Carte pescuit pastrav

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Carte pescuit pastrav

Mesaj de Spring » 07 Mar 2012, 09:34

Am gasit o carte pe internet din intamplare si am avut asa o revelatie cand am dat un ochi prin ea.
Descrie cam toate situatiile posibile. Eu dau la spin dar o mare parte din carte se concentreaza pe fly.
poate va fi de folos cuiva. Descrie in detaliu cum se citeste o apa si unde sunt zonele cu potential.
http://www.bishfish.co.nz/webbooks/smtt ... ntents.htm
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de Hell » 07 Mar 2012, 11:32

Potential au si apele noastre, poate ai citit Paul Decei, Sadoveanu....dar problema la noi este alta...braconajul!! :wallbash:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de MuskMd » 07 Mar 2012, 11:42

cand vezi acolo alea doo litere... NZ .... :lol: .
Surprinzator, eu cred ca orice peste, daca e mult, devine si mai usor de localizat si prins :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de Spring » 07 Mar 2012, 11:56

da am vazut ca e din NZ dar cred ca unele lucruri descrise acolo sunt universal valabile. Tipu a pescuit si prin SUA si mai multe locuri.
acu buba cu lipsa pestilor o inteleg. dar cu cat sunt mai putin cu catat e mai probabil sa fie gasiti intr-un singur loc cu potential mai mare de hranire pentru ei.
eu stiu ca sunt multi pescari experimentati aici dar eu ca si incepator...ce sa zic am cules o gramada de informatii si cred ca mai sunt ca mine destiu carora le-ar folosi.
oricum peste 3-4 ani mai mult ca sigur o sa ma apuc si de musca. numa bine termin cursurile de avansati la salsa. :lol1:
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de MuskMd » 07 Mar 2012, 12:32

te chinui dejeaba cu Salsa. La fly, you got it or you dont ...:lol: .
Dansul e pt aia care isi cauta scuze pt BS Casting 8)

Iar legat de asta :
Spring scrie:acu buba cu lipsa pestilor o inteleg. dar cu cat sunt mai putin cu catat e mai probabil sa fie gasiti intr-un singur loc cu potential mai mare de hranire pentru ei.
io zic ca e bullshit in 90% din cazuri, la ce tine de pastrav si clean :D .
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de Spring » 07 Mar 2012, 13:04

:)))
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de Spring » 07 Mar 2012, 16:08

asta cu salsa era o gluma.
serios ca o sa ma apuc de fly.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de MuskMd » 07 Mar 2012, 16:22

:lol: da ma, stai calm ca si noi stim de gluma :D
Ce nu e gluma e parerea mea legata de aia cu concentrarea pestilor cand is putini :D.... suna asa, de parca ar fi locuri nadite. Am luat-o in freza de f multe ori in ultimul an, cand m-am prezentat plin de interes la locuri sigure si stiute, cautand animalutele prinse ( si eliberate) in trecut. Animalutele nu mai erau.
Locurile bune oricum se ocupa de catre alti pesti, dar cu cat sunt mai putini, cu atat ii dibui mai greu pe aia mai mari. Daca ar fi cum zici tu ar fi simplu: te duci, si servesti :lol:
Uite, am un afluent al bistritei, 99% din timp e cristal. Sub o piatra enorma plina cu buruieni au cuibar un card de cleni. Cand am descoperit cotlonul, am avut rabdare si am observat prima oara. Erau cca 7-8 intre 15 si 30 cm si unul sarit bine de 40. Conditiile permit aoclo una, doua lansari. Daca ratezi, footi locul. Am tot incercat de 3-4 ori.
Dupa ce am dat afara cca 5 sau 6 din aia mici, ala mare a disparut si nu a reaparut pana in ziua de azi. Abia astept sa se dezghete sa ma duc sa verific din nou....
.... Dar na , e doar parere personala :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de Spring » 07 Mar 2012, 20:56

eu am un raulet la mine la tara si tocmai a concesionat fodul de vanatoare din zona un nene care si-a tras acolo intre munti o pensiune si o mica pastravarie.
anul trecut a populat raul cu vreo 3000 de bucati la 200-300g si se pare ca va face asta in fiecare an.
raul nu mare si de spin sunt prea putine locuri. dar de fly e misto locu si nu e pescuit mai deloc.
mai bracomau localnicii dar doar partea de jos unde nu e pastrav doar clean si mreana. copii cu varsa.
sus mai sunt 2 afluenti cu cascade si bulboane destul de maricele unde stau baietii nederanjati.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Carte pescuit pastrav

Mesaj de MuskMd » 07 Mar 2012, 21:28

si unde ziceai ca e paraul asta / ? :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns