avat

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Aug 2011, 08:46

culmea ca se poate chiar foarte bine si cu vobler.
dar trebuie sa-ti placa :lol:
si sa te stii o tzara, ca altfel e... tortura :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 12 Aug 2011, 11:17

colaps scrie: fiecare cu pasaricile lui , parerea mea . iar pentru unii, astia care dau cu fiarele prin apa is "mofturi ieftine". eu iti recomand sa inceci si tu asa de curiozitate sa "dai la fly" sa vezi cum e ... dupa ai vorbesti .
Ce poate sa fie decat un alt stil de pescui?! mai frumos sau mai urat decat altele, depinde de fiecare. Desi recunosc ca nu stiu sa dau la fly mi-ar place sa stiu (detaliez mai jos de ce.) si citesc cu placere articole despre asta. Nu inteleg insa inversunarea asta...ba mai mult observ cu stupoare ca dupa postarea mea parca v-am picat cu ceara. Departe de mine gandul asta.
colaps scrie: sper ca nu esti suparacios , nu am intentionat sa te "oftic"
Deloc! atata timp cat purtam o discutie civilizata si cu argumente pertinente n-am de ce sa ma "oftic"
Tavi scrie: asta e o postare cu mare potential :lol:
cateva intrebari:
oare pescarii de spin de ce se scarpina de-an doaselea cand exista baboiul?
Aici gresesti! Vezi tu... de la spinn la baboi se pierde o chestie care se pastreaza de la fly la spinn , si anume ARTIFICIALA.
Si cu toate astea folosesc in unele cazuri si momeala vie pentru ca PESCUITUL ESTE PLACUT, oricum l-ai practica.
Tavi scrie: si ce tehnica ai recomanda pe o apa e munte ca palma? de curiozitate.
exact aici vroiam sa ajung. As recomanda Fly. Eu aici mi-am simtit limitele pt ca nu stiu sa dau la fly si d-aia am si postat...voi aveti un mare avantaj, faptul ca stiti deja sa aruncati cu o lanseta de spinn. Ca mi-e greu sa cred ca multi incep pescuitul direct la fly.
Poti incerca si cu rotative ultra usoare , voblere etc....dar simti ca nu e chiar ce trebuie...la fel ca in cazul de fata...bine, aproape la fel ( pt ca se pare ca unii nu simt lucrul asta :lol: )
Tavi scrie: si aia cu "trebuie sa abordezi...in functie de..." e de mare angajament...
eu zic ca ar trebui facuta diferenta dintre a te duce la pescuit pentru a prinde peste si a te duce la pescuit pentru PLACEREA de a prinde peste.
EXACT! Placerea de a prinde peste si nu placerea de a lansa...drill-ul, adrenalina etc...stiti voi.

PS: ce sa facem mai Tavi...asa sunt eu..."cu mare potential" si "de mare angajament" :mrgreen:
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Aug 2011, 11:44

ne intoarcem la vorbele marilor intelepti:
pescuitul e vast
si vaste sunt si motivele pentru care-l practicam.
daca pentru unii placerea poate fi si in lanseu si in construirea cu manutele lor a boblerului sau legatul mustei..
sau in "tortura" de a prinde un avat cu scule de fly
cine suntem noi sa-i judecam si sa le spunem ca nu asa trebuie si ca trebuie altfel?
revenind la pastravi pe apa de munte repezi, iti recomand rotative grele, mepps nr 2 8)
dar e drept, la fly e mai ... placut :lol: si e multe ori mai eficient
tu zici ca
Poti incerca si cu rotative ultra usoare , voblere etc....dar simti ca nu e chiar ce trebuie...la fel ca in cazul de fata...bine, aproape la fel ( pt ca se pare ca unii nu simt lucrul asta )
intrebarea ar fi: oare sunt limitele spinningului pe ape de munte sau sunt limitele tale in spinning? no offense
pentru ca stiu pe unii care prind foarte bine la spin pe paraie de o palma, o vreme am dat si eu asa, crede-ma, se prinde
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 12 Aug 2011, 12:16

Oare individul asta ce-i,baboier sau muscar :?: :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=arJwOLJt ... re=related

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 12 Aug 2011, 12:46

Tavi scrie:ne intoarcem la vorbele marilor intelepti:
pescuitul e vast
si vaste sunt si motivele pentru care-l practicam.
daca pentru unii placerea poate fi si in lanseu si in construirea cu manutele lor a boblerului sau legatul mustei..
sau in "tortura" de a prinde un avat cu scule de fly
cine suntem noi sa-i judecam si sa le spunem ca nu asa trebuie si ca trebuie altfel?
revenind la pastravi pe apa de munte repezi, iti recomand rotative grele, mepps nr 2 8)
dar e drept, la fly e mai ... placut :lol: si e multe ori mai eficient
ok, cred ca am exagerat cu "tortura", insa eu gandesc mai pragmatic si rezum totul la procente.
Sansa de a prinde un avat ( nu oblete) la fly vs spinn si sansa de a prinde un peste printre bolovani si curent si tot ce trebuie, de catre un pescar cu pricepere echivalenta la fly vs spin.
NU am zis ca nu se prinde avat la fly si nici invers, ar fi o aberatie...

Tavi scrie: intrebarea ar fi: oare sunt limitele spinningului pe ape de munte sau sunt limitele tale in spinning? no offense
pentru ca stiu pe unii care prind foarte bine la spin pe paraie de o palma, o vreme am dat si eu asa, crede-ma, se prinde
ce sa facem...noi muritorii mai avem si limite, unii insa nu si le asuma si se cred o specie aparte ce detine adevarul suprem.
si eu am prins clean, nu pastrav, pe apa de o palma si curent insa nu la o situatie clasica ma refeream.
imi pare rau ca nu am poze despre ce fel de apa vorbesc. sa-mi recomanzi o naluca de spinn mai prinzatoare ca o musca pt ca mie nu mi-a trecut vr-una prin cap...probabil pt ca sunt limitat.
scuze...am si uitat ca nu sa fie prinzatoare era scopul. probabil existau stilurile de pescuit si daca nu exista peste....doar asa pt placerea de a construi muste,voblere,lansete si de a lansa cu ele.
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 12 Aug 2011, 12:47

ticairlandezu scrie:Oare individul asta ce-i,baboier sau muscar :?: :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=arJwOLJt ... re=related
e muscar! daca avea buldo era baboier....offf de cate ori sa-ti explic :lol:
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Aug 2011, 13:00

omule, nu am zis ca esti limitat...nu la modul asta am vrut sa sune
fiecare se stie mai bine sau mai putin bine la ceva, sau are experianta mai multa sau mai putina la un anume stil pe o anume apa
la genul asta de limite m-am referit
daca vrei doar eficienta, atunci e complicat si greu
pentru ca trebuie sa devi bun, chiar foarte bun la toate: spinn, fly, baboi, rame etc
pentru ca sunt momente cand un stil sau o naluca/momeala bate de departe orice altceva
si tre sa stii si sa ai la tine ce trebe in acel moment
altfel, daca io ma simt bine prinzand doi avati la fly si nu crap de ciuda ca unu ia zece la spin langa mine, asta e, accepta-ma asa cum sunt :)
p.s. ma rog, vorba vine, daca chiar se intampla asta pun mana pe batu de spin. da sa nu ziceti la nimeni :D

un exemplu concret de pe ape de munte: am fost intr-o zi cu un prieten, el cu spinul, eu cu goange. el fro 4-5 marisori, 20-25 cm. io fro 10 ceva mai mici, sa zicem 18-22 cm.
cine a fost mai eficient? :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Aug 2011, 13:07

:lol: :lol: :lol:
Nu inteleg insa inversunarea asta...ba mai mult observ cu stupoare ca dupa postarea mea parca v-am picat cu ceara. Departe de mine gandul asta.
Ma...acu..... nu pica nimanui cu ceara, dar na, comunicarea asta scriptica fara a te bucura de ton si inflexiuni omoara usor mistoul din fasa :lol: :lol: :lol:

iar inversunarea aia de ai vazut-o tu era chiar de multe ori un misto mai mult sau mai putin mascat :D.....
in fine...finetzuri domne.... :twisted:

dar per total ideea ramane valida...unora le place... si cum se zice ca nu te "inscaunezi" in gustul omului... ;)


PS Colaps , asa is io mai soft tati :D


@ filmul lui Tica irlandezul : suuper tare...sa stea crap in apa din aia...tre sa fie misto rau :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 12 Aug 2011, 13:14

Acu, dupa ce am revazut filmuletul de 2x, nu m-i se mai pare asa "tare" :cry: :cry: mai ales dupa ce am vazut cu ce era incaltat/imbracat individul...cu adidashi :lol: si pantalonii aia, parea mai mult un Manelist ,decat un muscar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Aug 2011, 14:41

da' apa ?!!...apa domle ?!?! :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns