bucktail?

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 25 Aug 2004, 10:04

Am vazut asa ceva doar la o emisiune care se mai da dupa Rex Hunt,cu unul ce prinde prin Cuba.A luat tarpon la greu...
Il cheama Matt Hayes, este englez si este probabil unul dintre cei mai buni pescari cu momeli artificiale din lume, in momentul asta. Pescar in sensul adevarat al cuvintului, nu "gogoasa umflata" ca asa zisi campioni americani la bass.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Aug 2004, 10:09

Incet, incet, creste si cerinta si oferta. Cei de la Energo au adus 100 de snururi de musca si le-au vandut super-rapid. Asa ca acum se vand mai bine si materialele de legat pe care le au si vor aduce altele, mai multe.
Momentan nu cred ca sunt mai mult de 1000 de pescari la MA cu snur. Si mai sunt cateva mii care dau din cand in cand la buldo, cu echipament de spinning.
Jig-urile alea e mai bine sa ti le faci singur si ies mai bine si nu iti pare rau dupa ce le pierzi. Poti folosi f bine coada de vitel. Are par lung si alb, pe care il poti si vopsi. Preferabil sa pui pe un jig jumatate alb si jumatate alta culoare (rosu, negru, galben). Orienteaza-te si dupa coloristica voblerelor cu care ai avut succes pe anumite specii.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Aug 2004, 10:19

Petru Dima scrie:De ce ... "magazinele noastre sunt varza la capitolul materiale de fly" ....???

Ca nu va apucati de PMA!!!!
Referitor la pescuitul cu musca artificiala.... a luat amploare in Europa. Sau cel putin in anumite tari. De exemplu Franta. Pe postul tv francez pe care-l urmaresc zilnic, CHASSE ET PECHE (am mai pomenit de el) cred ca peste 80% dintre emisiunile despre pescuit sunt referitoare la PMA. Atat pescuitul propiu-zis cat si atelier. Pana si concursurile de pescuit pentru copii se fac tot la acest stil.
Apropos, daca a vazut cineva emisiunea de acum cateva zile cu concursul de pescuit la PMA.... masurarea pestilor (in cazul de fata pastravi) se realiza intr-un semicilindru inchis la un capat , iar pestii se masurau cu tot cu coada. In legislatie scrie ca lungimea legala a pestelui este de "x" cm, masurat pana la baza cozii.
Totusi, cum se masoara corect un peste?

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 25 Aug 2004, 10:20

Ai lucrat cu bucktail Mihai?
Fir intins!
Borealis F

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Aug 2004, 11:29

@ Paul,

Cu masurarea pestelui depinde de tara. Aici in Franta se masoara cu coada cu tot. Daca legea in Romania spune ca trebuie masurat pina la baza cozii de ce nu ? Nu vad de ce ar fi mai corect un mod de-a masura decit celalalt.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Aug 2004, 12:02

[quote="Petru Dima"]Ai lucrat cu bucktail Mihai?[/quote]

Da.
Bucktail e par din coada cerb.
Eu zic ca are cam aceeasi consistenta cu parul din coada de vitel si acesta din urma e mai usor de gasit in Ro.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Aug 2004, 12:09

[quote="Paul"]Apropos, daca a vazut cineva emisiunea de acum cateva zile cu concursul de pescuit la PMA.... masurarea pestilor (in cazul de fata pastravi) se realiza intr-un semicilindru inchis la un capat , iar pestii se masurau cu tot cu coada. In legislatie scrie ca lungimea legala a pestelui este de "x" cm, masurat pana la baza cozii.
Totusi, cum se masoara [b]corect[/b] un peste?[/quote]

Una e cum se masoara pestele pentru a afla daca e peste limita legala si alta cum se masoara la concursuri.
In Romania, limita minima de la care se poate retine pestele e data masurand pestele fara coada. In majoritatea tarilor vestice e data masurand cu tot cu coada.
La concursurile de pescuit la musca din Romania, unde pestele se elibereaza (deci nu conteaza limita minima de retinere fiindca nu se retine) se masoara la fel ca la concursurile externe, adica cu tot cu coada si cu acele jgheaburi pe care le-ai vazut la televizor. Avand lipit pe partea interioara un metru de croitor, e f simplu sa masori pestele cu tot cu coada. Se pune pestele cu capul la capatul inchis si varful cozii indica lungimea. In acest felse poate face masuratoarea f rapid si elegant si fara mult stres sau daune pentru peste.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Aug 2004, 12:35

tudor scrie:Cu masurarea pestelui depinde de tara. Aici in Franta se masoara cu coada cu tot.
MihaiV scrie:Una e cum se masoara pestele pentru a afla daca e peste limita legala si alta cum se masoara la concursuri.
In Romania, limita minima de la care se poate retine pestele e data masurand pestele fara coada. In majoritatea tarilor vestice e data masurand cu tot cu coada.
Am inteles cum sta treaba. Multumesc tudor, multumesc MihaiV.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 29 Aug 2004, 01:45

Petru Dima scrie:De ce ... "magazinele noastre sunt varza la capitolul materiale de fly" ....???

Ca nu va apucati de PMA!!!!
Exista cateva mii care se ocupa de PMA ... pai se vor aduce si materiale de legat MA-uri. Cine aduce scule ca lumea si materiale ... daca interesul este scazut. De ce sa investeasca mii de dolari ca doar cativa sa cumpere si restul sa se uite la ele si sa se mire. :?

Cerinta creeaza piata. .... :)
Petru
sa stii ca am cautat in magazinele de profil din Timisoara,o trusa de legat muste,cu menghina,mosor,materiale si tot tacamul,dar nu am gasit.Vad in revistele de la diferite firme care se respecta,ca au Kit-uri complete pentru legat musca.Sa stii ca ar cumpara,la inceput mai putini,apoi tot mai multi.Dar la magazinele din tara,cel putin in Timisoara,parca este un dezinteres total.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Aug 2004, 09:54

Nu ai nevoie de Kit. In mare parte acestea su t si de proasta calitate. I-ti cumperi o menghina si un suport de mosor de ata de legat.

La inceput nu ai nevoie de menghina speciala. Poti incerca sa legi muste si cu menghine improvizate. Sunt unii care lucreaza in mana, fara scule. :)

Te inteleg si cunosc problema. Nici aici nu este mai pe roze. Este greu pentru "muscari". In majoritatea cazurilor i-mi fac si eu "cumparaturile" cand sunt prin alte orase, in tranzit, ... in cazuri speciale pe internet. (materiale pe acre le stiu)
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns