cleanul - fly vs. spinning

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de citizenics » 01 Noi 2013, 13:25

Specie tinta cleanul, pe Mures (de la Reghin in sus) .
Probabil ca multi dintre voi , inainte de fly ati incercat si spinningul sau poate le practicati in paralel. Ma intereseaza o comparatie intre perioada in care poti prinde cleanul la fly in comparatie cu spinningul (in perioada asta la spinning eu nu i-am dat de capat) si daca la fly ai mai multe sanse de reusite decat la spinning. Imi place mult spinning-ul dar parca as incerca si flyfishingul.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de MuskMd » 01 Noi 2013, 13:47

la spin ai avantajul ca poti acoperi mai multa apa in timp mai scurt ....deci clar , in conditii normale e mai productiv, daca asta te intereseaza....

totusi pe apa iti dai seama ca ai nevoie de abordari mai fine si mai discrete, si atunci flyul va da tonul .... e o chestie total subiectiva si care tine de locatie ....deci doar dupa ce probezi poti sa faci o diferenta :)

Personal prefer fly-ul cand vine vorba de clean . nu e greu de prins si exista cateva muste la care daca nu le ia inseamna ca e satul deja :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de YoNutzu » 01 Noi 2013, 14:15

Am zis: "spinningul este viata mea" :)) ... nu era zi sa nu ies la lansat voblere la apa, dupa achizitionare de peste 200 de voblere numai de clean (multe pierdute) intr-un timp destul de scurt, apoi am slefuit la lemn de-l facem pe Pinochio si cei sapte pitici originali in varianta 1:1 :lol: ... apoi citeam asa de Flyfishing si am zis greu dar hai sa incerc ... am achizitionat o lanseta second, de aici de pe site (pe acesta cale ii multumesc lu' Leo) mulineta si un jnur, nu stiu ce clasa, aveam ... prin ianuarie februarie anul acesta am iesit la casting asa cum m-am priceput (din filmulete ...) ... nici acum nu lansez cum ar trebuii dar am avut partide cu 110-120 Clenuti si destul de multe (in paralel cu cineva de pescuia la spinning si nu prindea nici pe sfert) ... mustele le leg singur (chitul l-am luat urmatoarea saptamana dupa iesirea la casting - multumesc si domnului Vasies pentru ajutor), toti pesti prinsi ( 99% eliberati, se mai intampla si accidente) au fost pe mustele mele in general furnica neagra, rosie, redtag si gandac simplu foam. Duminica trecuta am avut fro 50 de Cleni din care decat 3 la ~ 500 g.
Acum dupa ~9 luni de pescuit la Fly spun "este altceva, este alt nivel, este spectaculos ..." doar parerea mea ...:).
Cine are posibilitatea sa incerce sa nu rateze o asemenea ocazie.

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de citizenics » 01 Noi 2013, 14:53

Ma intereseaza in perioadele mai reci cum raspunde cleanul la muste,( din octombrie pana-n aprilie), ca la spin nu sunt multumit de rezultate in aceasta perioada :headbash:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de MuskMd » 01 Noi 2013, 14:59

nu te astepta la minuni..... e mofturos si se ridica la muscarit rar si doar cand da oleaca de soare.... am prins iarna, dar rarisim peste 30 cm ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de Hell » 01 Noi 2013, 17:20

si cine zice ca trebuie ca el sa se ridice?
Nu se poate sa coboram noi dupa el?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de Tavi » 01 Noi 2013, 17:49

citizenics scrie:Ma intereseaza in perioadele mai reci cum raspunde cleanul la muste,( din octombrie pana-n aprilie), ca la spin nu sunt multumit de rezultate in aceasta perioada :headbash:
Daca dai cu muste vei avea rezultate si mai proaste dar vei fi mai multumit.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de wildexplorer » 01 Noi 2013, 18:43

Am prins cleni cu vobler, Hornet sau Magic.
Am prins cleni cu muste, uscate sau ude.
Raman la Fly, chiar daca nu prind peste...e cu totul altceva.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de MuskMd » 01 Noi 2013, 19:00

Hell scrie:si cine zice ca trebuie ca el sa se ridice?
Nu se poate sa coboram noi dupa el?

ciocanele is faine vara....iarna, finesse fara sa vad, doar sa simt, prefer un jaloo , un bib :) ....

iar iarna....un clenoc care se ridica la un emerger pe 18 ..... ....in jumatea aia de ora de soare la pranz.... dupa ce ai facut 500 m prin zapada pana la genunchi sa ajungi la rau ...... pt restul exista visa ;)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
mariusxnx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 31 Oct 2012, 13:51

Re: cleanul - fly vs. spinning

Mesaj de mariusxnx » 01 Noi 2013, 21:10

Frumos ...musk.......esenta domle , esenta !
Dupa muuulti ani de spin si doar 2-3 de fly .......spinul aproape ca a disparut din indeletnicirile mele .
Acum am o nelamurire, nu stiu ce imi place mai mult sa leg muste sau sa le pescuiesc.

Fly rules ! :headbash:

Scrie răspuns