cleanul la "buldo"

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

bila_ro

cleanul la "buldo"

Mesaj de bila_ro » 12 Dec 2005, 12:35

pe rauri mari are avantajul lansarilor din mal-n-mal. In vara m-am "abatut" din drum la Sf. Gheorghe pe malul Oltului numai pt. "o incercare". Dupa 10 min. mi-am inchis telefonul. Am "intarziat" cam 8 ore.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 12 Dec 2005, 14:33

Care-i faza???

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 12 Dec 2005, 17:39

Si ce te incurca sa lansezi cu snurul din mal in mal?:)

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 12 Dec 2005, 18:45

Luci scrie:Si ce te incurca sa lansezi cu snurul din mal in mal?:)
Luci..sa presupunem asa...muscaresti pe un rau de 30 m latime, clenii stau aproape de malul opus..apa dinspre malul tau are adancime mare..si nu poti intra..in spatele tau..sunt numai tufe..copaci... :roll: ...ma gandesc ca e destul de dificil sa lansezi pana in malul opus...
Daca am inceput sa bat campii imi cer scuze...dar..ar fi posibila si o situatie din asta... :shock: sau nu? :?
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Dec 2005, 19:04

Sau pur si simplu nu ai scule de fly da vrei sa faci si tu o muscareala

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Septimiu » 13 Dec 2005, 15:29

Despre metoda cu buldo s-a discutat si se va mai discuta... Majoritatea o considera o metoda nesportiva si le dau dreptate... dar numai atunci cand se folosesc mai mult de 2 muste.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 13 Dec 2005, 18:03

dream_fishing scrie: Luci..sa presupunem asa...muscaresti pe un rau de 30 m latime, clenii stau aproape de malul opus..apa dinspre malul tau are adancime mare..si nu poti intra..in spatele tau..sunt numai tufe..copaci... :roll: ...ma gandesc ca e destul de dificil sa lansezi pana in malul opus...
Dificil, bine spus! Dar nu imposibil, pentru unii. Mai ales ca unii nici n-au echipament de fly. Cat timp se folosesc 2 muste si nu se retine puiet, eu zic ca metoda e sportiva. Ma enerveaza cand vad cate unul pe raurile de munte, la "buldo", cu 10 muste si o plasa de pastravi si lipani de 10-12 cm!

salmo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2004, 21:27
Localitate: pitesti
Contact:

