casting - shouting line

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 03 Mai 2012, 09:24

Nu reusesc sa arunc linie (shouting line), nu tot timpul, cand reusesc e mai mult noroc decat stiinta :)

Back cast-ul e superb, lung, simt cum se incarca lanseta, ma uit dupa el si vad cum se desface toata linia si leaderul, lansez in fata si nu simt lanseta la fel de incarcata ca la back-cast, bucla e stransa, linia se desface, leader-ul se intinde, dar nu arunca (shuting line), pica pe apa. Trag cu mana de fir (hauling) si la back-cast si la forward-cast. Pot sa tin mult fir (11m - 14m) in aer si il lansez pe tot bine, cu leader-ul intins (chiar si leader-e lungi de 3.5m), dar nu pot sa arunc.

Nu folosesc muste supradimensionate.

Deocamdata folosesc fire normale WF, nu am trecut inca pe SH. Astept sa vina o comanda cu un tambur suplimentar, amnesia si ceva maruntisuri sa trec pe SH.

1. Nu pricep de ce se incarca mai bine lanseta la back-cast decat la forward-cast.
2. Nu stiu ce sa-i fac sa arunc fir. Vreau sa am un back-cast mult mai scurt decat forward-cast.

Imi spune si mie careva care e secertul? Ce sa fac sa arunc linie?

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 03 Mai 2012, 09:38

Chiar mai rau ... pe forward-cast simt cum imi trage firul din mana, dupa ce se intinde si leader-ul si ii dau drumul se detensioneaza tot ansamblul si firul pica lin pe apa. Nu zic, e superb la perzentare, pica frumos, intins, nu face zgomot, etc.

Dar eu vreau sa arunc fir in fata mai mult decat am loc pt. back-cast.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: casting - shouting line

Mesaj de Jedi » 03 Mai 2012, 12:53

Head prea usor si/sau runing nealunecos.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: casting - shouting line

Mesaj de MuskMd » 03 Mai 2012, 13:17

Daniel_ scrie:Chiar mai rau ... pe forward-cast simt cum imi trage firul din mana,
super, da...de ce mai simti cum te trage ??
Daniel_ scrie: dupa ce se intinde si leader-ul si ii dau drumul
poi...iti dai drumul prea tarziu :lol:
Daniel_ scrie: Nu zic, e superb la perzentare, pica frumos, intins, nu face zgomot, etc.
"da uite ce misto atarna" :P

Daca tu ai fost exact in ce ai scris mai sus...creca sta cam asa situatia :

cand dai sa lansezi tu tii firul in mana stanga, in loc sa ii dai drumul in milisecunda imediat urmatoare tractiunii facute pe fondul lansarii inainte....

adica....
ar trebui sa fie asa miscarile ( pt un dreptaci), incepand cu ridicarea firului de pe apa, presupunem ca ai scos de pe fir doar shootingul si nu trebuie sa mai scoti fir prin false casturi inutile.

mana stanga ............................................. mana dreapta
tractiune .............................................. ridica lanseta, aplicand miscare catre inapoi
intre timp firul se intinde spre inapoi, incarcand lanseta
tractiune ....................................... imprima miscarea spre inainte cu forta, in vederea lansarii
elibereaza firul( runningul) inca din momentul in care firul a inceput sa isi faca bucla si sa se duca prin aer spre inainte.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 03 Mai 2012, 13:23

Nu am inca SH, folosesc fire WF obisnuite, dar am vazut pe youtube ca se poate face shuting si cu fire WF obisnuite. Nu cred sa fie head-ul prea usor, in ultima vreme m-am jucat cu lanseta #3 cu fir DT #3 si TT #4; lanseta #7 cu fir WF #7.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: casting - shouting line

Mesaj de MuskMd » 03 Mai 2012, 13:24

nu conteaza ...WF= shooting dintr-o bucata cu runningul :)

anyway... gresesc in ce scriu acolo sau nici macar nu am fost inteligibil ? :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 03 Mai 2012, 13:53

Mersi. Inteligibil si la obiect.

Ce am inteles e ca imediat dupa ce termin cu haul-ul de la forward cast dau drumul la fir, nu astept sa se intinda leader-ul.

GigiBM
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 27 Mai 2007, 03:22
Localitate: Baia Mare

Re: casting - shouting line

Mesaj de GigiBM » 03 Mai 2012, 17:36

[quote="Daniel_"]Mersi. Inteligibil si la obiect.

Ce am inteles e ca imediat dupa ce termin cu haul-ul de la forward cast dau drumul la fir, nu astept sa se intinda leader-ul.[/quote]
Exact.
Normal cand ai terminat haul-ul cam atunci faci si stopul la bat in fata si dai drumul la fir .

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: casting - shouting line

Mesaj de Hell » 03 Mai 2012, 19:39

nu iti trebuie running line mult afara...un 50 cm este suficient!!
Ridici, dai pe spate, si cand vii in fata...dai drumu! Atat tot!
Sa nu te incurci cu bucle prea strnse la headuri, nu da bine la sanatattea ta si a batului :wink:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: casting - shouting line

Mesaj de tavistan » 04 Mai 2012, 08:42

Daniel_ scrie:...
1. Nu pricep de ce se incarca mai bine lanseta la back-cast decat la forward-cast.
2. Nu stiu ce sa-i fac sa arunc fir. Vreau sa am un back-cast mult mai scurt decat forward-cast.

Imi spune si mie careva care e secertul? Ce sa fac sa arunc linie?
La primul punct cred ca e doar o impresie, daca lanseul este corect
La al doilea: back cast-ul trebuie sa fie egal cu forecast-ul, la aceeasi lungime de fir. Incearca sa shutezi linia in back cast - atunci o sa vezi daca lucrurile chiar stau asa, adica lansezi mai bine pe spate decat in fata.
Si Hell are dreptate, vulpoiu'! :mrgreen: dar n-a punctat destul: nu e doar preferabil sa ai running scurt afara; e obligatoriu! Doar atat cat sa poti face tractiunea fara sa ajungi cu nodul inapoi intre inele - si-atunci juma de metru nu mai e regula; este in functie de cat de ampla e tractiunea!

Scrie răspuns