cleanul la "buldo"

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 05 Iun 2006, 13:48

Am incercat si eu metoda aceasta. Dar ceva nu fac bine si ma incalcesc.
Folosesc 2 muste, pe fir mono de 0,16. La capatul firului leg musca, la 20 cm de musca pun un buldo tranasparent si cu 20 cm mai sus a doua musca pe saltatoare. Saltatoarea e tot cu fir mono de 0,16 sau 0,12. Dar se tot roteste pe firul principal. Ce fir trebuie sa folosesc sa scap de problema asta?
Ca si tehnica(pe lac) , lansez, recuperez 1m, astept.... E corect asa?
(P.S. deocamdata nu am avut nici un rezultat. Dupa ce m-am saturat de musca am prins 3 exemplare mici - 25 cm - la rotativa de 1. Deci era cleanul in zona respectiva)
vlad

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Iun 2006, 21:17

@ salmo

acum doua saptamani am avut o lucrare la Mioveni si in drum ,am trecut pe la Budeasa( doar nu era sa trec pe acolo fara sa arunc o privire,apropo superba zona si ferice de voi ca aveti asa ceva).
am observat pe malul apei cativa pescari care dadeau la buldo,dar surprinzator nu foloseau muste ci momeli naturale gen rama si vierme,iar de prins nu prindeau altceva decat bibanasi si ceva obleti.
acuma nu stiu daca locul era adecvat pt asa ceva(imediat sub baraj) insa m-am mirat cand am vazut stilul :shock: .
poate sunt eu innapoiat ,dar la noi pe Olt nu am prea vazut sa se foloseasca metoda buldo decat foarte rar si niciodata cu momeala vie.
apropo ca nr de carlige am vazut ca se foloseau mai mult de 4-5,parca era taparina :twisted:
cred ca astfel de metoa este mai indicata pe raurile cu debit mai mic si mult mai limpezi,gen ape de munte si nicidecum pe rauri ca Oltul sau Argesul.

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 06 Iun 2006, 07:56

Salut Ady
Acum 5-6 ani pescuiam pe balta "din nord",la buldo,cu furnica.Era o frumusete,mai ales ca inca erau vestitii obleti(20-25cm).Mai picau si 2-3 cleni pe seara,dar distractia o faceau acei obleti enormi.Acum..... :cry: mai prinzi obleti,dar nu mai este ce a fost stim cu totii motivul....de clean sa nu mai vorbesc...e "pa" si asta :cry:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 06 Iun 2006, 08:44

mare drepate ai Pilula, dar avem mai nou avati, salai, alea alea...dar fly-fishing-ul este intr-adevar un pescuit spectaculos...cred ca se considera ci pescuitul la buldo tot un fel de fly-fishing...e super ca totul se petrece la vedere in acest stil de pescuit... :wink:

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 06 Iun 2006, 08:51

vladcs scrie:Am incercat si eu metoda aceasta. Dar ceva nu fac bine si ma incalcesc.
Folosesc 2 muste, pe fir mono de 0,16. La capatul firului leg musca, la 20 cm de musca pun un buldo tranasparent si cu 20 cm mai sus a doua musca pe saltatoare. Saltatoarea e tot cu fir mono de 0,16 sau 0,12. Dar se tot roteste pe firul principal. Ce fir trebuie sa folosesc sa scap de problema asta?
Ca si tehnica(pe lac) , lansez, recuperez 1m, astept.... E corect asa?
(P.S. deocamdata nu am avut nici un rezultat. Dupa ce m-am saturat de musca am prins 3 exemplare mici - 25 cm - la rotativa de 1. Deci era cleanul in zona respectiva)
complet gresit. LEGI BULDO LA CAPATUL FIRULUI LASI CAM 1 METRU si dupa aceea la distanta de 20-30 cm legi cate o musca cu saltatoare dupa aceea agrafa cu vartejul . Toata legatura are cam 2 metri. Musca se leaga pe o saltatoare de 10 cm.

FIRUL . fi serios cu 0,16 mm - 0,18 in sus pana la 0,22 mm , firul leader adica principalul de obicei e mai gros deci de 0,22 si eventual inantasul de musca sa ajunga undeva 0,18-0,2.

atacurile sunt la suprafata apei la 0,16 un clean de 0,5kg ti-l rupe instantaneu.

cine sugerat recuperare cu oprire.?(probabil nimeni)

FIRUL TREBUIE SA FIE INTOTDEAUNA INTINS , SE RECUPEREAZA LINIAR LA VITEZA MICA SAU RAPIDA(AVAT) LA ARUNCARE IN AMONTE SI EVANTAI , MAI RAR IN AVAL.
EU PREFER DE PE MAL SA ARUNC LA 45 DE GRADE DE AMONTE SI INCHEI RECUPERAREA LA 135 DE GRADE DE AMONTE.

