Ajutor!!! Cu muste la clean pe Mures....

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Ajutor!!! Cu muste la clean pe Mures....

Mesaj de the_gun » 19 Sep 2011, 15:14

Buna!

Sunt un impatimit al pescuitului la clean, de obicei ies pe Mures, prin jud. Alba.
Folosesc rotative de cativa ani si am prins cateva exemplare de circa 200gr.

De curand am decis sa-mi incerc norocul si cu muste artificiale. Mi-am luat un echipament care sa mearga si la clean si la pastrav. A trecut un sezon de cand am inceput fly-fishingul, am ajuns la nivelul in care pot sa plasez musca acolo unde vreau, pot s-o usc prin aer cu mai multe lansari...etc.

Problema este cu partenetul meu de distractie, anume cleanul, care se comprta in felul urmator: ochiesc o zona in care am vazut cleni, lansez in resp. zona, cade musca pe apa frumos, pluteste, vad cleanul ca se repede spre musca, o ataca sau sare pe ea. Sunt convins ca a inghitit-o, vreau sa-l intep, cand colo nimic. Mi se pare ca o ataca, dar se razgandeste in ultimul moment sau ce-o fi, ca nu o ingite. Nu stiu care e problema. Ataca cleni prea mici? Carligul este prea mare? Sau prea mic? Nu seamana musca cu ce isi doresc clenii? A venit toamna si nu mai raspund la musca? Nici cu rotativa nu prea merge mai nou. Si e frustrant, pt. ca gasesc niste cleni frumosi, lansez intre ei, ei ataca, si tot n-am prins nimic...Va rog, ajutor!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 19 Sep 2011, 15:23

raspund la musca, chiar binisor la vremea asta.....

din ce povestesti tu as crede ca 1: ratezi inteparea ..si 2: strici locul :)

incearca sa mergi cu cineva care are oleaca de experienta...ai i n cluj suficienti muscari ;)...doar e capitala flyfishingului romanesc :lol: :lol: :lol: :lol:

Spor :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 19 Sep 2011, 15:23

mustele sint legate pe cirlig?!!!
acum serios... ce muste folosesti si pe ce marime de cirlig? eu nu am multa experienta dar daca spui ca ataca musca si nu poti sa-i intepi inseamna ca ca ori nu astepti sa o inghita ori sint prea mici... ori iti ataca musca alti pesti
in rest ... we are the best!

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 19 Sep 2011, 16:52

Parerea mea e ca clenii care ataca sunt prea mici. Mustele sunt cele clasice la clean, imitatii de albina, imitatii de insecte, corpuri negre si maro inchis cu buchet de materie rosie in fund, cu buchete colorate in fata care imita aripi sau picioare. Carligele sunt mai mari ca cele pentru pastrav. Nu ma pronunt in privinta dimensiunii. Locul nu o stric, umblu prudent in apa, nu stau cu spatele la soare, ma imbrac in verde, etc. (la rotativa prind de ani buni, cunosc cleanul, la fly-fishing sunt incepator). Dupa ce-am aterizat musca si sare la ea, dau peste 2 minute, cleanul e tot acolo, iarasi ataca. Deci nu l-am speriat. Daca ratez inteparea? Se poate. Ma gandesc ca dupa ce l-am vazut c-o ataca trebuie sa trag de linie s-o intep, nu? Altfel cum? Daca a-si trage prea tarziu ar trebui sa-i ajunga musca pana in mate, daca a inghitit-o, nu? Am de-a face cu cleni prea mici, asta trebuie sa fie problema...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 19 Sep 2011, 17:21

difera modul de intepare, profilul carligului cat si musca cu care pescuiesti(uscata, shlap, uda, streamer)

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 19 Sep 2011, 17:25

Sunt muste uscate. Dar acum observ ca situatia mea merge foarte bine cu semnatura dvs: "Fly fishing was never supposed to be easy. Take the easy out of fly fishing and all you have left is just another form of fishing." :)

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 19 Sep 2011, 17:28

:elkgrin: inca esti la inceput

GigiBM
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 27 Mai 2007, 03:22
Localitate: Baia Mare

Mesaj de GigiBM » 19 Sep 2011, 19:02

...daca zici ca sar imediat pe musca, mai mult ca sigur sunt din categoria juniori :) sau chiar pitici
...daca mustele cu care dai sunt pe carlig de 8 sau 10 si totusi vrei sa te distrezi prinzandu-i, leaga pe carlige mai mici mustele
...daca nici asa nu-i prinzi atunci ratezi intepatura
parerea mea :)

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 19 Sep 2011, 21:53

Mi-a trimis un utilizator mesaj privat in care spune ca ar trebiu sa indoi carligul, astfel voi avea mai putine rateuri.
Oricum, mersi de sfaturi!

MRobert
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 150
Membru din: 16 Apr 2011, 20:24

Mesaj de MRobert » 20 Sep 2011, 18:45

cleanul e rapitori...deschide gura mult nu ar trebui ca marimea carligului sa fie problema.parerea mea:-?

Scrie răspuns