avat

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 12 Mai 2011, 11:23

stiuca scrie::lol: Sorinele daca iti da dumnezeu sanatate ,si o sa ajungi ca mine o sa faci si tu pipi pe bombeurii :wink: ,de la pantofii , ca de se ia chestia asta :lol:
'nea stiuca sa stii ca n-are nicio treaba pisatul cu lansatul.
imi e greu sa cred ca-i muuult mai obositor sa lansezi un snur decat un buldo
cand nu m-or mai tine sfincterele si wadersii mi-or prinde miros de acru pe interior, cred ca ar fi mai confortabil sa pescuiesc la pluta. sau si mai onorabil sa ma las
parerea mea!

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 12 Mai 2011, 13:18

:wink: Sorinele ,eu iti recomand RABDARE pina atunci ,ca sa poti hotarii atunci optiunea ,pe care o iei ok . :lol:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 12 Mai 2011, 14:48

Sorine, :lol: :lol: :lol: las-o asa ma.....n-are rost...zau :lol: :lol:

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Mesaj de stiuca » 26 Iun 2011, 15:27

Sorine : :lol: Va trebui sa invetii cintarea aia cu pusca si cureaua lata ce baeti eram o data ,peste vreo 40 de ani . :wink:
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 12 Aug 2011, 00:10

desi nu s-a mai scris demult pe topicul asta, cautand cu totul altceva am dat peste el. Am citit si m-am minunat. Mie sincer mi se pare ca o scarpinare dea'n doaselea faza cu fly-ul la avat. De ce te-ai tortura in halul asta cu DH , ȚH. ȘH cand exista spinning?! Doar asa de amorul artei?

E ca si cum ai incerca sa faci un vobler sa inoate pe ape de munte de o palma, 100m slalom printre bolovani...sau sa vanezi sobolani cu arcu vb lu' parazitu. :lol:

Asta cu "sunt pescar de fly si altceva nu incerc" mi se par mofturi ieftine... parerea mea este ca trebuie sa abordezi diferite stiluri in functie de pestele vizat si conditiile din teren.
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 12 Aug 2011, 07:35

@Bogdan_Alex
:) esti f tare ...

fiecare cu pasaricile lui , parerea mea . iar pentru unii, astia care dau cu fiarele prin apa is "mofturi ieftine". eu iti recomand sa inceci si tu asa de curiozitate sa "dai la fly" sa vezi cum e ... dupa ai vorbesti .

Atentie !!! : sa dai la fly nu inseamna sa legi buldou dupa tractor ( muzica maxim cu maneaua preferata ) si sa legi pe firul de .30 20 + muste . ala nu e fly fishing .

sper ca nu esti suparacios , nu am intentionat sa te "oftic"

cu respekt

L.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 12 Aug 2011, 07:44

Colaps, poate ca Bogdan a incercat deja si nu i-a placut .....

Asta cu "sunt pescar de fly si altceva nu incerc" mi se par mofturi ieftine... parerea mea este ca trebuie sa abordezi diferite stiluri in functie de pestele vizat si conditiile din teren.
Aproape de acord :lol: ...dar ce faci cand nu vrea tabla, nu vrea bobler, nu vrea twister ? Eu parca m-as mai "adapta" un pic .... :lol:

Si daca tot ma adaptez, de ce sa nu o fac frumos ? :wink:

De ce sa stau pe margine si sa zic uite ce nebuni is aia ?.....
E ca si cum m-as intreba de ce unii isi leaga singuri mustele...sau de ce unii isi fac singuri boblerele, sau tablele, sau de ce nu, chiar lansetele .... de ce aleg unii calea cea mai simpla si altii prefera sa incerce altceva ? ... ;) e greu sa raspunzi la intrebari din astea :D daca excluzi faptul ca unorla le place, altii prefera tot timpul sa invete ceva sau sa ia o provocare noua :).....


Plus ca ...mai e o treaba.... la fly, toata lumea se sperie de partea cu castingul ( a-mi fi scuzata cacofonia :D ), in conditiile in care sunt unii carora tocmai aia le place ..... e si ala o latura f importanta la fel ca legatul de muste, rodbuildingul sau pescuitul in sine :D


Si daca ti se pare tie mai usor de inteles....unora poate le place sa isi "complice" viata :lol: :lol: :lol:


PS : eu am bat DH deja :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 12 Aug 2011, 08:19

@MuskMd

dam! ur too soft !

;)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Aug 2011, 08:28

Bogdan_Alex scrie:desi nu s-a mai scris demult pe topicul asta, cautand cu totul altceva am dat peste el. Am citit si m-am minunat. Mie sincer mi se pare ca o scarpinare dea'n doaselea faza cu fly-ul la avat. De ce te-ai tortura in halul asta cu DH , ȚH. ȘH cand exista spinning?! Doar asa de amorul artei?

E ca si cum ai incerca sa faci un vobler sa inoate pe ape de munte de o palma, 100m slalom printre bolovani...sau sa vanezi sobolani cu arcu vb lu' parazitu. :lol:

Asta cu "sunt pescar de fly si altceva nu incerc" mi se par mofturi ieftine... parerea mea este ca trebuie sa abordezi diferite stiluri in functie de pestele vizat si conditiile din teren.
asta e o postare cu mare potential :lol:
cateva intrebari:
oare pescarii de spin de ce se scarpina de-an doaselea cand exista baboiul? doar asa de amorul artei?
raspund tot eu: DA. fix de-aia. E ambitul omului de a prinde cu artificiale. Pentru ca el crede ca e mai fain asa si pentru ca-i place. Deci nu e nicio tortura in a face ceva ce-ti place :lol: No fix tot asa e si la fly. Oamenii pescuiesc la fly de placere.
si ce tehnica ai recomanda pe o apa e munte ca palma? de curiozitate.

si aia cu "trebuie sa abordezi...in functie de..." e de mare angajament...
eu zic ca ar trebui facuta diferenta dintre a te duce la pescuit pentru a prinde peste si a te duce la pescuit pentru PLACEREA de a prinde peste.
Daca esti in prima situatie atunci da, TREBUIE SA....bla, bla...
in a doua nu trebuie sa... nimic. faci doar ce-ti place
indiferent de metoda.
Ultima oară modificat 12 Aug 2011, 08:44 de către Tavi, modificat de 2 ori în total.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 12 Aug 2011, 08:41

dinamita ? astia care nu dau la fly nu au alta varianta . sau fac baraje pe rau si stau cu paru :)

Scrie răspuns