DUPA TOATE ASTEA DEPINDE SI DE MUSCA SI DE AICI INCOLO E O ALTA POVESTE..........................................................
the angler is catching xxx, not by the lure

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 06 Iun 2006, 11:29

sir.JONES scrie:
vladcs scrie:Am incercat si eu metoda aceasta. Dar ceva nu fac bine si ma incalcesc.
Folosesc 2 muste, pe fir mono de 0,16. La capatul firului leg musca, la 20 cm de musca pun un buldo tranasparent si cu 20 cm mai sus a doua musca pe saltatoare. Saltatoarea e tot cu fir mono de 0,16 sau 0,12. Dar se tot roteste pe firul principal. Ce fir trebuie sa folosesc sa scap de problema asta?
Ca si tehnica(pe lac) , lansez, recuperez 1m, astept.... E corect asa?
(P.S. deocamdata nu am avut nici un rezultat. Dupa ce m-am saturat de musca am prins 3 exemplare mici - 25 cm - la rotativa de 1. Deci era cleanul in zona respectiva)
complet gresit. LEGI BULDO LA CAPATUL FIRULUI LASI CAM 1 METRU si dupa aceea la distanta de 20-30 cm legi cate o musca cu saltatoare dupa aceea agrafa cu vartejul . Toata legatura are cam 2 metri. Musca se leaga pe o saltatoare de 10 cm.

FIRUL . fi serios cu 0,16 mm - 0,18 in sus pana la 0,22 mm , firul leader adica principalul de obicei e mai gros deci de 0,22 si eventual inantasul de musca sa ajunga undeva 0,18-0,2.

atacurile sunt la suprafata apei la 0,16 un clean de 0,5kg ti-l rupe instantaneu.

cine sugerat recuperare cu oprire.?(probabil nimeni)

FIRUL TREBUIE SA FIE INTOTDEAUNA INTINS , SE RECUPEREAZA LINIAR LA VITEZA MICA SAU RAPIDA(AVAT) LA ARUNCARE IN AMONTE SI EVANTAI , MAI RAR IN AVAL.
EU PREFER DE PE MAL SA ARUNC LA 45 DE GRADE DE AMONTE SI INCHEI RECUPERAREA LA 135 DE GRADE DE AMONTE.

DUPA TOATE ASTEA DEPINDE SI DE MUSCA SI DE AICI INCOLO E O ALTA POVESTE..........................................................
Multumesc de sfaturi.
Le voi pune in aplicare si sper sa vad rezultate.
Linia mea principala o folosesc de 0,16 si la rotativa. Si am prins un clean de cca 25 cm(primul si singurul), care cred ca batea spre 500 g (nu l-am cantarit ca i-am dat drumu si cu cantarul ce-l aveam la mine direct nu aveam cum si nu aveam nici punga. de obicei pastrez doar pozele :) ).
Dar batul meu e bun ptr aceasta metoda?(shimano, ML , 5-12g , 210 cm)
vlad

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 06 Iun 2006, 12:00

Hmmmm 5-12g, nu prea, e cam light... parerea mea :(
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Iun 2006, 12:39

vladcs scrie: am prins un clean de cca 25 cm(primul si singurul), care cred ca batea spre 500 g (nu l-am cantarit ca i-am dat drumu ...
In general un clean de 25 cm are pe la 125-150 grame. Un clean de 500 grame are 33-36 cm.

vladcs
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 11 Apr 2006, 14:48
Localitate: Brasov

Mesaj de vladcs » 06 Iun 2006, 13:14

Eu speram sa aiva 500, ca l-am c-am simtit. Oricum, trege bine.

Pe viitor am sa-mi folosesc lanseta de 2.40, 10-40 - silstar. Am un buldo mic, si umplut mai putin de jumate cu apa simteam aiurea la lansare. Practic batul de la shimano e ptr voblere mici si rotative0...2 .
vlad

Thymallus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iun 2006, 12:54

Mesaj de Thymallus » 06 Iun 2006, 14:08

Si eu am pescuit cu buldo insa nu pot sa consider acest stil de pescuit ca fiind pescuit "la musca". L-as cataloga mai degraba la capitolul spinning. Daca intalnesc situatii precum cea descris de colegul nostru (distante mari) schimb locul, in mod sigur nu voi schimba stilul... parerea mea
spider

Scrie răspuns