cleanul la "buldo"

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 08 Iun 2006, 09:10

la buldo folosesc un bat de 10g-40 grame Michell

pentru mine buldo e o scula pe care trebuie sa stii sa o folosesti in sensul ca e eficienta numai cand pestele rapeste la suprafata (vara- cand e cald cateodata toamna pana in octombrie).

e ideala pe apa mica plina cu agataturi (busteni bradis) . Am prins pesti mari in apa de 10 centimetri .

si eu o consider spinning sau mai degraba un hibrid

in loc de buldo cu apa poti folosi un vobler fara barbeta (topwater- sau un popper) important sa arunci departe , aruncare mea cea mai lunga undeva pe la 50 de metri *(oricum la distanta aia nu prea ai control si de multe ori nu vezi efectiv unde e legatura)

firul de 0,16 e frumos poti arunca departe dar se uzeaza repede mai ales la rotativa , incerca 0,18 sau 0,2
the angler is catching xxx, not by the lure

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re:

Mesaj de stiuca » 29 Apr 2013, 07:34

:mrgreen: [quote="JONES"]la buldo folosesc un bat de 10g-40 grame Michell

pentru mine buldo e o scula pe care trebuie sa stii sa o folosesti in sensul ca e eficienta numai cand pestele rapeste la suprafata (vara- cand e cald cateodata toamna pana in octombrie).

e ideala pe apa mica plina cu agataturi (busteni bradis) . Am prins pesti mari in apa de 10 centimetri .

si eu o consider spinning sau mai degraba un hibrid

in loc de buldo cu apa poti folosi un vobler fara barbeta (topwater- sau un popper) important sa arunci departe , aruncare mea cea mai lunga undeva pe la 50 de metri *(oricum la distanta aia nu prea ai control si de multe ori nu vezi efectiv unde e legatura)

firul de 0,16 e frumos poti arunca departe dar se uzeaza repede mai ales la rotativa , incerca 0,18 sau 0,2[/quote]
:mrgreen: Deacord cu JONES,dar fiecare cu ce-i place ,s-au cu ce ii da satisfactie .Num-ai ca buldo ,cele comerciale din plastic cind cade pe apa SPERIE pestele ,de aceea uni nu pot zice ca au ...s-au ......Pentru cei ,care intradevar vor sa de-a cu un buldo ,pot intra pe google,si sa scrie buldo profesional ,si este posibil sa de-a de un alt fel de buldo,cu care se poate pescui ,si pe deasupra se poate prinde si peste cum zicea si JONES .Acuma fiecare cu optiunea lui .Eu cu asa ceva dau si sunt FOARTE multumit . :wink:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de JB » 29 Apr 2013, 09:56

Buldo e pentru fomisti, sa prinda cat mai multi pesti pe interval de timp. Daca e pescuit sportiv, ajung si 2 muste. In rest, pofta mare!
HA! Si dezgropam topic din 2006 :lol1: :headbash:
Indubitabil!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de tavistan » 29 Apr 2013, 10:24

:lol1: Just for fun! I-am urmat sfatul lui stiuca si am cautat pe goagal BULDO PROFESIONIST Rezultatele sunt pe masura asteptarilor! Multumim pentru sfaturi! Sunt inestimabile (chiar daca, din graba de a fi impartasite, sunt si putin... dar foarte putin... chiar insesizabil... agramate!) :headbash:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de JB » 29 Apr 2013, 10:41

:lol1: :lol1: :lol1: :lol1:
Indubitabil!

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de stiuca » 29 Apr 2013, 15:30

JB .Cine a spus cite muste sa fie puse in sir ,iar in alta ordine cine a spus ca nu se pot ELIBERA pestii .Cu alte cuvinte este un altfel de pescuit pe care cei m-ai TINERI nu doresc sa-l impartaseasca,.Este un lucru bun,pentru moment ,dar cind o sa-i lase picioarele sa-i vad dind tot la flay SUS LA MUNTE ,.De fiecare cu ce stie si poate ,fara polemici :respekt:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de JB » 29 Apr 2013, 15:40

stiuca scrie:cine a spus ca nu se pot ELIBERA pestii
Da, da, norocosi clenutii care-s mai in fata. Pana se elibereaza primii 15, urmatorii-s deja lesinati
Indubitabil!

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: cleanul la "buldo"

Mesaj de stiuca » 29 Apr 2013, 15:44

:( Se pare ca sa spus ceva si sa inteles altceva :? :|
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Scrie răspuns