O lanseta ( noua sau second hand ) Clasa 4/5 sau clasa 5 cu dimensiuni cuprinse intre 8.5 feet si 9 feet cu actiune medium fast sau fast ( stiu ca fast nu este de mare ajutor incepatorilor , dar sper ca invat repede asa ca prefer sa investesc in viitor )
Firul vreau sa fie unul WF nou care sa corespunda cu viitoarea lansta.
Despre mulineta nu sunt foarte crios , deoarece nu caut una performanta,

Astea fiind spuse , am un buget intre 100-200 Ron ptr o lanseta ( prefer si una second si de calitate decat una noua , ieftina si proasta )
Asadar astept recomandari de lansete care sa fie conform cerintelor mele .

PS : Pestele urmarit este CLEANUL iar locurile unde doresc sa pescuiesc sunt raurile TIMIS , BEGA , Barzava , eventual si pe lacuri de munte.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de cristian.ene » 27 Oct 2012, 22:27

Parerea mea este ca o lanseta de buget nu te va ajuta sa pescuieti palcu t pe rauri nu foarte mici ca Timis si Bega.sau pe lac.

Lanseuri de 12-18m sunt obisnuite in pescuitul de clean si cu lanseta de buget nu poti lansa fara efort 3-4 ore nici daca stii casting.

Calitatea lansetei si a firului sunt cruciale daca vrei un pescuit de calitate(dar cea mai importanta este tehnica de lansare, lanseta si firul te ajuta sa maximizezi tehnica).

In acest moment singura lanseta buna care o stu eu este un Redington Pursuit adusa din intamplare unui client. I-a surprins placut pe toti care au lansat cu ea dar costa 100$in USA .

E o intamplare fericita o lanseta buna in acest buget, poate mai sunt cateva modele dar existenta lor este accidentala.

In rest toate lansetele sub 150$ pur si simplu nu pot sa faca jobul care trebuie sa il faca la clean:muste mari uneori, streamere mici, distante maricele, vant, precizie ai alte joburi care implica o lanseta rapida si progresiva in acelasi timp lucru greu de gasit si in lansete scumpe.

Cu o lanseta doar bunicica te descurci mai bine la pastrav unde nu ai nevoie sa lansezi mai mult de 8 -10m in putine cazuri pe raurile noastre.

In pescutul de pastrav e importanta precizia la 4 -6 m si mai rar la 8-10m conteza evident cum face de usor jobul si nu implica concentrare sau corectii de casting.

La clean iti trebuie o lanseta mai performanta si evident o tehnica mai buna de pescuit la distanta.

Daca te apuci de stilul asta in timp ai sa descoperi ca si lansete aparent bune de 200-400$ pret de lista au minusuri in sensul ca nu sunt destul de progresive, ba au varful prea puternic sau prea elastic :wink: sau lansete de fabrica au inele prea grele, prea mari si prea rare :lol: .

Am avut ocazia sa vad si sa pescuies cu un numar mare de lansete de la branduri cu traditie si nici la ei nu sunt toate modelele reusite.

Am un prieten care a pescuit mult de 2 ani a inceput cu un Geologic (Decathlon) apoi a luat un Lamiglas G1000#7 de 8`6``ft, in scurt timp i-am o lanseta custom ep blank St.Croix Imperial 7`6``#4 si acum pescuieste la pastrav cu un Winston WT 7`6``ft #3.

Pe scurt in mai putin de 2 sezoane a descoperit ca :

1. Lanseta Geologic iti vine sa o rupa daca bate vantul, desi acum are tehnica buna de lansare joarda nu il ajuta deloc.

2. Lamiglas G1000 e prea puternica pentru clean dar o este lanseta foarte buna pentru fire #6/7. (Pretul e de 500ROn cien o vre e o lanseta buna.

3. St.Croix Imperial e o clasa #3 real pe vant are probleme de precizie varful fiind foarte elastic( si la pastrav pe vant chiar daca foloseste muste mici). E o lanseta fair dar are limite pe vant deaorece are limite de conceptie. Ienel usoare de marime 3/0 lite wire care le-am folosit nu au putut sa remedieze decat partial problema.
Vorbesc de un blank de 100USD si o lanseta custom de 250 USD.( prietenul emu o vinde cu 600RON are husa si tub)

4. Winston WT#3 , 7`6``ft. i-a aratat cum trebuie sa fie o lanseta exceptionala, mult mai buna decat tot ce a vazut si exista pentru pescuitul de pastrav pe rauri mici.


Dupa ce a pescuit anul acesta cu Winston WT nu mai poate pescui cu o lanseta sub calitatile exceptionale care le are acest model WT.


Cateva sugestii pentru alegerea unei lansete potrivite.


