casting - shouting line

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 04 Mai 2012, 09:41

Am incercat aseara in parc.

1. lanseta se incarca mai puternic la back-cast -> am observat ca, la back-cast, eu fac haul-ul mult mai larg si stopul e mai crisp. Cred ca e din cauza pozitiei cu piciorul drept in spate ... oricum nu e deranjant :)
2. exact cum spunea MuskMD, daca dau drumul la fir cand simt ca ma trage de mana (dupa haul si stop) si nu astept sa se indrepte leaderul zboara firul. -> o noua intrebare: Cum indrept leaderul? Acum zboara firul dar leaderul ramane in urma :)

@Hell, inca nu a venit comanda cu SH, amnesia si tambur mulineta asa ca dau cu WF-uri obisnuite. Oricum interesanta observatie cu buclele ... sa nu incerc sa fac bucle prea stranse daca dau cu SH.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de Daniel_ » 04 Mai 2012, 09:48

Corectie, a venit amnesia :) mai astept dupa tambur si SH sa vina saptamana viitoare.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: casting - shouting line

Mesaj de MuskMd » 04 Mai 2012, 10:11

Daniel_ scrie:Am incercat aseara in parc.
o noua intrebare: Cum indrept leaderul? Acum zboara firul dar leaderul ramane in urma :)
chiar inainte de a cadea la sol firul il franezi cu mana stanga. astfel bucla se va deface si va forta leaderul sa se intinda.
Nota: daca esti cu streamere mari sau lestate ( deci rezistente la inaintare) foloseste leadere mai scurte si mai groase....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: casting - shouting line

Mesaj de Hell » 04 Mai 2012, 15:51

Da, ala este un mod de a indrepta leaderul.
Eu zic sa umbli putin la diametre, lungime si tehnica :wink:

LE: invatate sa tii runningul pe degete, nu sa il aranjezi la picioarele tale sub forma de balega :wink:

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: casting - shouting line

Mesaj de JB » 04 Mai 2012, 16:13

Sa fie atent la leader, sa fie atent la back casting, sa fie atent la forward casting, sa fie atent la sincronizarea double-haul-ului, sa fie atent la asezarea minutioasa a running line-ului intre deshte...e complicate rau! :elkgrin:
Ce simplu a fost de 1 Mai, cand am dat cu nimfa, ceheste. Shooting head-ul bine intins, clasa 8, nimfa pe carlig #18...tineam batul numai de fighting butt ca e destul de sensibil. Si in cealalta mana berea, desigur
Indubitabil!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: casting - shouting line

Mesaj de Hell » 04 Mai 2012, 22:49

Se vede ca nu stii nimic JB-ule. :elkgrin:
S-au inventat cordelutele care iti tin berea, iara mana cealalta iti ramane libera sa poti sa......... :headbash: :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: casting - shouting line

Mesaj de MuskMd » 05 Mai 2012, 00:57

da da...si sepcile alea cu doua doze si furtunas..... :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: casting - shouting line

Mesaj de tavistan » 07 Mai 2012, 08:50

MuskMd scrie:da da...si sepcile alea cu doua doze si furtunas..... :twisted:
Nuz bune! hierbe berea-n ele... da voi n-auziti ca omu' s-a simtit ghine? de ce sa schimbi ceva ce merge? :respekt:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: casting - shouting line

Mesaj de tavistan » 07 Mai 2012, 08:58

@Daiel: incearca si ce ti-am spus eu - da drumul la snur pe back cast; oricum, sunt situatii pe apa cand poti folosi si chestia asta.
Un haul prea amplu fata de arcul de cast poate fi egal cu un tailing loop. De multe ori se intampla chestia asta pe lanseul final, din incercarea reflexa de a zvarli mai mult snur. Vezi, nu ti se incaleca cat de putin bratele buclei pe lanseul final? ca atunci nu e de la incarcarea lansetei, e tocmai de la dozarea tractiunii. Incearca sa dai drumul la snur pe acelasi tip de dinamica (forta aplicata, tractiune, casting arc) ca-n false cast si vezi ce se intampla... :wink:

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: casting - shouting line

Mesaj de tavistan » 07 Mai 2012, 08:59

Nah ca te-am botezat... bine c-a trecut pastele! :headbash:

Scrie răspuns