Ajutor!!! Cu muste la clean pe Mures....

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Bic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 21 Apr 2007, 08:26

Mesaj de Bic » 21 Sep 2011, 21:35

1)Poate ala care trage nu e clean ci latita sau oblete;daca nu ai prins nici unul cel mai probabil e ca asa e;incearca cu slapi si asteapta sa fie ciupitura de clean (atacul sa fie mai mare ,mai mult scandal la suprafata apei);uscatele clasice dupa 2-3 atacuri de latita se cam duc la fund;se poate si invers sa fie atac de clean mare mai fin decat ala de latita;2)sa-r putea sa vezi pestele in momemtul imediat dupa ciupitura cand se intoarce si pleaca (deci nu vezi ciupitura ci momentul imediat dupa ,si degeaba intepi)-ia-ti niste polaroizi ajuta ;3)firul ,liderul nu sant intinse,intepi prea tarziu-la asta ti sa raspuns deja:uitate la musca si vezi daca si cand se misca fata de momentul in care intepi.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 22 Sep 2011, 07:32

Zamfi scrie:Si ca treaba sa fie cum trebe aflati dragilor ca am un amic care a luat acum doua zile mreana de 2,5 kg la ...broasca! :shock:
Amu' sa va vad! :lol:
:lol: :lol: :lol: era verde si o confundat-o cu o alga :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 26 Sep 2011, 09:30

Problema rezolvata, rezultat: succes total!!! Am iesit ieri la o partida de muscarit si a fost mai mult decat coplesitor.
Cand nu prindeam weekend-ul trecut, faceam 2 greseli: asteptam prea mult pana sa intep si nu aveam firul destul de intins.
De data asta, am intepat tot ce a muscat. Cum a aterizat musca, cleanul s-a repezit la ea, eu am actionat prompt, am avut firul intins si am prins mai toti clenii luati in colimator. Am avut in singur rateu, in sensul ca dupa ce a muscat, am simtit ca e prins dar imediat i-a dat si dat drumul...ori l-a scuipat afara ori nu l-am intepat.
Oricum, mersi de toate sfaturile. Spor!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 26 Sep 2011, 09:48

brava domne ... :D

ceva poze, filmulete, eliberari ? :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

the_gun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 19 Sep 2011, 14:56
Localitate: Cluj-Napoca, Aiud

Mesaj de the_gun » 26 Sep 2011, 13:13

Poze nu am facut, nici film, poate in viitor la capturi mari mari. Catch & release, le-am eliberat, bineinteles! Pescuim din placere, nu din necesitate. Mai ales in cazul cleanului, al carui carne nu are valoare economica. Cu toate ca pe Mures mai sunt pescari care traiesc din ceea ce prind. Trist, dar asta e Romania...Spor!

Scrie răspuns