Mesaj de salmo » 31 Dec 2005, 02:46

dream_fishing scrie:
Luci scrie:Si ce te incurca sa lansezi cu snurul din mal in mal?:)
Luci..sa presupunem asa...muscaresti pe un rau de 30 m latime, clenii stau aproape de malul opus..apa dinspre malul tau are adancime mare..si nu poti intra..in spatele tau..sunt numai tufe..copaci... :roll: ...ma gandesc ca e destul de dificil sa lansezi pana in malul opus...
Daca am inceput sa bat campii imi cer scuze...dar..ar fi posibila si o situatie din asta... :shock: sau nu? :?
++++ am intalnit si eu asemenea situatii. practic nu puteam sa ajung la pestii care stateau in apa mica langa o insula formata undeva in mijlocul argesului, amonte de pitesti. chiar dupa ani si ani de muscarit pot spune ca era imposibil sa ajung la pesti. langa malul meu apa era vijelioasa si cred ca ma acoperea, spre malul cu insula era un prundis si apa curgea lent, iar clenii stateau la soare si in zilele inorate stateau imediat sub primul prag. ideal ar fi fost sa abordez locatia de pe celalalt mal, insa insula avea imprejur numai apa foarte adanca, singurul loc cu apa mica fiind zona de care povestesc. pe vremea aceea eu pescuiam numai la buldo, inca nu pescuiam fluid cu varga si snurul de musca.
intre timp pestii s-au imputinat, rar mai vad cleni stand la soare in zona cu prundis, dar daca ar fi sa incerc un nou pescuit la musca in acea zona nu as putea sa folosesc varga si snurul de musca, ci numai metoda buldo. dar cum n-am mai folosit-o de peste 12 ani, raman la pescuitul din apele de munte si raurile accesibile.
metoda buldo este si ea o metoda de pescuit, ca oricare alta, dar eu o consider mult inferioara pescuitului cu snurul de musca. metoda cu varga si snurul de musca are cateva caracteristici ce o deosebesc foarte mult de celelalte tehnici, unde de obicei se foloseste mulineta cu tambur fix. aceasta are stil de lansare, stil de intepare si ofera un alt fel de drill, mult mai placute si deosebite, ceea ce fac pe multi pescari sa considere muscaritul un stil superior celorlalte. folosirea mustelor artificiale este un prim pas spre sportivitate, deoarece dai sansa pestelui sa faca diferenta intre insecta mincinoasa si cea cu care se dezvolta in mod normal, cea naturala. folosirea bilei buldo nu este deloc nesportiva, altfel am putea scoate in afara sportivitatii intreg pescuitul stationar. in schimb, legea spune ca nu se pot folosi siruri de muste, asa ca cel mai mult pot fi folosite doua artificiale. dupa cum se observa metoda este productiva pe marile rauri, prin lanseuri lungi si chiar foarte lungi(in lacuri alpine) se poate controla o suprafata mult mai mare de apa, insa metoda cu snurul si varga de musca ramane pentru cei ce-au incercat-o cea mai placuta, cea mai eficienta si cea mai deosebita.
acum ceva ani am incercat sa lamuresc un bun amic sa renunte la buldo in favoarea snurului. este destul de grea aceasta trecere deoarece sunt doua stiluri total diferite si implica si o viziune diferita asupra a ceea ce trebuie sa faca o musca cand este pescuita. este clar ca folosind snurul vom putea intrebuinta atat larve, nimfele mai mult sau mai putin lestate, udele, emergerii, nimfele nelestate sau plutitoare si in final si mustele uscate in diversele lor forme. cu metoda buldo acest lucru este imposibil, cel mai des folosindu-se mustele ude, deoarece nu fac dare vizibile la recuperare. asa ca bunul meu amic a renuntat intr-un final sa mai foloseasca bila buldo, fiind si un foarte bun legator. ii parea rau ca folosind metoda buldo nu are randament cu nimfe si alte modele de muste uscate, asa ca a pus lanseta de spinning in cui. acum pescuieste pastravi in apele italiene, dar va pot spune ca de atunci nu a mai pus niciodata mana pe lanseta de spinning pentru a pescui cu buldo, la fel ca si mine, nu poate concepe pescuitul la musca decat in metoda clasica, cu varga si snurul de musca. chiar mi-a spus ca el nu mai poate pescui altfel si ca este fericit ca poate folosi si celelalte stadii de dezvoltare a insectelor, dupa cum o cere apa, pestele si experienta lui in a citi ce-i ofera un rau sau lac intr-o partida de pescuit la musca artificiala.
cam atat am avut de spus in polemica buldo - fliegensnur, cum se exprima titus pintea din oradea, unul din primii mei profesori in ale muscaritului; nu huliti metoda, este un inceput curat, este si face parte din sport, desi nu are atatea reguli si nu implica prea multa tehnica, pestele de obicei intepandu-se singur daca firul este mentinut intins.

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 31 Dec 2005, 11:49

Personal am pescuit foarte putin cu bila buldo chiar daca am si prins cativa cleni,totusi nu-mi place metoda si prefer sa ii prind la rotativa

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 31 Dec 2005, 19:58

dream_fishing scrie:
Luci scrie:Si ce te incurca sa lansezi cu snurul din mal in mal?:)
Luci..sa presupunem asa...muscaresti pe un rau de 30 m latime, clenii stau aproape de malul opus..apa dinspre malul tau are adancime mare..si nu poti intra..in spatele tau..sunt numai tufe..copaci... :roll: ...ma gandesc ca e destul de dificil sa lansezi pana in malul opus...
Daca am inceput sa bat campii imi cer scuze...dar..ar fi posibila si o situatie din asta... :shock: sau nu? :?
Sorry, nu te-am persiflat, imi cer scuze daca ai perceput asa.
vroiam sa stiu de ce nu folosesti echipamentul de musca clasic. Eram curios de conditii. Eu ori intru cu barca pe un astfel de rau, ori intru in apa, daca imi permite si lansez inspre maluri.

Referitor la cele scrise de Salmo, ii dau dreptate, nu acuz pe nimeni ca foloseste buldo-ul atata timp cat da cu doua muste:)

An Bun la toti pescarii

Scrie răspuns