Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backing)

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

marius06
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 23 Iul 2012, 17:05

Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backing)

Mesaj de marius06 » 13 Aug 2012, 16:39

Va salut! Datorita lui GRIDER46 care mi-a donat echipamentul lui de fly si JULIEN care mi-a donat mustele, ma voi apuca in cel mai scurt timp de adevaratul fly fishing , fara a mai fi nevoie de pescui la musca doar cu varga+monofilament. Asadar , voi dispune in curand de tot echipamentul .. aproape tot , deoarece va trebui sa-mi construiesc singur liderul. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am nevoie de mai multe tipuri de monofilament pentru lider , sau doar de unul singur ( de ex. de 0.16 )? Banuiesc ca va trebuie sa-l fac din mai multe bucati , de ex: 4 fire rasucite, 30cm + 3 fire rasucite , 30 cm + ... ? Orice sfat pentru constructia liderului este bine venita! :D
In legatura cu backingul banuiesc ca pot sa folosesc si monofilament , nu ?
Iar tippetul se pare ca va trebui sa mi-l procur singur. Pentru clean de cat va trebui sa fie ?

Va multumesc!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de MuskMd » 13 Aug 2012, 17:42

backing poti pune linistit mono. Gros....

Leaderul.... Incepu cu mono 0.5 si continuo pana la 0.15......suficient la clean. Pui 1m 05, 1m 035 0.5m 025 si inca atat 015. Pe parcurs ce te inveti cu lansatul mai vezi singur ce ti se potriveste si modifici....nu exista reguli fixe aici...totul e adaptabil.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de Hell » 13 Aug 2012, 18:30

:lol: chiar vom avea o perioada de discutat leadere!

marius06
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 23 Iul 2012, 17:05

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de marius06 » 13 Aug 2012, 19:33

Mersi de raspuns :respekt:
Hell scrie::lol: chiar vom avea o perioada de discutat leadere!
Ehh , daca te referi la faptul ca voi lungi discutia asta cu multe intrebari , nu o voi face :D Am mai cititi si eu cate ceva inainte sa ies pentru prima data la o partida de fly :P ...
Da' mai am totusi o intrebare. Daca o sa fac cum mi-a zis Andrei ( MuskMD , asa am inteles ca-l cheama,imi cer scuze daca gresesc ) :) , leaderul din mai multe bucati de mono , cand o sa ajung la cel de 0,15 mai este nevoie de tippet , sau pot sa leg musca odata cu terminarea leaderului?

Imi cer scuze daca intrebarile mele par cuiva inutile , da' sunt si eu viitor incepator in ale muscaritului :D
Multumesc!

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de bradypus » 13 Aug 2012, 19:39

aha ! musca se leaga de nailon :D

nah termenii astia devin confuzi... , lider , tipet ... , rahat... si pt mie is tot aia ! atit ca : ... probabil... tipetu e capatul mai subtire... dar tot din lider face parte... :D

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de bradypus » 13 Aug 2012, 19:47

marius06 scrie:Va salut! Datorita lui GRIDER46 care mi-a donat echipamentul lui de fly si JULIEN care mi-a donat mustele, ma voi apuca in cel mai scurt timp de adevaratul fly fishing , fara a mai fi nevoie de pescui la musca doar cu varga+monofilament. Asadar , voi dispune in curand de tot echipamentul .. aproape tot , deoarece va trebui sa-mi construiesc singur liderul. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am nevoie de mai multe tipuri de monofilament pentru lider , sau doar de unul singur ( de ex. de 0.16 )? Banuiesc ca va trebuie sa-l fac din mai multe bucati , de ex: 4 fire rasucite, 30cm + 3 fire rasucite , 30 cm + ... ? Orice sfat pentru constructia liderului este bine venita! :D
In legatura cu backingul banuiesc ca pot sa folosesc si monofilament , nu ?
Iar tippetul se pare ca va trebui sa mi-l procur singur. Pentru clean de cat va trebui sa fie ?

Va multumesc!
nu ai nevoie de mai multe tipuri... , ci de grosimi diferite
culoarea mie mi sa parut importanta... , io in functie de culoarea apei folosesc ceva maroniu sau albastrui
grosimea la virf se alege in functie de marimea cirligului si de cit de voluminoasa e musca, cu cit mai mare cu atit mai gros ca sa reziste stresului
lungimea totala e si ea influentata de aceleasi lucruri atit ca, cu cit mai mare musca cu atit mai scurt e lideru

ar mai fi de zis.... , dar mai lasam si pe altii :D

urmareste saitu lu wsb team ca ala e plin de muscari... , sigur gasesti ceva articole interesante despre fly :D

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de edy.tm » 15 Aug 2012, 16:09

Marius- vezi la inceput sa nu dai cu lider mai lung ca lanseta, e mai dificil , daca-l faci la o lungime aproximativa cat lanseta e numai bine poti chiar mai scurt. - nu trebuie fire scumpe , merge si cu ieftine insa nu prea vechi/mancate, eu acum pun la leader un 0.40 ce-l am de vreo 5 ani :twisted: si tine foarte bine, ultima parte ar trebui ceva mai de calitate (tippetul de care legi musca) , incearca de la 0.45 , la 0.35 apoi 0.25 sau 0.20 si apoi tippetul vreo 40 cm insa sa nu-l pui sub 0.16 mie mi se pare prea de ,,fite'' (trebuie sa stii sa dai cu fire mici in diametru... eu inca nu stiu foarte bine si de aia nu trec sub 0.16 chit ca am in trusa 0.12 (asa de ocazie) :lol: la clean e bun si cu 0.20-0.16.... :lol:

Am uitat ceva...- la backing sa nu-ti bati capul pre amult, baga un mono ceva mai gros ca e numai bun, doar daca is balene pe acolo pe unde dai ti-ar trebui ceva profi sa zic asa... eu inca n-am avut norocul sa-mi scoata un peste snurul pana la backing... sper sa urmeze.. :lol:

Avatar utilizator
grider46
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 04 Iul 2012, 15:25

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de grider46 » 16 Aug 2012, 21:13

Vezi va mulineta avea si backing pe ea.Da pe Youtube o cautare cu flyfishing lessons si gasesti super tutoriale ptr noduri si tipuri de inaintas

marius06
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 23 Iul 2012, 17:05

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de marius06 » 17 Aug 2012, 07:56

grider46 scrie:Vezi va mulineta avea si backing pe ea.Da pe Youtube o cautare cu flyfishing lessons si gasesti super tutoriale ptr noduri si tipuri de inaintas
Da , am observat. Cand am pus intrebarea m-am gandit ca nu o sa-mi pui si backing-ul pe mulineta.:)

Avatar utilizator
cristiD
senior
senior
Mesaje: 413
Membru din: 11 Mai 2011, 10:41
Localitate: Oradea

Re: Constructia liderului pt. firul de fly ( tippet , backin

Mesaj de cristiD » 28 Aug 2012, 21:02

Salut Marius
Poate iti va fi de folos linkul asta: http://flytying.ro/pescuit/lidere-pentr ... uscate-161
Pe mine m-a ajutat
Numai bine

Scrie răspuns