Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de vgb » 18 Iul 2012, 20:52

sustin ce zice Tavi; eu, unul, prefer (am) de 8'6"

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Iul 2012, 22:02

Si e diferenta mare intre clasa 3 si 4? Cam care ar fi diferenta? De ex pot face o prezentare de finete cu o uscata si cu clasa 4? Ms de help. Stiu ca acuma vreau mura in gura dar daca sunt dumb in domeniu ce sa fac.... Ms mult
spinning la scobar

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de tavistan » 18 Iul 2012, 22:36

Cu 4 faci prezentari absolut rezonabile; daca stii sau daca inveti. Daca nu,nu te ajuta nici clasa 3! nici 0! In plus mai poti face ceva artificii: muste cu cdc bogat, elk-hair caddis-urile se cam prezinta singure daca leader-ul si tipetul sunt potrivite; sunt foarte greu de plesnit; mai lungesti putin tippetul sa mai disipeze energie... apoi la ude dai un pic mai sus de locul vizat si nu mai trebuie sa te preocupe prea tare prezentarea... eu anul trecut am pescuit la nimfa cu 7'9''; nu-i comod dar nici imposibil; intre 8' si 9' cred ca orice lungime e acoperitoare. Da' baga si tu niste optiuni din ce ai la indemana; poate gasesti informatii mai concrete... :)

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de miky » 18 Iul 2012, 22:44

RaPpSodIq scrie:Si e diferenta mare intre clasa 3 si 4?
Parerea mea:
Nu e mare dar... diferenta e !

Daca ar fi dupa mine si eu as incepe tot cu un clasa 4, si probabil ca tot 8,6-9 ft.
de ce ?
in primul rand pentru ca: le gasesti mai usor si probabil la preturi mai atractive decat pe cele de clasa 3 !
in al doilea rand, pentru ca: cu un bat de clasa 4 te poti spurca si la lipan si la pastrav dar si la clean la o nevoie acuta ! In sensul ca poti pescui cu muste potrivite lor !
Insa:
fie ca va fi de 9 ft fie ca va fi de 8,6 ft, m-as orienta catre un bat nu prea rapid la inceput, pentru prezentari mai fine !
si nu numai pentru prezentari mai fine, ci si pentru ca, cu un bat prea rapid, de clasa 4, la pastravii de pe apele noastre, la inceput ai mari sanse sa-i culegi din iarba la 5-10 m in spatele tau, functie de cat esti de motivat cand iti trage ! Asta daca nu-i iarba prea mare si-i mai poti gasi ! :lol: Plus ca un bat mai moale, tot la inceput, te lasa sa folosesti tipeturi mai subtiri, findca tot veni vorba de prezentari !
Si apoi,... chiar daca batul e de clasa 4,... mai poti sa te joci din clasa snurului in niste limite care se pupa cu batul...
De pilda un snur de clasa 3, sau chiar 2 floating, sa fie usor, daca intentionezi sa pescuiesti din scurt, up stream pe paraie mici, cum is multe pe la noi pe aici !
Un 9 ft, te-ar ajuta mai mult daca vrei sa dai si la nimfa, desi... daca stau sa ma gandesc ca intre 8,6 si 9 ft, e o diferenta doar de vreo 10 cm,... cam tot aia e, daca te intinzi oleaca mai tare... adica oricum nu e ca la 10-11 ft, deci nici cal nici magar...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de RaPpSodIq » 18 Iul 2012, 22:58

miky scrie:
RaPpSodIq scrie:Si e diferenta mare intre clasa 3 si 4?
Parerea mea:
Nu e mare dar... diferenta e !

Daca ar fi dupa mine si eu as incepe tot cu un clasa 4, si probabil ca tot 8,6-9 ft.
de ce ?
in primul rand pentru ca: le gasesti mai usor si probabil la preturi mai atractive decat pe cele de clasa 3 !
in al doilea rand, pentru ca: cu un bat de clasa 4 te poti spurca si la lipan si la pastrav dar si la clean la o nevoie acuta ! In sensul ca poti pescui cu muste potrivite lor !
Insa:
fie ca va fi de 9 ft fie ca va fi de 8,6 ft, m-as orienta catre un bat nu prea rapid la inceput, pentru prezentari mai fine !
si nu numai pentru prezentari mai fine, ci si pentru ca, cu un bat prea rapid, de clasa 4, la pastravii de pe apele noastre, la inceput ai mari sanse sa-i culegi din iarba la 5-10 m in spatele tau, functie de cat esti de motivat cand iti trage ! Asta daca nu-i iarba prea mare si-i mai poti gasi ! :lol: Plus ca un bat mai moale, tot la inceput, te lasa sa folosesti tipeturi mai subtiri, findca tot veni vorba de prezentari !
Si apoi,... chiar daca batul e de clasa 4,... mai poti sa te joci din clasa snurului in niste limite care se pupa cu batul...
De pilda un snur de clasa 3, sau chiar 2 floating, sa fie usor, daca intentionezi sa pescuiesti din scurt, up stream pe paraie mici, cum is multe pe la noi pe aici !
Un 9 ft, te-ar ajuta mai mult daca vrei sa dai si la nimfa, desi... daca stau sa ma gandesc ca intre 8,6 si 9 ft, e o diferenta doar de vreo 10 cm,... cam tot aia e, daca te intinzi oleaca mai tare... adica oricum nu e ca la 10-11 ft, deci nici cal nici magar...
No asa da. Ms mult de info. As avea ca optiuni
St croix avid 8 feet #4 la vreo 50 de lire second dar impecabil
Fly Rod Legend Pre Production Caddis Fly Rod 9t 4/5weight 4 pce with L/time Gtee 60 lire
Scierra Matsuka 9 ft #4 undeva la 60 lire
Redington Clasic Trout seccond 9 ft #4 la 60 de lire.

As vrea st croix sau redington-ul....sa vad oricum nu stiu sper sa nu fie doar un moft acizitionarea unei lansete de fly si chiar sa ma tina. Sunt pescar de spining ul si m-am cam agitat ca aici in Wales dintr-o bulboana la un meps 00 am prins 11 pastraviori. la 2 nu am mai avut ce le face dar pe restu i-am resuscitat. De obicei eliberez absolut tot ce prind exceptie pestii care sunt grav raniti si cred ca ar fi mai fair play sa incep pescuitul la musca avand in vedere ca orice stream sau paraias din zona mea e plin de pastrav.
spinning la scobar

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de tavistan » 19 Iul 2012, 08:46

Cu Avidul la 50 de lire nu te pacalesti.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de RaPpSodIq » 23 Iul 2012, 14:31

Sal.

Mai vin cu o intrebare. Mi-am luat un Shakspeare Trion clasa 4 de 9 feet, nu am vrut sa investesc foarte mult de la inceput, ca poate nu se prinde nik de mine. Acuma va intreb cum aleg mulineta. As opta intre greys gx 300 are in jur de 160 grame si 91mm diametru sau greys g1 la 101 gr si 68mm diametru. Nu stiu cum vine cu diametrul asta. gx 300 ii large arbor pe cand cealalta poate ca ii prea mica pt un batz de 9 picioare. Nu as vrea nici o mulineta prea mare avand in vedere ca doar tin snurul pe ea. Ce ma sfatuiti sa iau. Ms
spinning la scobar

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de MuskMd » 23 Iul 2012, 14:56

mulineta e mai putin esentiala la clase din astea. e doar suport de fir :D

Acuma, aia cu diametrul tamburului mai mare va preveni ca firul sa capete o memorie deranjanta. Greutatea e tot pe acolo deci nu te chinuie f tare ( swing weightul e greu influentabil in cazul betelor de fly, unde parghia dintre mana si rajnita e mica relativ la lungimea totala a batului...) deci...ca in banc : ia-o pe aia care are tzatzele mai mari :lol:

PS GX-ul parca avea mai multi tamburi la schimb ( si asta e un aspect interesant ;) )
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Clasa recomandata pentru pastravul din paraurile noastre

Mesaj de cristian.ene » 08 Aug 2012, 07:16

RaPpSodIq,

ca sa inveti corect casting care e cel mai important in ecuatie e mai bien sa te limitezi la o lanseta de 8`ft. preferabil #4.

Pentru nimfa in stil cehesc merita una dedicata de lungiem mare(9`6``ft. 10ft) si clasa mica -3.

Poti pescuit cu nimfa si cu fir pe apa sau up stream in apropiere si cu lanseta de 8`ft. fara probleme.

O lanseta scurta o poti manui corect pe rauriel mici unde este vegetatie si este buna si pe rauri largi de 10-20m.

Cum vezi din recoamndari tendinta este sa se pescuiasca cu lansete intre 7`ft si 8`ft. de #3/4, fac fata si cand e vant moderat.

Rvenind la branduri Redington face lasnete bune si Classic Trout e o lanseta cu actiune modearat fast progresiva buna pentru inceput pentru ca e iertatoare.

Lanseta mai lunga o poti folosi cu succes la clean pe rauri mari.

Scrie răspuns