bete pt pescuitul la nimfa

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

bete pt pescuitul la nimfa

Mesaj de Luci » 07 Iul 2004, 11:56

caut un bat clasa #3 de 10ft. Daca stie cineva vre-un producator as fi recunoscator.
Apropos, tot recunoscator as fi daca stie cineva cu ce bete pescuiesc polonezii si cehii, marca, clasa si dimensiune:)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 07 Iul 2004, 12:12

nu stiu raspunsul la prima ta intrebare. dar am o curiozitate legata de a doua: de ce vrei sa stii cu ce pescuiesc polonezii si cehii? sunt asa de buni pescari?

am discutat o vreme cu cineva din polonia care era si pescar, din ce stiu de la el, in polonia exista o retea de distributie buna de tot pentru st croix si lamiglas, vorbesc de bete de spin insa, nu MA.

numai bine!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Iul 2004, 14:20

Sunt cei mai buni. Ei au revolutionat pescuitul la MA, cu un stil mai deosebit de pescuit la nimfa.
Saptamana trecuta a fost campionatul european si au luat din nou locurile 1 si 2 la echipe. Romania a luat un excelent loc 8 (fata de participarile anterioare). La individual insa romanii au ocupat locurile 4 (Mihailescu) si 5 (Ardeleanu)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 07 Iul 2004, 14:23

9'7" ... ???? ... este bun?
De 10 cam greu ... majoriteatea se opresc la axceasta lungime sau la 9'6".
Ti-l montezi singur sii mai pui o bucata de fibra de la un bat mai vechi in maner si vips ti l-ai facut de 10'.

Dar crede-ma ca nu inteleg de ce ai nevoie de clasa 3 cand deja ai un bat aproape identic. Ce actiune are Loomis-ul?
Eu mi-asi lua unul de #4 ... si ai dintr-o data o serie cu acre poti face fata la multe situatii de pescuit. 3; 4; 5 ... :)

Stiu la ce iti trebuie dar nu inteleg de ce iti trebuie atat de lung.
Sti engleza ... da-mi un e-mail si-ti dau o adresa sa vorbesti cu un ceh ce sunt sigur ca te v-a informa corect.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 07 Iul 2004, 14:25

super bine!

respect!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 07 Iul 2004, 17:03

Cu stilul de care se folosesc cehi si polonezi, ... si multi alti in ziua de azi, se poate pescui si fara scule de pma.

Un bat mai sensibil de ex. telescopic (un bat de shefield cred ca-i spune), fir de 0,20-0,25 si o nimfa grea de tot la baza si doua nimfe pe saltatori mai "usoare". Sau cu bat de rubesiana mai scurt (3-3,5m) pentru maruntisi, se poate pescuii cu muste artificiale sub forma asta.

O pluta foarte mica este folositoare pentru a remarca trasatura. Dar se poate folosii si o bucata de fir de MA plutitor.

Tot cu scule neconventionale dar cu muste se pescuieste la Damping pe lac, cu niste muste stufoase.

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Raspuns pt Petru

Mesaj de Luci » 08 Iul 2004, 13:13

Uite, nu stiu daca ai citit pe site-ul pescarul.com , motivatia mea referitor la clasa de bat#3 este ca se preteaza la raurile romanesti. Am Loop #5,9"- il folosesc la clean, e prea rapid pt mana mea pt pastrav in raurile noastre, darami-te la lipan ( nu spun ca nu e bun, sunt ff multumit de el dar nu simt lipanul) acest loop pretandu-se pt rauri mai mari, am Loomis #2 Trilogy si in jur de 8" si mai nou un IMX #3. Vreau ceva mai lung si nu foarte rapid, ceva mediu rapid... Atat cat ma pricep si eu:)


PS
multumesc de adresa data a cehului, imi este de un real folos:)

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 08 Iul 2004, 14:55

Vezi raspuns pe privat! :-)

Scrie răspuns