bucktail?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

bucktail?

Mesaj de eugen » 23 Aug 2004, 09:25

unde as putea sa gasesc in ro?

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 23 Aug 2004, 12:05

Nu am habar ... dar poti sa-mi spui la ce-ti trebuie?

Este par din coada de vaca (cred). Dar mi s-a parut intotdeauna prea rigid. La streamere folosesc coada de vulpe argintie. Blana de vulpe are o parte de lana si una de par. Parul este foarte bun pentru streamere mai lungi pe carlige de 2-4-6. Vulpea arginite este de la vulpi de crescatorie. Este usor de vopsit si mult mai usor de folosit. Ai mai multe posibilitati.

Vrei in schimb sa-ti faci muste de stiuca, sa te gandesti la faptul ca acest par are tendinta sa suga apa si sa se ingruneze.
Deci la streamere de stiuca sa alegi materiale sintetice daca este posibil.
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Aug 2004, 13:27

credeam ca e par din coada de cerb...

sa-ti explic problema. de ceva vreme imi leg skirturi de marabu direct pe jiguri si le pescuiesc cu lanseta de spin. deci nu i-as spune streamer nalucii, dar cam asa ceva e. un fel de clouser minnow. pana acum prinsesem doar bibani, dar sambata am reusit sa iau si un strapazan, asa ca mi s-a dublat entuziasmul.

problema e ca penele marabu nu capata viata decat pe jiguri foarte usoare (2-3g maxim). pe jiguri mai grele nu mai merg, am incercat sa variez lungimea si consistenta materialului si tot nu merge. iar eu as avea nevoie de ceva mai greu, daca s-ar putea 7-10g, pe carlige de 2.0.

din cate stiu, in state pescarii de walleye folosesc pentru aplicatii similare jiguri cu bucktail, material care este utilizat si pentru jigurile grele de apa sarata. imi imaginam prin urmare ca asta e ceea ce caut. pana la urma o sa-mi comand de pe cabelas, m-am uitat si am vazut ca au. probabil tocmai rigiditatea pe care o remarcai tu le face potrivite pentru jiguri.

retin sugestia cu parul de vulpe polara si fibrele sintice. o sa mai incerc si cu blana de iepure ca asta gasesc aici. multumesc pentru sfaturi!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Aug 2004, 13:40

vb si cu sorin.d pe tema asta
se pricepe destul de bine, si poate-ti da si materiale
Ultima oară modificat 23 Aug 2004, 13:53 de către danr, modificat 1 dată în total.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Aug 2004, 13:48

yeeep..foarte buna idee! thanx!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 23 Aug 2004, 14:17

Pentru Jiguri de genul de care pomenesti eu asi folosii fasii de blana de iepure. Exista iepuri domestici cu blana alba. Aceasta se poate vopsi in culoarea dorita.

Daca folosesti la jiguri de 10 g poti sa rasucesti par intre doua fire ata de legat. Tehnica este simpla si poti varia culorile. Parul de iepure legat sub forma asta pulseaza foarte bine. Exsta niste MA ce la origine au fost create pentru Steal Head ... Popsical. Eu le-am folosit, in dim. mari, la stiuca pe lac.

Am mai folosit Strutz la muste lungi.

Dar si blana de iepure colapseza in curenti prea repezi. In curenti mai puternici de apa tot coada de vulpe argintie sau polara este cea mai buna. Blana de vulpe are si lungimi diferite. De la L la S. 10-15 cm pana la 3-5 cm. Deci poti varia lungimea Jigurilor. Sa nu folosesti par lung la muste mici. Nu vor avea un efectul scontat in apa. Firele de par sunt conice, mai groase la baza si subtiri la varf. Deci daca folosesti doar varfurile ele nu vor avea o miscare unduitoare ci va lucra pe toata lungimea aproape identic. I-mi este greu sa explic in doua vorbe tot acest fenomen. Pare un aspect prea de detaliu. Dar ai nevoie de blana mai lunga si mai scurta in aceeasi culoare. Doar asa vei putea sa legi muste ce vor actiona asa cum ti le inchipui.

Marabou are cam aceeasi tendinta, in cazul in care folosesti doar varfuri de fibre.
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Aug 2004, 14:59

petru,

am remarcat si eu fenomenul asta, aia a fost prima greseala cand am inceput. acum am rezolvat problema la marabu, leg sus fasiile integrale asa cum se desprind de pe tija si jos unele tunse cu foarfeca de la baza, ceva mai scurte. uneori mai ajustez la locul faptei, pentru ca am foarte multe rateuri daca las skirtul prea lung. ultimele mi-au iesit excelente, mi-am facut si bicolore si alea par sa prinda mai bine.

pe masura ce avansez le fac tot mai bine. sambata intr-o ora de pescuit la jig nu stiu daca am avut 3 lanseuri fara atac, iar prietenul meu care dadea si el cu un jig de la mine a avut parte de aceeasi distractie, imediat ce s-a prins cum trebuie recuperat. o sa vad ce iese si cu alte materiale.

inca o data, multumesc de sfaturi.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 23 Aug 2004, 17:03

Eugene fa si tu niste poze sau scaneaza Jigurile facute sa discutam la "obiect". :)
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Aug 2004, 18:29

petru,

sunt asa de urate incat mi-e rusine sa le fac poze. :)
adevarul e ca deocamdata n-am aparat digital si cu film e cam mare bataia de cap. o sa-mi aduc cateva la birou, le voi face o pozna cu digitalul de aici si ti le trimit pe mail.

numai bine!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 23 Aug 2004, 18:46

(Sa ma bag si eu in seama)
Pai trimite pozele aici pe site, sa le vedem si noi :)
Cel putin m-ar interesa jigul acela marabu alb cu rosu cu care ai prins biban pe Olt
Multumesc!

Toate cele bune!

Scrie răspuns