cleanul sau pastravul?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 05 Ian 2012, 14:57

miky scrie:
Sorin scrie: ba daaaaaaaa...... :D ....cleanul prin definitie si practica cam pe acolo sta , spre deosebire de pastrav care cum zice Tavi e teritorial si-si apara bolovanul si-si menegiuieste curentul cum ii dicteaza lui adipoasa ... :D
Nu ca as vrea sa profit ca treburile de serviciu te forteaza probabil sa te retragi din discutie :D , insa...

Cred ca comportamentul unui peste nu trebe analizat numai prin prisma stilului prin care ne place noua sa-l pescuim !
Deci cleanul se prinde foarte bine pe fundul apei, la porumb, dar si la rama groasa, lipitoare sau broscuta, ca si la scorobete sau coropisnitza sau... nimfe !
La fel de bine se prinde intre ape, mai mult sau mai putin aproape de fundul ei, la mat de pui si/sau splina sau slanina, dar si la voblere/rotative sau streamere, ca sa nu mai zic de dude, visine si alte d-astea, plus viermusi,
asa cum tot bine il poti lua la suprafata la greieri vii, gandaci de foam sau uscate vero ...
Deci doar pentru ca noi cu spinningu si flyul il cautam cu predilectie doar intre ape si la suprafata, nu inseamna ca prin definitie acolo sta, ci doar ca pe acolo se hraneste in felul in care il cautam noi !
foarte corect , da nu stiu de ce asumi ca mi se aplica mie :D
intamplator am pescuit mult la specia asta si inainte de a da exclusiv la spin am pescuit clean la porumb la pluta pe lac , la broscuta pe olt , la calusar ,la ficat de pui , la salam victoria ( coneseurii stiu ce e si cam in ce perioada :D ), la juma de goby , la arpacas pe lac cu pluta , la gandaci de mai, de colorado ... .etc ...chiar si la buldo si prindeam grupa mare noroc ca n-am facut pasul :D .....

deci nu-l judec prin prisma stilului preferat ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Mesaj de alexandru varga » 05 Ian 2012, 16:34

multumesc de raspunsuri,acum isi ea fiecare tot cei bun considerat de el cai bun pentru el,pentru o abordare cit mai corecta a pestelui tinta.mie unul imi este mai greu sa prind pastrav pe riu decit clean,la uscata.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 05 Ian 2012, 17:11

Sorin,
nu asum ca ti se aplica tie (in mod special), doar am facut remarcile ca urmare a afirmatiilor tale pe care le-am citat mai sus 8)
M-am adresat tie pentru ca:
1 - tu facusesi afirmatia pe care am citat-o
2 - Leba oricum nu se baga
3 - Tavi o recunoscut deja ca pentru el toti pestii sunt la fel de greu de prins:
Tavi scrie: Remarcati va rog ca eu am zis ca sunt la fel de speriosi...
si-l inteleg, pescuitul e un sport greu ! :mrgreen:
4 - Cu Hell vom lamuri aceasta problema in plen, la prima sedinta Musca 13 :headbash:
5 - MuskMd - hmmm ! Nu'sh ce sa zic,... omu' asta, numa' aici si pe inca un site nu are ban, deci nu putem conta pe prezenta lui continua si sigura,... azi e, maine poate sa nu mai fie ... :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Ian 2012, 19:25

Jos cenzura :lol: :P ...

in final fiecare o dibuit cate o bucata din teorema...si implicit i se pare ca adevarul lui e cel mai adevarat..... :lol:

uite asa, pe zi ce trece vad ca discutiile pe forum sunt din ce in ce mai inutile, si ca tot singur pe apa le dai de cap la belele nu intreband toti carcotasii , muscari sau non-muscari :lol:

dle Varga,d e curiozitate, cati ani aveti ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 05 Ian 2012, 19:30

aaa si mi-am adus aminte una, legata de pastravul solitar....
de ce dracu stateau aia in "the underwater life of trout" cate 3-4 la un loc ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 05 Ian 2012, 23:44

Care discutii inutile nenea?
Tu nu vezi ca voi fi 'mustrat' in sedinta? :D
plus ca se vede o gramada de puncte si locuri de abordat next taim on uatar :laugh:
Numai Miky sa scos basma curata din toata treaba asta :p
Chiar Dl. Varga, un ASL nu dati si noua? :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 06 Ian 2012, 03:42

:lol: laugh din ala sa bagi la tine pe m13 ma, aci e cu lol :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 06 Ian 2012, 08:36

Postez de pe telifon :lol: nu stiam cum se scrie aici :P

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Mesaj de alexandru varga » 06 Ian 2012, 09:23

am virsta de 39 ani nascut in 1972, de fly numai de 1 an si ceva m-am apucat,si imi place foarte mult si vreau sa invat chiar daca ii greu,i-mi leg singur mustele ,la unele uscate mai am probleme la legat,dar la nimfe nu am probleme la legat,si gindaci de foam leg am si dat la prieteni din ele si au prins cu ele,cu lanseta de fly stau prost am un bat de 9 picioare clasa 4-5 de la baracuda,la nimfa ma descurc cu el,dar la uscata exclusiv pe apa de munte,gen riul barbat nu ma descurc,sper sa reusesc pina incepe sezonul in mai sa pot sa-mi pot cumpara o lanseta de fly clasa 3 maxim 4 de 6'6 maxim de 7 picioare[foot].m-am gindit la un vision attak,in plus bugetu meu ii c-am strimtorat.sa -mi scuzati ortografia nu le am cu gramatica,si daca am deranjat pe cineva il rog sa ma scuze.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 06 Ian 2012, 10:09

nu e nici un deranj, is astia carcotasi :lol: .
inainte de a da banii pe un 6 feeter probeaza-l....daca nu te descurci sa lansezi cu una de 9 , aia de 6 s-ar putea sa fie un chin......
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns