Cateva sfaturi incepator

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 07 Oct 2012, 19:24

Buna seara,
Pana anul trecut am pescuit la stationar si din cauze financiare a trebuit sa renunt la acest stil deoarece era si foarte costisitor.Am reusit saptamana asta sa imi achizitionez si eu un minim de scule.O lanseta Northern Guide Wilderness Series 9ft aftm5,6 second cu 100 lei,un fir Forester WF5F de la DAM 65 lei nou,si o mulineta sh Cormoran 50 lei dar aici cred ca mi-am cam luat teapa deoarece nu ii tine frana deloc cumparata de la aceeasi vecin.Astazi am iesit prima data sa ma acomodez cu batul si sa fac cateva lansari pe barajul de pe Tarlung( Sacele/Brasov).Am ajuns undeva la ora 10:30 m-am incaltat cu niste cizme mai lungi imprumutate de la un prieten si am inceput sa invat.Au durat cca 2 ore pana am prins miscarea ,,foarte de bine,,(asa a zis vecinul).Pe la 12 ne-am departat unul de celalalt si am inceput sa lansez singur.Marea suprindere a fost cand am agatat un clean de cca 20-25 cm si undeva la 150-200g.L-am pus intr-o punga cu apa si l-am agatat de curea.La 13 a trebui sa plecam dar cand i-am aratat ca am prins si un peste nu ii venea sa creada m-a felicitat si mi-a dat musca cu care am pescuit cadou(singura care o am acum).El nu a prins nimic.Ne-am schimbat de cizme dupa care am eliberat cleanul deoarece eu pescuiesc de placere nu pentru afacere.
Am citit acum cate ceva pe forum si am aflat multe lucruri interesante.Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi referitoare al viitoarele partide?Am dat mult de scule?


Cu stima,
Ovidiu

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de MuskMd » 07 Oct 2012, 19:26

nu ai dat mult si frana ala cormoran nu tre sa tine prea tare :lol: ..... si pt ca ai prins la prima partida ar trebui sa te propunem pt ceva premiu ;) :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 07 Oct 2012, 19:45

Nu va dati seama cata fericire era in sufletul meu cand am simtit ca trage.Eu ma asteptam sa mai merg cel putin 10 partide pana sa vad prima captura.Sper sa merg din nou cat mai curand.Acum incerc sa adun niste bani sa imi mai iau 2-3 muste sa nu merg doar cu o musca.Si frana la mulineta nu mai tine deloc.Din care am inteles trebuie sa opuna putina rezistenta cat sa nu se deruleze firul singur.La mine cand trag de el nu se opreste se deruleaza in continuare si se incurca.Ii pot face ceva?nu de alta dar nu mai am bani de alta acum

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 07 Oct 2012, 20:35

Am ramas ramas putin surprin acum cand am vazut ca o mulineta ca a mea e 65 lei noua si eu am dat 50 si nu merge.O sa ma duc si o sa o dau inapoi ca nu sunt chiar papagalul oricui.Si vad eu dupa de unde imi fac rost de alta.

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 08 Oct 2012, 15:55

O intrebare.Ce fir folositi ca leader?Stiu ca exista si leader special dar am zis ca pentru inceput e ok si cel facut din 3 fire puse in ordine descrescatoare.Folositi o marca anume?Ma gandesc ca este foarte important acest astept

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de Hell » 08 Oct 2012, 19:52

mono normal

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 08 Oct 2012, 20:01

Doar atat?Imi recomandati vre-o marca anume?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de Hell » 08 Oct 2012, 20:30

Nu are sens sa bagi bani in marci anume.
Sa fie rezistent si sa iti placa tie culoarea.

Vrei fitze la mono? Cauta Maxima Cameleon

UiUBV
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Oct 2012, 19:05

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de UiUBV » 08 Oct 2012, 20:36

Din pacate am ramas fara mulineta...nu cred ca voi mai merge prea curand,pacat ca imi faceam deja planuri pentru week-end.Sper sa gasesc repede ceva la maxim 40 lei ca atat mai am si prea curand slabe sanse sa mai fac rost de altii.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Cateva sfaturi incepator

Mesaj de Hell » 08 Oct 2012, 21:27

Pune snurul peorola si bag-o in buzunar. Nu este gluma, chiar merge!

Scrie răspuns