A. Exclude lansetele de 9`ft. cele de 8`6``ft. sunt suficient de lungi incat sa pescuiesti corect si la distante amri in schimb sunt mai odihnitoare in casting/ pescuit

B. Pentru toate situatiile o lanseta de 8`ft. e cea mai universala pe rauri mici medii, te descurci si unde e egetatie si poti lansa 15-20m unde nevoie cand o sa inveti. Ideal e sa ai una de 7`6``ft. #4 moderat fast pe rauri mici cu vegetatie si una de 8`6``ft. #5 pe rauri mari sau lacuri unde sa pescuiesti cu muste mari sa streamere si in unele situatii cu fire intermediare(care se scufunda putin).

Eu pescuiesc cu o lanseta custom St.Croix Imperial de 8`ft. #5, 2pc. care e o lanseta buna dar are 2 mici minusuri , nu e sufient de progresiva pentru fire de 0.11- 0.12mm si pesti mari si varful putea sa fie un pic mai puternic in rest un blank foarte bun pentru 100$.

C. O lanseta mai scurta te va obliga sa lansezi corect si te va penaliza mai repede daca faci greseli.

Daca in toata ecuatia castingul e cel mai important as spune ca o lanseta de maxim 8`ft. dar buna va scurta drumul spre un casting corect ajutat evident de cineva care stie.

Si inca o data nu iti cumpara o lanseta ieftina pentru ca o sa-i vezi limitele mai repede decat crezi si ai sa vrei sa o rupi pe genunchi cand nu vei putea pescui pe vant, o sa pui zeci de multe in vegetatie ajutat de calitatile lansetei, sau nu vei ajunge la pesti pentru ca lanseta te limiteaza si nu poti sa intri in apa mai mult, sau daca te apropii vei speria pestii :wink:

adelin801swim
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 26 Oct 2012, 13:50

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de adelin801swim » 28 Oct 2012, 09:51

Apreciez enorm tot c ai spus tu , si tot o data sunt complet de acord cu tine , dar din pacate nu dispun de 100 $ doar ptr o lanseta si cred ca si daca as dispune de acesti bani parca nu as cumpara una asa scumpa.
Si tocmai de asta spun ca prefer si una la mana a 2-a care sa o pot cumpara cu 250 ron daca ea costa 100 $ noua.
Multumesc frumos ptr toate informatiile talle cinstite.

adelin801swim
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 26 Oct 2012, 13:50

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de adelin801swim » 28 Oct 2012, 12:25

am uitat sa mentionez ca si la spinning m-am apucat cu un echipament mediocru si dupa 2 saptamani deja imi doream ceva mai bun si inca nu eram cunoscator in ale pesuitului , ma gandesc ca asa se intampla si la fly desi l spinning este mult mai usor si se poate pescuii si cu echipament de proasta calitate , chiar si cu o undita universala de 30 RON,.
Am vazut cate ceva despre CORMORAN fly core MR in care lumea facea niste teste si spuneau ei ca este acceptabila , si ca pret este sigur mult mai acceptabila . undeva la 200-250 RON.
Am mai vazut si produse de la ROD TOMSON , despre ele nu stiu absolut nimic , dar iarasi au si ele preturi acceptabile

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de Hell » 28 Oct 2012, 12:27

da da....Cormoran FlyCore....buna lanseta! :evil: :evil: :evil: :fluch :wallbash:

adelin801swim
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 26 Oct 2012, 13:50

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de adelin801swim » 28 Oct 2012, 13:00

din semnele pe care le-ai pus la sfarsit inteleg ca esti ironic .
deci ce sa inteleg ? ca este buna sau ca nu este ?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de cristian.ene » 28 Oct 2012, 15:22

Daca tot vrei ceva ieftin sa functioneze alege ceva de BFC

http://bfcflyfishing.com/product_info.p ... cts_id=811

sunt mult mai bune decat ce gasesti la noi pe piata.

MusKMD stie mai multe modele eu zic ca un 8`ft. #4 din 2 bucati e cel mai potrivit.

Betele de fly sunt altceva decat cele de spinning , nu ai cum sa fi constient de asta, dar la spinning poti sa dai si cu unul mediocru la fly limitele sunt mult mai evidente.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de Jedi » 28 Oct 2012, 17:59

adelin801swim scrie:din semnele pe care le-ai pus la sfarsit inteleg ca esti ironic .
deci ce sa inteleg ? ca este buna sau ca nu este ?
Hellu face apoplexie mereu cind aude de Flycor... :mrgreen:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de Hell » 28 Oct 2012, 18:15

Varu.....cand aud de flycor....bleach! Ma duc sa servesc un ceai...poate imi trece greata din gat :wallbash:

adelin801swim
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 26 Oct 2012, 13:50

Re: Echipament Fly ( buget limitat )

Mesaj de adelin801swim » 28 Oct 2012, 18:31

este bine ca totusi am intuit ca esti ironic , recomand unul cu multa lamaie atunci :)
multumesc baieti ! mai astept pareri

Scrie răspuns